Anička z říše Linuxu: blíží se další hlasování o softwarových patentech

Nokia chystá webový prohlížeč odvozený od Safari * Blíží se další hlasování o softwarových patentech * Open source Indigo je v nedohlednu * CrossOver Office zřejmě poběží i na nových Macích

Nokia vytváří webový prohlížeč postavený na Safari

Související odkazy

Slovník
Linux
online
open source
platforma

Databáze znalostí
kategorie Linux

Nokia střídá jednu zábavu za druhou, po Opeře se nyní vydává na Safari. Přesněji řečeno, vyvíjí nový prohlížeč postavený na open source komponentách prohlížeče Safari od Applu, který důvěrně znají uživatelé Mac OS X. Kód Applu chce Nokia využít k vytvoření prohlížeče pro své uživatelské rozhraní Series 60, které běží nad Symbianem. Na Series 80 UI pravděpodobně zůstane Opera, kterou si Nokia licencovala v březnu.

Krátce poté, co Nokia informovala o svém prohlížeči, se vynořilo mnoho spekulací o možné další spolupráci Nokie a Applu. Ti největší optimisté předpokládají, že Nokia postupně opustí Symbian a začne vytvářet systém postavený na Linuxu, který časem vytvoří protiváhu k Windows CE. Taková spolupráce by jistě byla pro obě firmy výhodná -výrobce mobilních zařízení a prodejce online hudby si budou mít vždy co nabídnout.

Nedávné uvolnění linuxového internetového tabletu od Nokie je pravděpodobně jen první vlaštovkou. Časem budou jistě následovat další podobná zařízení a pokud se Linux Nokii osvědčí, možná jím jednou zcela nahradí Symbian, který používá dnes.

Blíží se další hlasování o softwarových patentech

V prvním červencovém týdnu se bude v Evropském parlamentu v druhém čtení hlasovat o směrnici o softwarových patentech. Jak vypadá současný stav? Lobby příznivců je samozřejmě silnější a početnější, odpůrci ale také nezůstávají příliš pozadu. Ekonomickou převahu příznivců se odpůrci snaží překonávat nadšením a zápalem pro věc, protože právě je případný neúspěch velice ohrožuje.

Schválení směrnice o softwarových patentech vytvořené dle amerického vzoru může ohrozit malé a střední softwarové firmy a vývojáře open source, o to víc však vyhovuje korporacím, které vlastní velké množství patentů, mohou si dovolit žádat o další a potom je nákladně soudně vymáhat. Jednoduše řečeno, pokud bude směrnice schválena, kdokoliv může být žalován za distribuci svého vlastního software, pokud tento software porušuje něčí patent.

Největší bolestí hlasování je fakt, že většina poslanců Evropského parlamentu příliš nerozumí problematice software. Jak celá věc dopadne, to je zatím ve hvězdách.

Microsoft nechce umožnit open source implementaci technologií Avalon a Indigo

Nejdůležitějšími novinkami v příští verzi operačního systému od Microsoftu bude technologie Avalon (API a grafická architektura) a Indigo (API a komunikační subsystém). Obě dvě budou moci využívat programátoři aplikací pro Windows, zároveň by našly dobré využití i mezi uživateli ostatních systémů. Proto po nich už nějakou dobu pošilhávají vývojáři projektu Mono.

Mono, momentálně aktivita Novellu, je open source implementací Microsoft .NET, která přináší některé části platformy .NET vývojářům pro Linux a Mac OS X, kromě toho má usnadňovat vývojářům pro Windows přechod na Linux. Implementace dalších technologií od Micrsoftu by byla logickým pokračováním, Microsoft však na něco takového nechce připustit. Vyplývá to z několika prohlášení jeho zástupců.

Microsoft je prý připraven hájit své intelektuální vlastnictví, pokud se objeví jakákoliv snaha o open source implementaci jeho technologií. Novell na jeho prohlášení reaguje slovy, že o implementaci Indiga tak jako tak nemá zájem - z problémů s intelektuálním vlastnictvím si nic nedělá, ale nepovažuje ji za užitečnou. Trochu to připomíná bajku o kyselých hroznech, závěr je ale zřejmý. Indiga od Novellu se nejspíš nikdy nedočkáme.

CodeWeavers budou podporovat nové Macy

Uživatelé počítačů od Applu mohou očekávat slušné rozšíření množství aplikací pro Mac OS X. Firma CodeWeavers, známá zejména jako dodavatel technologií umožňující spouštění aplikací pro Windows na Linuxu, chce totiž rozšířit oblast svého působení i na nové Macy. Její program CrossOver Office postavený na Wine umožňuje snadno nainstalovat a spouštět velké množství software pod Windows - oficiálně podporováno je několik verzí balíku Microsoft Office, grafické programy od Adobe a mnoho dalších programů. Výše jmenované aplikace jsou sice pro Mac dostupné, ale některé další chybí.

Apple se zatím k prohlášení CodeWeavers nijak nevyjádřil, ale není žádný důvod, proč by v tomto směru měl klást nějaké překážky.

Diskuze (13) Další článek: Ke stažení: Český Adobe Reader konečně ke stažení!

Témata článku: Open source, Patenty, Grafická architektura, Windows na Linuxu, Říše, Indigo, Avalon, Parlament, Uvolněný patent, Velká hvězda, Hlas, Podobná hvězda, Lin, Softwarový patent, Linux, Hlasování, Dobré využití, Lobby, Softwarová platforma, Nejdůležitější novinka


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 129

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně