Anička z říše Linuxu: chystá se nová distribuce pro podniky

Mandriva, Progeny a Turbolinux pracují na společné distribuci * Systém klix umožní uživatelům některých distribucí snadnou instalaci programů * Vídeň začala s migrací na Linux * Opera a Trolltech uzavírají strategické partnerství

Vzniká nová distribuce určená pro podnikové nasazení

Související odkazy

Slovník
kompilace
linux
LSB
Red Hat
root

server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Firmy Mandriva, Progeny a Turbolinux v srpnu představí novou distribuci zamýšlenou jako konkurenci pro Red Hat a SUSE. Bude postavená na novém Debianu 3.1 a výše uvedené firmy ji použijí také jako základ svých vlastních serverových distribucí. I přes svůj debianovský původ nabídne kompatibilitu s Red Hat Enterprise Linuxem.

Kromě jiného bude umět pracovat nejen s DEB balíčky používanými v Debianu, ale i s RPM balíčky z Red Hatu či SUSE. Také má obsahovat webové rozhraní určené k pohodlnému ovládání jednotlivých služeb. Cílem je zkrátka vytvořit distribuci, která ač postavená na Debianu, bude snadno použitelná i pro administrátory zvyklé na Red Hat. Typickým nasazením pak má být například server poskytovatele připojení.

Nejde přitom o první historický pokus více firem vytvořit společnou distribuci. V roce 2002 pracovaly firmy Turbolinux, SuSE, Caldera (dnes SCO), Conectiva (dnes část Mandrivy) na produktu jménem UnitedLinux, který se ale nepodařilo dotáhnout do konce. Aliance se ale rozpadla, když se SCO obrátilo proti Linuxu. Mimochodem, jeden ze zakladatelů Caldery potom odešel do Progeny, takže se dá říct, že na projektu společné distribuce pracují víceméně stále ti samí lidé.

Nová distribuce by měla být postavena kolem LSB, standardů zajišťujících kompatibilitu jednotlivých linuxových distribucí, ke kterým se připojila většina jejich významných dodavatelů. Debian má dosud k vyhovění LSB daleko, ale pokud by se to jednou podařilo změnit, mohl by vzít s sebou i ohromné množství distribucí, které z Debianu vycházejí.

klik - nástroj pro snadnou instalaci programů

Zvláště začínající uživatelé Linuxu si často stěžují, jak složité a obtížné je instalování aplikací v běžných linuxových distribucích. Dokud potřebujete program, který vaše distribuce obsahuje, je všechno v pořádku. V opačném případě je třeba sehnat balík pro jednu konkrétní distribuci a nebo program zkompilovat vlastnoručně. Z této situace existuje několik východisek, my si představíme jedno z nich.

Systém klik je určen uživatelům několika distribucí odvozených z Debianu (Knoppix, Kanotix, Simply MEPIS, Linspire), při troše snahy ho lze ale používat i na dalších systémech. Jeho výhody jsou následující: jeho klient (zatím se neobejde bez KDE) umožňuje stáhnout některou z tisíců linuxových aplikací jako jediný soubor a ten potom z libovolného místa na disku spustit.

Místo odinstalování pak stačí jej prostě smazat, navíc lze používat několik různých verzí jednotlivých aplikací, což v obvyklé linuxové distribuci nebývá úplně jednoduché. Instalaci do domácího adresáře klik umožňuje každému, není třeba mít k ní rootovská práva.

Pokud se podíváme systému hlouběji pod pokličku, zjistíme, že používá koncepci AppDirů, dobře známou z Mac OS X nebo Gobo Linuxu. Kromě základního systému se každá aplikace nachází ve vlastním adresáři, kde má vše, co potřebuje ke svému běhu. V tomto případě je adresář navíc komprimován a před uživatelem se tváří jako jediný soubor. Filozofie, že programy se docela dobře obejdou bez sdílených knihoven se nemusí každému líbit, ale v době velkých a levných disků i pamětí to není nijak zvlášť citelná nevýhoda.

Vídeň začíná s migrací na Linux

Rakouské hlavní město se pustilo do dlouho plánované migrace z Windows na Linux. Jak velké množství z celkového počtu 16 000 počítačů skutečně přejde dosud není jasné. Jednotlivé úřady budou mít na výběr, jestli chtějí zůstat u Windows 2000 a nebo přejít na Linux, v tomto případě Wienux odvozený od Debianu.

Podle vídeňského radního Rudiho Schickera se předpokládá, že by na Linux mohlo přejít přibližně 4800 počítačů. Dalších 7500 by potom mohlo opustit kancelářský balík Microsoft Office 2000 a nahradit jej balíkem OpenOffice.org.

Opera a Trolltech uzavřeli partnerství

Norské firmy Opera a Trolltech se domluvily, že budou na poli mobilních technologií bojovat pod společnou vlajkou. Zatímco Opera je známá díky svému stejnojmennému prohlížeči, Trolltech vyvíjí mimo jiné aplikační prostředí pro Linux pro mobilní zařízení Qtopia. Cílem společné práce obou firem je nyní integrace Opery i Qtopie, výsledný produkt má vzbudit zájem výrobců mobilních telefonů.

Spolupráce již přinesla první výsledky, nový mobilní telefon ZTE e3 zrčený pro čínský trh. Ten je postaven na platformě Qtopia/Linux a používá Operu jako webový prohlížeč. O použitou technologii už projevila zájem i nám o něco bližší Nokia, můžeme tedy doufat, že se podobná zařízení dostanou i k nám.

Diskuze (33) Další článek: Internetoví uživatelé jsou opatrnější. Dostatečně?

Témata článku: Linux, Opera, Významný dodavatel, Říše, Jediný cíl, Podnik, Linuxová distribuce, Čínské mobilní telefony, Lin, Linuxová aplikace, Distribuce, Historický telefon, Simply, Cílové nasazení

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu