Anička z říše Linuxu: CZLUG a OSS Alliance chystají společnou reklamní kampaň

Objevilo se live CD Kororaa, na kterém si můžete vyzkoušet Xgl * SourceForge chystá ceny pro zajímavé projekty * Open Graphics Projekt se slibně vyvíjí * CZLUG a OSS Alliance chystají společnou reklamní kampaň * Dokumentace k Arch Linuxu byla přeložena do češtiny * Ubuntu uvažuje o nasazení Click-N-Run od Linspire

Kororaa - live CD s Xgl

Související odkazy

Slovník
banner
desktop
hack
kernel
kodek
Linux
open source

Databáze znalostí
kategorie Linux

Xgl si sice pomaličku razí cestu do mainstreamových desktopů, rozchodit jej na běžné distribuci však nemusí být úplně triviální. Lenoši a začátečníci, toužící si pohrát s trojrozměrným linuxovým desktopem budoucnosti, mají ale jednoduchou možnost, jak to udělat: stačí si stáhnout live CD Kororaa, založené na oblíbeném Gentoo.

Xgl je hardwarově náročnější hračka, a proto pokud chcete live CD vyzkoušet, měl by mít váš počítač alespoň 256 MB RAM a některou z podporovaných grafických karet. Patří mezi ně jak karty od nVidie (ovladač nvidia), tak od ATI (ovladač fglrx). Kromě toho je také třeba procesor, který podporuje SSE instrukce, což může být překážkou zejména majitelům starších Athlonů.

Pro ty, kterým se Xgl zalíbí natolik, že by ho chtěli používat i ve své oblíbené distribuci, samozřejmě existují i návody, jak na to: jeden z nich zveřejnil například Novell. Přestože pojednává o openSUSE, dá se z něj vycházet i při instalaci na dalších distribucích.

SourceForge rozdává ocenění - nejvyšší čas hlasovat

Až do 15. března potrvá nominace projektů hostovaných na SourceForge.net do soutěže 2006 SourceForge.net Community Choice Awards. Každý zájemce (registrace není nutná) může hlasovat pro jeden z projektů v každé ze čtrnácti různých kategorií (patří mezi ně namátkou například finanční software, databáze, hry, administrátorské nástroje...), vždy má přitom na výběr ze čtyřiceti programů, které byly do soutěže vybírány podle aktivity svých tvůrců. Vyhlášení vítězů proběhne 5. dubna na LinuxWorld Expu v Bostonu.

Pravděpodobně nejsem sama, komu se zdá být výběr projektů do jednotlivých kategorií mírně řečeno pochybný - projekty jsou většinou buď takřka neznámé a nebo nesprávně zařazené. V sekci Games tak najdeme audio editor nebo kernelové moduly pro notebooky Thinkpad, vývojářům zas prý může dobře sloužit Gtk-Gnutella. I přes tyto nedostatky se však v každé kategorii najde program, pro který má smysl hlasovat.

Open Graphics Project hodlá vyrábět FPGA desku

Cílem projektu OGP je vyvinout otevřenou grafickou kartu, kterou bude možné provozovat i na zcela svobodných operačních systémech. Dostupnost otevřených ovladačů samozřejmě vyřeší problémy nejen FOSS fanatikům, ale i obyčejným uživatelům Linuxu, kteří často musejí bojovat s rozcházením proprietárních ovladačů, a to ještě pokud mají štěstí a ovladače pro jejich architekturu existují. Jestli se podaří grafický čip dokončit a uvést do prodeje je zatím stále otevřená otázka, projekt má zatím před sebou ještě dlouhou cestu.

Pro začátek OGD vytvořilo FPGA (Field-programmable gate array) desku s označením OGD1, která bude používána při vývoji grafické karty. Kromě toho mají členové projektu v úmyslu desku také komerčně vyrábět, prodávat, a zvednout tak rozpočet pro svůj projekt. V současné době probíhá diskuse o ceně: zavedení výrobci FPGA desek prodávají podobný hardware přibližně za 2000 dolarů, OGP uvažuje o ceně přibližně kolem tisíce dolarů. Doufejme, že se jim jednou podaří vytvořit i grafickou kartu s cenou poloviční oproti běžné ceně na trhu.

CZLUG a OSS Alliance chystají reklamní kampaň

Sdružení CZLUG (Czech Linux Users Group) a OSS Alliance oznámili zahájení společné reklamní kampaně propagující svobodný software. Bannery, kontextová reklama i odborné články budou vysvětlovat, že jednou z možností, jak legalizovat svůj software, je přejít na open source. Hlavní výhodou, kterou bude kampaň vyzdvihovat, je nízká cena svobodných programů při kvalitě srovnatelné s komerčními produkty.

Tato akce přichází ve vhodnou dobu: Jednak se může stát protiváhou obnovené protipirátské kampaně BSA, jednak může zaujmout uživatele Windows nucené řešit legalizaci po instalaci nedávné aktualizace Upozornění programu Výhody legálních Windows. Pokud tedy bude působit dostatečně realisticky a neslibovat nesplnitelné (přechod na Linux pořád není tak snadný, jak by open source komunita ráda viděla), mohla by Linuxu v .cz přinést větší rozšíření.

Dokumentace k Arch Linuxu 0.7 v češtině

Uživatelé Linuxu, kteří neumějí anglicky a "klikací" distribuce jim nestačí, bývají v celkem obtížné situaci, protože česky psané a dostatečně aktuální dokumentace není k dispozici právě mnoho. Mezeru částečně zaplnil překlad dokumentace k distribuci Arch Linux, který obsahuje kompletní popis instalace a konfigurace systému.

Arch Linux je určen uživatelům, kteří svému systému buď rozumějí, a nebo jsou ochotni se to naučit. Konfigurace systému s pomocí instalační příručky je přitom velmi jednoduchá - konfigurační soubory nejsou zbytečně složité právě proto, že neobsahují nejrůznější hacky pro grafické nástroje. Pokud chcete mít svůj systém plně pod kontrolou a přitom se bojíte angličtiny, můžete bez obav vyzkoušet Arch Linux.

Ubuntu zvažuje nasazení Linspire CNR

Projekt Ubuntu uvažuje o spolupráci s Linspire, komerčním distributorem Linuxu. Linspire svým uživatelům nabízí možnost používat na bázi předplatného svůj Click-N-Run Warehouse - program, který nabízí přístup k ohromnému množství svobodného i komerčního software a sám se stará jak o instalaci, tak o aktualizace. Ubuntu je v současné době podle žebříčku DistroWatch.com nejoblíbenější distribucí, Linspire je proto odhodláno v případě zájmu CNR portovat. Na straně Ubuntu se ale stále hluboce diskutuje, jestli CNR může projektu přinést něco dobrého, a nebo mu naopak uškodit.

Pomineme-li ostatní výhody CNR, projektu Ubuntu by přinesl řešení jednoho palčivého problému: Mark Shuttleworth se totiž obává, že nabízením podpory pro multimédia bez smluv s autory kodeků porušuje zákony a spolupráce s Linspire, které patřičnými smlouvami disponuje, by jeho obavy vyřešila.

Diskuze (165) Další článek: Mezi Evropskou komisí a Microsoftem to opět skřípe

Témata článku: Linux, Reklama, Reklamní kampaň, CD Linux, Zavedení předplatného, Aktualizace ovladače grafické karty, Field, Podobný hardware, Nejrůznější hacky, Arch, Jednoduchá cesta, Běžná aktualizace, Lin, Oblíbená kategorie, Oss, Hack, Archon, Kampaň

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší