Anička z říše Linuxu: FSF spouští kampaň proti Windows Vista

Mozilla bude spolupracovat na distribučních balíčcích * KVM bylo přijato do kernelu 2.6.20 * FSF spouští kampaň proti Windows Vista * CZLUG napsal otevřený dopis ministru kultury

Mozilla bude spolupracovat na distribučních balíčcích

Nedávný přechod Debianu z Firefoxu na IceWeasel zřejmě přinesl ovoce ostatním linuxovým distributorům: Mozilla Foundation si nejspíš uvědomila, že distribuční balíčky s Firefoxem používá podstatná část jeho uživatelů - zatímco donedávna jim spíš házela klacky pod nohy (vyžadování schválení každého jednotlivého patche se jinak asi nazývat nedá), nyní se rozhodla s nimi spolupracovat.

Mozilla zatím vytvářela pouze jednu oficální linuxovou binárku od každého ze svých programů, tu ale z pochopitelných důvodů téměř nikdo nepoužíval: Distribuční balíček bývá lépe integrován a lokalizován, distributor se navíc stará o bezpečnostní záplaty, aniž by uživatele nutil k instalaci nové verze. Mozilla opravuje chyby vždy jen v aktuální verzi, backportování pro ty starší už je zase na distributorech.

Nyní budou linuxoví distributoři a Mozilla Foundation na kódu spolupracovat: Namísto aby každá distribuce spravovala vlastní sadu patchů, budou ji vytvářet společně. Tím si jednak ušetří práci, jednak si usnadní i interakci s Mozillou - menší množství navzájem slučitelných patchů bude o hodně snazší protlačit do upstreamu. Společná práce přinese výhody i uživatelům: Firefox se bude ve všech distribucích chovat stejně, na odstraňování chyb a výrobě bezpečnostních záplat navíc bude spolupracovat mnohem víc vývojářů. Distribuční balíčky navíc budou ke stažení přímo na stránkách Mozilly. O detailech spolupráce diskutoval Mike Connor z Mozilly se zástupci Red Hatu a Novellu, správci Firefoxu z dalších distribucí vyjádřili zájem se přidat.

Mozilla by ráda nějak vyřešila i problémy Debianu s používáním její obchodní známky, ale zatím neví, jak na to. Návrat Firefoxu do Debianu je tedy v nedohlednu.

KVM bylo přijato do kernelu 2.6.20

Zatímco Xen se snaží dostat do jádra už nějaké dva roky a stále slibuje, že bude připraven "už za měsíc," virtualizačnímu prostředí KVM (Kernel-based Virtual Machine for Linux) to trvalo pouhé dva měsíce od zveřejnění. Narozdíl od Xenu jde totiž o jednoduchý modul, který se nesnaží překopat celý kernel. Za svou jednoduchost vděčí ovšem zejména tomu, že narozdíl od Xenu nepodporuje paravirtualizaci. Aby fungoval, potřebuje procesor s podporou opravdové virtualizace - buď Vanderpool od Intelu, nebo Pacificu od AMD.

KVM umožňuje spouštět virtuální stroje tak, že se hostitelskému kernelu jeví jako obyčejný proces. Pro emulaci PC komponent je použito modifikované qemu.

FSF spouští kampaň proti Windows Vista

Free Software Foundation spustila kampaň BadVista.org, která si klade za cíl vysvětlit, jaká nová omezení přinesla nová verze operačního systému od Microsoftu svým uživatelům. Samozřejmě má na mysli omezení jejich svobody: Bere si na mušku zejména DRM a TC (v duchu FSF se tyto zkratky interpretují jako Digital Restrictions Management a Treacherous Computing) a má v plánu podrobně vysvětlit, jak tyto technologie fungují, jak je obcházet, a proč má smysl se tím vůbec zabývat.

Vysvětlit širší veřejnosti, že počítač monitorující činnost uživatele a odmítající činnost, kterou výrobce neautorizoval, pravděpodobně není to, co chtějí mít doma, je záslužné, protože TC tímto směrem bohužel míří. Nabízet jako alternativu sice zcela svobodný, ale poměrně nový systém gNewSense, za kterým stojí skupinka nadšenců, ale možná už tak dobrý nápad není. Pokud se uživatelé pokusí přejít z Windows na nový operační systém, budou se nejspíš cítit jistější, když za jejich novou volbou bude stát někdo důvěryhodný: Ať už je to firma jako Red Hat či Novell, nebo komunitní projekt jako Gentoo či Debian. Averze FSF vůči většině linuxových distributorů bohužel její snahu trochu obrací vniveč.

CZLUG napsal otevřený dopis ministru kultury

Málokomu asi unikla zpráva, kterou minulý týden přinesl server Aktuálně.cz: Ministerstvo kultury si nechalo udělat audit, z kterého vyplynulo, že 75 procent počítačů na ministerstvu používá nelegální software od Microsoftu. Tato informace se sice neměla dostat na veřejnost, ale stalo se a pan ministr Štěpánek se veřejně kaje. Na řešení problému prý spolupracuje s Microsoftem a snaží se sehnat milión korun na zakoupení licencí. Podle všeho je přesvědčen, že je to jediná možnost...

O Českém sdružení uživatelů Linuxu v posledních letech takřka není slyšet, přesto ale občas překvapí nějakou zajímavou aktivitou. Nejinak je tomu tentokrát: Předseda CZLUGu Dan Ohnesorg sepsal otevřený dopis pro ministra kultury Štěpánka. Mimo jiného v něm stojí: Domníváme se, že by bylo vhodné vypsat výběrové řízení na legalizaci software na Vašem úřadě. Jistě by se jej zúčastnilo i několik dodavatelů svobodného software a bylo by možné dosáhnout velmi výhodné ceny.

Inu, je smutné, že zatímco v cizině vlády přecházejí na Linux, u nás zatím není zvykem ani o přechodu uvažovat. Prodělává na tom bohužel nejen komunita svobodného software, ale i každý z nás, coby daňový poplatník.

Diskuze (202) Další článek: „Čokoládový“ MP3 přehrávač od LG

Témata článku: Windows, Linux, Windows Vista, Nová kampaň, Jednoduchý modul, Říše, Lin, Kampaň


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji