Anička z říše Linuxu: Google podpoří vývoj LinuxBIOSu

Sun se rozhodl uvolnit Javu pod GPL * Ve Velké Británii vzniká komunitní obdoba Google Maps * FSF Europe zakládá Freedom Task Force * Google podpoří vývoj LinuxBIOSu

Sun se rozhodl uvolnit Javu pod GPL

Jednou z nejpříjemnějších zpráv pro komunitu svobodného software v poslední době je uvolnění Javy pod GPL. Zpráva, která ještě nedávno mohla vypadat jen jako sci-fi, byla oznámena minulý týden. Mnoho kódu bylo uvolněno okamžitě, další by se měl dostat ven během první poloviny roku 2007.
 
Když Sun uvolnil Solaris jako open source pod licencí CDDL, zlí jazykové říkali, že jde o poslední pokus zachránit tento operační systém před smrtí a nezájmem uživatelů. Podobné to bylo i s uvolněním kódu, který se stal základem pro OpenOffice.org. Java si ovšem na nezájem vývojářů ani uživatelů rozhodně stěžovat nemůže, naopak: Podle statistik Sunu běží sunovské implementace Javy celkem na čtyřech miliardách zařízení (toto ohromné číslo mají samozřejmě na svědomí zejména mobily). Tento fakt a volba licence GPL svědčí o tom, že se Sun rozhodl přijmout svobodný software za svůj vývojový model. V této chvíli neexistuje žádná jiná firma, která by dala komunitě tolik kódu, jako Sun.
 
Reakce představitelů hnutí svobodného software jsou samozřejmě nadšené. Vytvoření svobodné implementace Javy bylo jednou z hlavních priorit pro Free Software Foundation: Jak řekl Richard Stallman, je pěkné, když existuje spousta svobodného software napsaná v Javě, ale ve chvíli, kdy je závislý na proprietárním programu, nemůže běžet na zcela svobodném systému. GCJ už je sice celkem použitelný kompilátor, k funkčnosti Javy od Sunu má ale stále ještě daleko. Vřelé uvítání svobodné Javy od FSF je tedy očekávanou reakcí.
 
Co už Sun uvolnil, a co nás čeká v budoucnu? Pokud jde o Javu SE, byla uvolněna Java HotSpot virtual machine, kompilátor (javac) a JavaHelp, v první půlce roku 2007 by měla být venku většina JDK. Dále byla uvolněna Java ME, s ní testing and compatibility kit a další kód bude následovat. Java EE byla již dříve uvolněna pod CDDL, nyní je dostupná pod duální licencí a její kód lze využívat i v souladu s GPL 2.
 
Diskuse mezi představiteli Sunu, která se odehrála během oficiálního oznámení uvolnění Javy, naznačuje, že bychom se v budoucnu mohli dočkat i Solarisu pod GPL. To by byla výborná zpráva pro uživatele Linuxu, kteří již nyní závistivě pošilhávají například po ZFS - pominou-li licenční potíže, nebude problém přenést to nejlepší ze Solarisu na Linux.

Ve Velké Británii vzniká komunitní obdoba Google Maps

Na Internetu je sice dostupná spousta map zcela zdarma (za všechny jmenujme třeba Google Maps), možnosti použití dat jsou ale omezené. Sehnat jakákoliv mapová data k volnému použití je takřka nemožné (to je na jednu stranu vzhledem k ohromným finančním nákladů na pořízení pochopitelné, na druhou stranu tato data většinou bývají pořizována z peněz daňových poplatníků). Britský programátor Steve Coast se s touto situací nechtěl smířit, a tak se inspiroval v open source modelu vývoje software a založil mapovou wiki, projekt OpenStreetMap.
 
Volně použitelné mapy vznikají díky dobrovolníkům (už jich je přibližně 3600), kteří vyrážejí do ulic s GPS a zaznamenávají svůj pohyb. Z těchto záznamů se potom vytvářejí soubory ve formátu OSM XML, z kterého lze generovat mapy například pomocí Gnuplotu. Projekt slibuje, že nejpozději během roku pokryje celou velkou Británii, zahanbit se ale nenechávají ani dobrovolníci z ostatních států: Během několika málo posledních týdnů se například podařilo zmapovat podstatnou část Mnichova.

FSF Europe zakládá Freedom Task Force

Free Software Foundation Europe získala bohatý sponzorský dar, díky kterému může založit Freedom Task Force - organizaci, která se bude snažit pomáhat open source projektům vymáhat dodržování svobodné licence, stejně jako vzdělávat firmy o svobodném software a předcházet tak sporům o porušení licencí. FTF bude úzce spolupracovat s Haraldem Welte (tomuto vývojáři se jako prvnímu podařilo vynutit GPL u soudu) a jeho projektem gpl-violations.org. Komerční i nekomerční vývojáři svobodného software budou mít možnost využívat služeb právníků z FTF a bez obav se tak soustředit na samotný vývoj.
 
A jak je možné naopak pomoci FTF? Kromě odborníků na právo FTF ráda využije také služeb obyčejných smrtelníků: Shání se po dobrovolnících, kteří by měli zájem pracovat například jako překladatelé, jako personál u stánků na výstavách nebo dokonce i jako zaměstnanci na hlavní pracovní poměr. Kdo se tedy necítí být dobrým programátorem a přesto by rád pomohl svobodnému software, může si kromě mnoha dalších možností vybrat také FTF.

Google podpoří vývoj LinuxBIOSu

Projekt LinuxBIOS se pokouší odstranit poslední překážku na cestě ke zcela svobodnému systému vytvořením svobodné implementace BIOSu. Z tohoto důvodu je, podobně jako svobodná Java, jedním z nejdůležitějších projektů podporovaných Free Software Foundation. Jak název napovídá, je založen na linuxovém kernelu a během šesti let vývoje udělal ohromný skok kupředu: Verze 1 podporuje 31 desek, verze 2 téměř 60 dalších desek a jeho významnému rozšíření by měl brzy napomoci zejména projekt OLPC. Vývoji hodně pomohla také finanční podpora Googlu.
 
Zatímco jiné svobodné projekty dobrovolníci testují rádi a hojně, u LinuxBIOSu je to trochu složitější: Máte-li tu smůlu, že narazíte na chybu, můžete většinou svou desku zahodit. Sponzorský dar od Googlu ale testování značně usnadnil: Za získané peníze se podařilo vytvořit automatické distribuované testovací prostředí. Na celém světě jsou rozmístěny počítače s podporovanými deskami a pokaždé, když některý vývojář odevzdá nový kód, jsou automaticky vytvořeny nové image pro všechny desky a celý BIOS otestován na skutečných počítačích. Díky tomu pokaždé, když si stáhnete novou image BIOSu pro svou desku, můžete si být jisti, že už ji na stejném hardware někdo vyzkoušel. A máte-li nadbytečnou podporovanou desku, můžete ji do projektu snadno zapojit.
Diskuze (49) Další článek: OLED klávesnice Optimus - od prosince za jedenáct tisíc

Témata článku: Google, Ostatní stát, Obyčejný smrtelník, Nový kód, Vývoj, Maps, Možnost reakcí, Volné použití, Task Force, Proprietární program, Google+, Lin, Nejdůležitější projekt, Freedom, Říše, Finanční podpora, Ohromný skok, Ohromné číslo

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů