Anička z říše Linuxu: formát ODF i pod Microsoft Office

Aurox získal vlastní oficiální český web * Open source IM klienty chystají spoustu novinek * Český SUSE portál připravuje změny * ODF Foundation pravděpodobně zveřejní plug-in pro MS Office, který přinese podporu ODF
Anička z říše Linuxu: formát ODF i pod Microsoft Office

Aurox má vlastní oficiální web

V poslední době se nám téměř roztrhl pytel s portály zaměřenými na jednotlivé distribuce. Po stálicích jako je Mandriva, SUSE nebo Ubuntu došlo i na méně známou distribuci Aurox. Aurox je založen na Fedoře a pochází z Polska, kde si získal širokou uživatelskou základnu díky kvalitní lokalizaci.

V Čechách je jeho rozšíření přímo úměrné dosavadní propagaci, v poslední anketě o nejoblíbenější distribuci se k jeho používání přiznalo jen přibližně procento uživatelů Linuxu. Dostatečná propagace a nabídka dokumentace ale dělají divy a kvalitní portál by mohl s pořadím jednotlivých distribucí významně zahýbat.

V současné době má za sebou portál jen pár týdnů existence a nabízí jen minimální množství obsahu. Oficiální požehnání od polských tvůrců Auroxu ale dává naději, že se web bude rozvíjet a přiláká své návštěvníky kvalitním zpravodajstvím ze světa Auroxu a českou dokumentací. Aurox by si to jistě zasloužil.

Novinky ze světa IM klientů

V posledním týdnu prozradili autoři několika otevřených IM klientů veřejnosti své plány do budoucna. Největší radostí pro uživatele Jabberu je zpráva, že nová verze klienta Psi přinese podporu hlasové komunikace. Do klienta bude totiž zařazena knihovna libjingle, kterou nedávno uvolnil Google pod BSD licencí, a která přináší možnost hlasové komunikace přímo mezi klienty. Google by rád Jingle prosadil jako rozšíření XMPP standardu.

Dosud podporoval Jingle jenom vlastní klient Googlu, který existuje pouze ve verzi pro Windows. Psi je ovšem jen první vlaštovkou, dá se očekávat, že další klienti jej budou brzy následovat. Rozšíření podpory Jingle do všech běžně používaných multiprotokolových klientů (Miranda, Trillian...) by představovalo nemilou konkurenci pro Skype – uživatelé by si totiž pro instant messaging a hlasovou komunikaci vystačili s jediným klientem.

Plány do budoucna odkryl také Gaim. Na svých webových stránkách nabízí seznam návrhů pro potenciální účastníky Summer of Code. Studenti toužící nechat si zaplatit Googlem za zlepšování Gaimu tak mohou například pomoci zlepšit podporu soukromí, vytvořit komponentu starající se o správu certifikátů, a nebo usnadnit uživatelům práci s logy a zejména s vyhledáváním v nich. Výčet zdaleka není vyčerpávající a vlastní iniciativa studentů je vítána.

Další dobrá zpráva je určena uživatelům SIMu. Vývojáři tento vynikající projekt nedávno téměř vzkřísili z mrtvých a vydali nový RC. Nyní se mílovými kroky blíží stabilní verze. V repozitáři je navíc velmi živo a vypadá to, na vývoji SIMu již hned tak neustrne.

SUSE portál chystá spoustu novinek

Tvůrci českého SUSE portálu se rozhodli vyslyšet přání svých čtenářů a zpříjemnit jim používání jejich oblíbené distribuce. Nová verze portálu tak nabídne vylepšené diskusní fórum a systém technické podpory. Kromě toho budou poskytovat také e-mailovou schránku ve tvaru jmeno@suseportal.cz.

Vedle praktických změn můžeme očekávat i úpravy kosmetického rázu, protože portál vyhlásil soutěž o nové logo. Jediným požadavkem je, aby ústředním motivem byl chameleon. Protože specifikace nepraví nic o zelené barvě, uživatelé Linuxu jsou vtipálci a chameleoni rádi mění barvy, možná dojde i na dosti veselé kreace.

Nová koncepce čeká i obsah portálu. V budoucnu bude vydáváno větší množství návodů, bezpečnostní novinky a přehled nově vydaných balíčků. Autoři slibují také spolupráci s českými vývojáři distribuce a prozrazují úmysl přemluvit (a nebo přinutit) je k blogování. Pokud jejich přání padne na úrodnou půdu, najdeme na portálu i nějaké ty historky ze zákulisí.

Uživatelé MS Office získají podporu ODF

Microsoft formátu ODF z pochopitelných důvodů příliš nepřeje a jeho podporu nechystá, uživatelům MS Office ale nejspíš přesto nezůstane možnost upravovat ODF dokumenty odepřena. Prezident Open Document Foundation Gary Edwards totiž v rozhovoru pro Groklaw představil plug-in pro MS Office, který umožní upravovat ODF soubory a konvertovat je do binárních i XML formátů Microsoftu.

Edwards uvedl, že funkčnost ODF plug-inu je otestována pro všechny verze balíku až k MS Office 97. Po nainstalování se plug-in stane přirozenou součástí menu a jeho používání tedy nepřinese uživatelům žádné nepohodlí. Plug-in ale zatím nebyl zveřejněn a Edwards si není jist, kdy a jak by to měl udělat. Informaci o něm zveřejnil v souvislosti s kauzou Massachusetts.

Zveřejnění plug-inu zřejmě zkomplikuje život distributorům konkurenčních kancelářských balíkům, zatímco Microsoftu paradoxně pomůže. Uživatelé MS Office totiž budou mít o důvod méně přecházet ke konkurenci.

Témata článku: Open source, Microsoft Office, Edwards, Chameleon, MS Office, Plug, Plug In, Summer, Minimální úprava, Jediný důvod, Office, Technické zlepšování, Vtipálek

133 komentářů

Nejnovější komentáře

 • orin 10. 5. 2006 10:27:12
  Nainstaluj si ReactOS
  www.reactos.org
 • kuk 10. 5. 2006 9:25:15
  Jezismarja, nekrmte uz toho Trolla !
 • kuk 10. 5. 2006 9:24:29
  Mozna by pomohlo: wine ./ExcelView.exe ....
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Atomová bomba: 15 nejpozoruhodnějších a nejničivějších explozí historie

Atomová bomba: 15 nejpozoruhodnějších a nejničivějších explozí historie

** 16. 7. 1945 v Novém Mexiku proběhl historicky první jaderný test ** Krátce poté byly svrženy atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki ** Netrvalo dlouho a tyto ničivé zbraně začaly vyvíjet i další země

16.  7.  2017 | Jiří Černý


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?