Anička z říše Linuxu: Google dává šanci studentům

Google spustil další ročník Summer of Code * Red Hat koupil JBoss * Norsko bude používat ve vládních institucích otevřený software * Sun uvolní Java Studio Enterprise
Anička z říše Linuxu: Google dává šanci studentům

Google spustil další ročník Summer of Code

Po loňském úspěchu se Google rozhodl zopakovat soutěž pro studenty Summer of Code. Stejně jako v loňském roce, i letos si budou moci studenti vybrat některý z partnerských open source projektů a vytvořit pro něj něco užitečného. Dá se očekávat, že tak jako před rokem se ani letos zdaleka nedostane na každého a šance, že bude právě váš projekt přijat, bude záviset spíš na vaší schopnosti dobře ho prodat, než na jeho potenciální užitečnosti. Přihlášky začne Google přijímat 1. května.

Ohromný zájem o projekt mezi studenty je způsoben ochotou Googlu velmi štědře zaplatit za odvedenou práci. Letos dostane každý vybraný student, který své dílo dotáhne do konce, 4500 dolarů. Dalších 500 dolarů na každého studenta potom získá partnerská organizace. Ze soutěže jsou vyloučeny osoby mladší osmnácti let, zaměstnanci Googlu a obyvatelé zemí, na které USA vyhlásily obchodní embargo.

Zatím se Summer of Code účastní téměř dvě desítky partnerských projektů, s většinou z nich jsme se setkali již v loňském roce. Zájemci se tak budou moci pustit například do zlepšování Apache, Perlu, Pythonu, SVN, Wine, Postgresql, GCC, Gaimu a mnoha dalších projektů.

Red Hat koupil JBoss

Americká firma Red Hat, jeden z největších hráčů na světovém linuxovém trhu, koupila za 350 milionů dolarů firmu JBoss, vyvíjející stejnojmenný javovský aplikační server šířený pod svobodnou licencí. Red Hat si od akvizice slibuje zrychlení vývoje otevřených řešení pro velké podniky. Zároveň tím rozšíří portfolio svých produktu směrem ke spřízněnému trhu. V neposlední řadě také získá mnoho zkušených odborníků.

Na celé situaci je mírně pikantní, že šéf firmy JBoss Marc Fleury se ještě nedávno na Internetu vyjadřoval o firmě Red Hat velmi nelichotivě, někdy přímo vulgárně. Označoval Red Hat za proprietárního výrobce, který balí otevřený software do proprietárního obalu, aby mohl vydělávat na podpoře. Zároveň byl přesvědčen, že Red Hat od komunity mnohem více bere, než vrací zpět.

Nyní jsou ovšem podobná prohlášení zapomenuta a Fleury i Red Hat udělali všechno pro to, aby z Internetu zmizela. Fleury se brzy stane podřízeným šéfa Red Hatu Matthewa Szulika a namísto dřívějších silných slov nyní hovoří o výhodách spojení dvou společností, které se orientují výhradně na open source.

Norsko jde open source směrem

Podle informací na serveru BetaNews se norská vláda rozhodla osvobodit se od závislosti na korporacích, jako je Microsoft, a místo toho ve vládních institucích používat otevřený software. Nehovořila zatím o konkrétních programech. Prvním nutným krokem bude zajistit, aby vládní dokumenty byly konvertovány do ODF, a webové stránky použitelné v prohlížečích, jako je Firefox.

Norsko není první zemí, která vyjádřila podobné úmysly a pracuje na jejich realizaci: mezi další takové státy patří například Brazílie, Čína, Francie, Německo, Japonsko a Jižní Korea.

Sun uvolní Java Studio Enterprise

Sun nadále pokračuje s uvolňováním svých programů, tentokrát přišla řada na některé části Java Studia Enterprise. Uvolňování bude probíhat pomalu kvůli problémům spjatým s intelektuálním vlastnictvím, Sun musí veškerý kód před uvolněním zkontrolovat. Kód bude zřejmě k dispozici pod licencí CDDL, což je derivát Mozilla Public License vyžadující vrátit všechny změny v kódu projektu.

Témata článku: Google, Linux, Summer, Embargo, Matthew

182 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam 21. 4. 2006 15:35:53
    To že jsi hovado je taky holt pouhá pravda a já za to nemůžu
  • Franta Jetel 21. 4. 2006 12:54:48
    Zvlastni. Spoustu veci udelam na Linuxove stanici daleko rychleji nez na...
  • Franta Jetel 21. 4. 2006 11:29:37
    Lidi to neignorujou. Naprosta vetsina z nich vubec nevi, ze neco takoveho...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky