Anička z říše Linuxu: čekáme otevřené linuxové telefony

Trolltech předpovídá brzký nástup otevřených linuxových telefonů • Filipíny budou používat pouze svobodný software. Je to správně? • Debian má nový grafický instalátor • Linuxsoft chystá novou linuxovou akci.
Anička z říše Linuxu: čekáme otevřené linuxové telefony

Trolltech předpovídá brzký nástup otevřených linuxových telefonů

Norská firma Trolltech, která vyvíjí oblíbené prostředí Qtopia pro mobilní telefony, vidí budoucnost linuxových telefonů optimisticky. Předpokládá totiž, že během příštího roku se na trhu objeví otevřené telefony, pro které bude možné vyvíjet nativní aplikace. Vyjadřuje také přesvědčení, že teprve s nástupem otevřených linuxových telefonů bude možné využít hlavní přednosti této platformy, totiž možnost spolupráce s open source komunitou.

V současné době je možné na linuxové mobily stahovat a pouštět pouze aplikace v Javě, což přináší mnohá omezení. Javové programy pro mobilní telefony mezi sebou nemohou sdílet paměť, mnohdy ani není možné pustit na telefonu víc aplikací v Javě najednou. Jeden z manažerů Motoroly, firmy vyrábějící linuxové telefony, ale domněnky Trolltechu nepřímo potvrzuje. Slibuje v příštím roce některé produkty otevřít.

S více možnostmi samozřejmě poroste i prostor pro zneužití případných bezpečnostních chyb. Program v Javě nemůže telefonu téměř vůbec ublížit, protože nemá přístup takřka nikam. Nativní linuxové programy ale telefonům přinášejí stejná potenciální bezpečnostní rizika, jako software pro osobní počítače. Trolltech se na novou situaci připravují tím, že do nové verze Qtopie integruje novou technologii Safe Execution Environment. Ta by měla umět aplikace udržovat ve vytyčených mezích a odpírat jim například přístup k celému souborovému systému. Linuxové distribuce pro osobní počítače dnes umožňují spouštět nedůvěryhodné aplikace podobným způsobem například díky SELinuxu nebo AppArmoru.

Filipíny budou používat pouze svobodný software

Nový zákon, který zřejmě brzy začne platit na Filipínách, je nejspíš snem každého nadšeného obhájce svobodného softwaru. Tamní vládní organizace totiž budou smět používat proprietární software pouze tehdy, pokud neexistuje vhodné otevřené řešení.

Vládní organizace také nebudou smět podporovat technologie a služby, svázané s jediným dodavatelem. Školy navíc nebudou moci nabízet certifikační programy pro proprietární řešení, pokud zároveň nenabídnou odpovídající kurz i pro otevřenou alternativu. V neposlední řadě nový zákon též zakáže používat patenty proti svobodnému software.

Za svobodný software považuje zákon takový software, jehož licence umožňuje přístup ke kódu programu, který lze potom měnit a bez omezení šířit. Takto definuje svobodný software i Free Software Foundation.

Filipínské řešení má samozřejmě své kritiky, a to i z řad příznivců otevřeného softwaru. Jedním z nich je William Emmanuel Yu, který působí na univerzitě v Manile. Je přesvědčen o tom, že zatímco povinné používání otevřených standardů je velmi prospěšné, vynucovat používání svobodného software jde přímo proti jeho základnímu principu, kterým je možnost výběru. Daleko raději by viděl, kdyby zákon vyžadoval, aby se výběrových řízení na státní zakázky povinně účastnilo alespoň jedno svobodné řešení. Nelíbí se mu ani to, že zákon nerespektuje akademickou svobodu a neumožní učitelům učit to, co budou považovat za vhodné.

Jak se zákon osvědčí a co státu přinese, ukáže až praxe. Pro svobodný software samotný je ale jistě lepší, když bude muset bojovat proti proprietární konkurenci, aniž mu ji nějaký zákon smete z cesty. Pokud mu legislativa zaručí používání otevřených standardů, nebude mu nic bránit v tom, aby se pokusil prosadit svou kvalitou a nižšími náklady na pořízení a provoz.

Debian má nový grafický instalátor

Říká se, že uživatele Debianu vídají instalátor jednou za život počítače a někdy ani to ne. Možná právě proto se vývojáři Debianu práci na instalátoru nijak zvlášť nevěnovali. Na tom, jak bude lahodit oku, nezáleželo už vůbec. Etch, nová verze Debianu, která by měla vyjít v prosinci, ale bude mít poprvé instalátor v grafice. Jak vypadá, si můžete prohlédnout už nyní.

Zatímco textové a grafické instalátory většiny distribucí bývají dost odlišné, debianovský grafický instalátor jakoby z oka vypadl svému textovému předchůdci. Uvážíme-li, jací lidé obvykle používají Debian, možná je opravdu úplně zbytečný...

Linuxsoft chystá novou linuxovou akci

Linuxový portal Linuxsoft, známý zejména rozsáhlým seznamem svobodného softwaru a organizací vyhlášené akce Linuxový pátek, se pustil do další zajímavé aktivity. Zatímco první pátek v měsíci pražští linuxoví nadšenci často věnují Linuxu a pivu, příští pátek se někteří z nich poprvé pustí do společného programování. Sraz je určen nejen ostříleným programátorům, ale i začátečníkům, kteří se chtějí něco naučit. Pod jejich rukama by potom postupně měla vyrůst další linuxová distribuce, založená na DSL a určená pro slabší počítače. Měla by fungovat na podobném hardwaru, jako Windows 98.

Nezbývá než novému srazu popřát, ať si najde dostatek pravidelných návštěvníků, a ať z něj vzejde něco užitečného jak pro komunitu, tak pro jeho účastníky. Tvorba linuxové distribuce vyžaduje mnoho různých znalostí, a její autoři se tak jistě časem stanou linuxovými „holkami pro všechno“.

Témata článku: Software, Open source, Mobilní telefon, Manila, Mobilní telefony akce, Mobilní telefony v akci, T mobile mobilní telefony akce

204 komentářů

Nejnovější komentáře

  • MatesB, MatesB 27. 9. 2006 7:46:41
    2x v tvem prispevku zaznelo slovo "hovado", at uz IT nebo pitome..... A...
  • Jarda 25. 9. 2006 8:35:06
    "...at si linux beha treba po zdech, z uzivatelskeho hlediska je to...
  • Jarda 24. 9. 2006 2:26:08
    Ad 1) Hele, ono je to ve skutečnosti poněkud jinak: linux je kompletně...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky