Anička z říše Linuxu: Česká pošta běží na Linuxu

Česká pošta kompletně přešla na Linux. Mozilla Firefox 1.0 se již blíží finální verzi. Linux Standard Base 2.0 získává podporu u velkých firem. Sdružení EuroLugs má již více než 130 členů z celé Evropy.

Související odkazy

Slovník
AMD
binární
IBM
implementace
kompatibilita
Mozilla
MS-DOS
online
server
software
UNIX
zdrojový kód

Databáze znalostí
Linux
Mozilla: blokování flash
Mozilla: jaký download
accelerator

Česká pošta dokončila přechod na SuSE Linux

Společnosti Novell a Česká pošta tento týden oznámily dokončení implementace nového systému, založeného na SuSE Linuxu 7.3. Systém se jmenuje nAPOST, v ostrém provozu již běží něco přes měsíc a obsluhuje asi 4000 serverů a 12 000 koncových terminálových stanic.

Původní systém, na kterém fungovala Česká pošta nesl jméno APOST. Byl založen na systému MS-DOS a již nevyhovoval jejím potřebám. Tento systém již totiž není podporován výrobcem, i hardware se shání problematicky. Aplikace nepodporovala on-line transakce, navíc byla prakticky nerozšiřitelná. Proto bylo nutné zvolit zcela nové řešení a zrodil se projekt nAPOST.

Česká pošta trvala na několika základních požadavcích. Bylo třeba zachovat původní uživatelské rozhraní, aby nebylo nutné přeškolovat uživatele. Také bylo třeba maximálně využít původní hardware a vynaložit co nejméně peněz na licence k software. Kromě toho se rozhodla pro důležitou změnu, nový systém je na rozdíl od toho původního centralizován a veškerá data tak jsou shromažďována pohromadě.

K realizaci těchto požadavků si Česká pošta vybrala open source řešení. Zbavila se tak závislosti na jediném dodavateli (otevřený zdrojový kód může kdokoliv libovolně rozšířit).

Mozilla Firefox se dotkla verze 1.0

V úterý se s novinkami od Mozilly doslova roztrhl pytel. Nejprve se objevila nová verze balíku Mozilla, Mozilla Suite 1.7.3. O chvilku později vyšel poštovní klient Mozilla Thunderbird ve verzi 0.8. A úplně nakonec nastala událost nejvíce očekávaná, byla uvolněna Mozilla Firefox 1.0 Preview Release.

Klepněte pro větší obrázek

Díky vstřícnosti Czilly jsme získali možnost testovat českou verzi Firefoxu 1.0 PR, která již bude brzy uvolněna veřejně, ale zatím existuje pouze ve verzi pro Windows. Takto vypadá v základním nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Během krátké chvíle lze Firefox obohatit o spoustu zajímavých rozšíření a dát mu zcela nový vzhled. Na tomto obrázku vidíme Sage, jednoduchou RSS čtečku.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud se snažíme instalovat software ze stránek, které jsme nepřidali mezi důvěryhodné, Firefox nám to nyní nedovolí.

Přestože zatím nejde o finální verzi (termín jejího vydání není přesně znám, zatím se mluví o polovině října), nabízí svým uživatelům spoustu vytoužených novinek. Například je konečně integrováno vyhledávání pluginů. Mělo by také fungovat upozorňování na nové verze, a to nejen Firefoxu samotného, ale zejména všech rozšíření. Dále už jen stručně: v dialogovém okně Preferences (Předvolby) přibyla možnost povolit instalaci rozšíření jen z důvěryhodných zdrojů, objevil se panel informující o zablokovaných vyskakovacích oknech ve stylu IE6 SP2, bylo vytvořeno spojení mezi aktuálními záložkami a RSS feedy, uložená hesla se šifrují bezpečněji. A ani to ještě není vše - mnohé uživatele potěší zlepšení zpětné kompatibility s Internet Explorerem, byla přidána nedetekovatelná podpora document.all.

Noví uživatelé jsou často překvapeni, že Firefox neposkytuje desítky funkcí, se kterými se setkali v některých prohlížečích. Neuvědomují si přitom důležitou věc. Firefox vznikl s cílem být co nejmenší, nejjednodušší a snadno rozšiřitelný. V základní podobě nabízí opravdu jen to, co chtějí opravdu všichni. Jeho síla spočívá právě v jeho rozšířeních. Na stránkách mozdev.org jich lze najít ohromné množství. Instalují se velmi jednoduše, jediným kliknutím na odkaz. Základní podobu Firefoxu tak je možné doplnit o filtr na reklamy, gesta myši, RSS čtečku, nástroje pro vývojáře WWW stránek, panel s informací o počasí... a v podstatě o cokoliv dalšího, co jen člověku může přijít na mysl.

Na podporu Firefoxu byl spuštěn zajímavý projekt Spread Firefox. Jde o marketingovou akci ve stylu open source komunity. Dobrovolníci z celého jsou vyzýváni, aby šířili slávu Firefoxu pomocí ikonek na svých webových stránkách či odkazů v e-mailových signaturách. Prvním cílem je dosáhnout milionu stažení Firefoxu 1.0 PR během deseti dnů. Bude zajímavé sledovat, jak se celému projektu povede. Možná, že se touto cestou jednou bude ubírat i propagace dalších open source produktů, jejichž vývojáři mají značně omezené finanční prostředky. Každopádně jde o dobrý nápad, většina uživatelů Firefoxu je na svůj prohlížeč hrdá a ráda pomůže jeho vývoji.

Verze 1.0 PR je dalším důkazem toho, že Firefox už dávno vyrostl z dětských kalhotek a naplnil své cíle. Je rychlý, bezpečný, podporuje standardy a je příjemný pro uživatele. Svou filozofií zaručuje, že každý uživatel od něj dostane přesně to, co žádá - žádné zbytečnosti navíc. Kdo jej vyzkouší, pravděpodobně již nebude mít důvod ho opustit.

Linux Standard Base 2.0 získává podporu důležitých společností

Linux Standard Base 2.0 (LSB) je souhrn standardů pro vývojáře open source, vytvářený skupinou Free Standard Group. Poprvé byl zveřejněn v lednu, do konečné podoby však byl uveden až tento týden. Vznikl, aby ochránil Linux před osudem původního Unixu, totiž před rozštěpením do zcela nekompatibilních variant. Toto nebezpečí reálně hrozí již dnes, protože linuxové distribuce se začínají nepříjemně rozcházet. Zdá se však, že se toto nebezpečí podaří zažehnat. Standardy již získaly dost silnou podporu na to, aby byly široce uznávány.

K podpoře LSB se hlásí nejen nejrůznější skupiny vývojářů open source, ale i velké firmy dodávající Linuxová řešení. Řadí se mezi ně například AMD, Dell, HP, IBM či Intel. Tento postoj by měl být prospěšný i jim - společnost Microsoft používá fakt, že Linux má mnoho odlišných variant, jako marketingový nástroj k propagaci uniformních Windows. Nyní toto tvrzení pozbude smyslu.

Zároveň však v žádném případě nehrozí, že všechny distribuce budou vypadat naprosto stejně. Jediné, co LSB řeší, je kompatibilita binárních souborů. Je tedy zaručeno, že zdrojový kód zkompilovaný na jedné distribuci bude možné spustit i na jakékoliv jiné distribuci (samozřejmě pouze v rámci stejných hardwarových platforem). Linux tedy nepřijde o svou nejdůležitější výhodu proti proprietárnímu software - dále bude snadno rozšiřitelný a snadno přizpůsobitelný pro jakékoliv řešení.

EuroLugs: projekt spojující skupiny uživatelů Linuxu z celé Evropy

Možná si vzpomínáte, že v dubnu se v Bruselu hlasovalo o softwarových patentech. Toto hlasování bylo doprovázeno mnohými protesty nejen z řad příznivců open source a v Bruselu se jich tehdy mnoho sešlo přímo před Evropským parlamentem. Na tom setkání se objevil nápad - proč takové věci nedělat častěji? A hlavně systematicky?

V květnu začalo vznikat sdružení EuroLugs, podporované přímo nadací FFII (ta v Evropě zastřešuje mimo jiné i bojovníky proti softwarovým patentům). Nyní již sdružuje víc než 130 evropských sdružení zabývajících se svobodným software, zatím zejména ze Španělska a Francie.

EuroLugs má tři hlavní cíle. Lobbovat za zájmy svobodného software (což se lépe dělá jedním hlasem za všechny, než aby se o to snažilo každé sdružení zvlášť), organizovat nejrůznější akce a šířit informace. Momentálně plánují zavedení celoevropského Dne Linuxu, kdy budou lokální sdružení propagovat Linux ve svých městech. První se pravděpodobně uskuteční někdy na jaře 2005. Také se pracuje na zprovoznění zpravodajského portálu, který bude poskytovat informace o svobodném software evropským občanům v několika jazycích.

Evropský adresář přidružených LUGů je celkem rozsáhlý, ale řádky pro Českou republiku i Slovensko ještě zejí prázdnotou. Myslím, že je to škoda - jde o prospěšnou aktivitu a stálo by za to se připojit.

Diskuze (55) Další článek: Via Technologies nabízejí software pro bezpečné mazání disků

Témata článku: Linux, Open source, Firefox, Česká pošta, Zeta, Evropský systém, Základní gesto, Jediný cíl, Evropský občan, Lin, Brusel, Říše, EU Evropský, První cíl, Základní věc, Signatura, Nejrůznější akce, Pošta, Základní stránka


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně