Anička z říše Linuxu: Cisco si oblíbilo Linux

OSI plánuje omezit množství Open Source licencí
  • * Cisco začíná nasazovat Linux na pracovní stanice
  • * IBM má v úmyslu investovat do Linuxu 100 milionů dolarů
  • * OpenOffice.org se dočkal svahilské verze pro Windows, díky MS Visual Studiu

OSI plánuje omezit množství Open Source licencí

Související odkazy

Slovník
BSD
kompilace
linux
open source
platforma

Databáze znalostí
kategorie Linux

Open Source Initiative (OSI) je vlivná nezisková organizace. Zajišťuje vydávání certifikací pro Open Source licence a nedávno o ní bylo slyšet v souvislosti se schvalováním CDDL, nové licence k Solarisu. Poslední dobou je OSI nucena čelit závažnému problému - množství licencí, která schválila, pomalu ale jistě přesáhla padesátku, a tyto licence mezi sebou často nejsou kompatibilní. To vývojářům Open Source řešení způsobuje vrásky na čele, zákazníkům z velkých firem rovněž. Programy šířené pod nekompatibilními licencemi se nemohou vzájemně obohacovat o svůj kód, ale ujistit se o kompatibilitě různých licencí je spíš úkol pro právníky než pro programátory.

S touto situací by OSI ráda skoncovala a počet certifikovaných licencí radikálně omezila. Nejprve pravděpodobně zcela zamezí schvalování dalších licencí, protože již dnes si v její nabídce každý vývojář snadno najde to, co mu bude vyhovovat. Kdyby nebyla schválena nová licence pro Solaris, Sun by se pravděpodobně spokojil s MPL (Mozilla Public License, její text je nově k dispozici i v češtině), která se od CDDL liší jen v detailech.

Dalším krokem má být redukce všech licencí na co nejmenší počet. V ideálním případě zůstane pouze GPL, nějaká varianta GPL vhodnější pro komerční účely, a potom samozřejmě BSD licence. Někteří představitelé velkých firem tento krok vítají. Příkladem může být například firma Computer Associates, která pro svou databázi Ingres r3 vytvořila vlastní licenci, CA Trusted Open Source License. Její viceprezident pro vývoj Tony Gaughan ale uvedl, že nyní toho tato firma lituje. Je tedy možné, že Apache Software License, MPL a spousta dalších se stanou minulostí. Celkové situaci na poli Open Source licencí opravdu může zpřehlednění jedině prospět.

Cisco začíná nasazovat Linux na pracovní stanice

J. Craig Manning, jeden z IT manažerů ve firmě Cisco, je velkým linuxovým nadšencem. Stojí v pozadí snah převést co nejvíc firemních počítačů na Linux, díky svému úsilí již k přechodu přesvědčil víc než 2000 zaměstnanců. Hlavním důvodem pro jeho nadšení prý nejsou finanční úspory, ale mnohem snazší správa a podpora. O tom, že přechod přinese okamžité finanční úspory, není příliš přesvědčen. Školení zaměstnanců, instalace aplikací umožňující běh programů pro Windows, poplatky za podporu některému z velkých dodavatelů Linuxu pro přístup k aktualizacím prý sice nevyjdou právě levně, půvab Linuxu pro Cisco ale spočívá především v jednoduché administraci.

Kromě toho, že Linux nabízí pohodlné nástroje pro správu jako je SSH, také neumožňuje jeho uživatelům systém poškodit, protože k důležitým konfiguračním souborům nikdy nedostanou přístup. Podle dosavadních zkušeností z Cisca je potřeba jeden administrátor na správu každých 40 PC s Windows, zatímco při použití Linuxu zvládne jeden správce 200-400 PC. Manning uvedl, že rozhodně nemá v úmyslu všech 34 000 zaměstnanců Cisca k přechodu tlačit. Očekává ale, že by se mu mohlo podařit přesvědčit zhruba 70 procent z nich.

IBM má v úmyslu investovat do Linuxu 100 milionů dolarů

IBM oznámilo, že hodlá utratit dalších sto milionů dolarů. Za tyto peníze chce během následujících tří let poskytnout linuxovou podporu pro své produkty IBM Workplace. Své rozhodnutí Velká Modrá zdůvodnila rostoucí poptávkou po Linuxu mezi svými zákazníky. Aplikace z rodiny Workplace, které mají konkurovat balíku Microsoft Office, se dočkají svých linuxových verzí právě díky stále většímu zájmu o linuxové pracovní stanice. Procentuální množství klientů IBM, kteří chtějí provozovat její aplikace na linuxové platformě, prý za poslední rok vzrostlo o víc než deset procent.

Balík Workplace je úzce spjat s portálem WebSphere napsaným v Javě a poskytuje firmám kompletní řešení, které mohou provozovat na různých platformách. Téměř všechny společnosti, které si WebSphere nově pořizují, jej nechávají běžet právě na Linuxu.

OpenOffice.org se dočkal svahilské verze pro Windows, díky MS Visual Studiu

Vývoj projektu Jambo OpenOffice.org pro Windows, svahilské verze stále populárnějšího kancelářského balíku, se málem zastavil díky na první pohled poněkud absurdní překážce. Jeho vývojáři sídlící v Tanzánii si totiž nemohli dovolit pořízení Microsoft Visual Studia, které pro úspěšné odladění a zkompilování zdrojových kódů potřebovali. Jedna licence k tomuto programu vyjde na několik tisíc dolarů, což je víc peněz, než průměrný Tanzánec vydělá za rok. Balík OpenOffice.org je dost náročný na systémové prostředky, MS Visual Studio přitom díky kvalitní optimalizaci produkuje mnohem rychlejší binární soubory než ostatní kompilátory dostupné na platformě Windows.

Tento program od Microsoftu mimochodem dosahuje vynikajících výsledků i ve srovnání s gcc (GNU Compiler Collection). David White, vedoucí vývojář jedné z nejznámějších Open Source her The Battle for Wesnoth kvůli tomu dokonce přešel z Linuxu na Windows. Jeho kód napsaný v C++ se podle něj na MS Visual Studiu zkompiluje až desetkrát rychleji, znatelný rozdíl je potom i ve velikosti binárního souboru a rychlosti běhu takto vytvořené aplikace.

Konečná verze Jambo OOo pro Windows se nakonec přece jen vydání dočká, a to již koncem února. Licenci k vytouženému Visual Studiu nakonec vývojářům koupila jedna španělská softwarová firma.

Diskuze (29) Další článek: Uživatele Yahoo! Messengeru ohrožují dvě nové chyby

Témata článku: Linux, Open source, Cisco Systems, Open, Nová licence, Říše, Velké množství, Lin, Velký soubor, Linuxová aplikace, Nejmenší procento, Battle, Znatelný rozdíl, Source

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu