Anička z říše Linuxu: babylónský Linux

Linspire žádá dobrovolníky o pomoc s překladem
  • * Sun uvažuje o otevření Javy
  • * Patentová anabáze pokračuje
  • * Thunderbird nabízí základní ochranu před phishingem
  • * Chystají se další přechody na Linux

Linspire žádá dobrovolníky o pomoc s překladem

Související odkazy

Slovník
Java
Linux
open source
platforma
URL

Databáze znalostí
kategorie Linux

Linspire uvedlo do provozu webovou aplikaci jménem IRMA, která umožní každému zaregistrovanému návštěvníkovi podílet se na překladu linuxových aplikací (v nabídce jsou víceméně jen ty pro grafické prostředí KDE, snad se to časem změní) do některého ze 78 podporovaných jazyků. Zatím je k dispozici pouze prvních 24 jazyků, ale čeština mezi nimi nechybí. Po registraci (její součástí je odklepnutí nějaké Dohody, jejíž čtení jsem vzdala po první stránce) a prvním přihlášení se před dobrovolným překladatelem objeví krátké řetězce anglického textu, jeho úkolem je převést je do jím zvoleného jazyka. Práci mu značně usnadňuje nápověda, která vyhledává již přeložené podobné řetězce, a tak mnohdy stačí jen potvrdit správnost navrženého překladu.

Vzhledem k tomu, že Linspire si samozřejmě překlady nenechá pro svou vlastní distribuci, ale zpřístupní je komunitě, bylo by velmi užitečné se zapojit. Pokud se dobrovolníků najde dostatek, tak na každého zbude jen minimum práce - řetězců k překladu je "pouhých" 168 000. Podle plánu by mělo být vše hotové v roce 2006.

Klepněte pro větší obrázek
Překladatelské rozhraní IRMA

Projekt samozřejmě počítá s tím, že se najdou filutové, kteří budou do překladu protlačovat nesmyslné překlady - jistě si pamatujete, že tento problém se nevyhnul ani Googlu. Ten je překládán podobným způsobem, a jeho česká verze kdysi zobrazovala tlačítko s vulgárním nápisem. Navíc, chyby mohou dělat i lidé, kteří to myslí dobře. U jazykových verzí s 25 či více překladateli tak budou dostávat stejné fráze dva různí lidé a překlad bude použit jen tehdy, bude-li stejný. U jazyků s menším počtem překladatelů budou všechny přeložené řetězce schvalovat vedoucí jednotlivých projektů.

Sun uvažuje o otevření Javy

Minulý týden Sun spustil projekt OpenSolaris, poskytl k dispozici první zdrojové kódy a daroval open source komunitě zhruba 1670 patentů. Přestože je to velmi dobrá zpráva, nedá se předpokládat, že z otevřeného Solarisu bude mít komunita nějaký užitek: vyvíjí svůj vlastní operační systém Linux a nedá se předpokládat, že by na tom chtěla v nejbližší době něco měnit. Obohacení kódu Linuxu o Solaris také nepřipadá v úvahu, protože licence Solarisu (CDDL) není kompatibilní s GPL. Naštěstí to ale vypadá, že Sun nezůstane jen u otevřeného Solarisu.

Proslýchá se totiž, že v Sunu vážně uvažují o otevření Javy. Přestože mnozí analytici tento krok považují za nemoudrý, protože pak prý Sun nebude moci na Javě vydělávat, šéf Sunu Jonathan Schwartz se podobným teoriím jenom směje. Tato tvrzení jsou prý stejně nesmyslná, jako kdyby někdo říkal, že Google nemůže vydělávat, protože vyhledávání je zadarmo. Java je pro Linux velmi důležitou vývojářskou platformou a otevření jejího kódu by proto komunitě velice prospělo. Nechme se tedy překvapit, jak to dopadne.

Patentová anabáze pokračuje...

V pondělí se Polákům znovu podařilo odložit jednání o softwarových patentech, bohužel ale o pouhý týden. Celá situace připomíná příběh Davida a Goliáše - hrstka polských politiků vzdoruje všemocným evropským úředníkům, jejichž neobyčejná houževnatost při protlačování patentové direktivy, proti které protestují statisíce lidí, se dá vysvětlit jen jediným způsobem. Další den plný napětí nás čeká dnes.

Pokud se podaří schválení směrnice o softwarových patentech odložit, bude pozítří zahájeno projednávání návrhu na restartování procesu jejího schvalování. Někdo se ale bohužel snaží, aby k tomuto jednání vůbec nedošlo. Mimochodem, našla se další země, která na sebe hodlá dobrovolně uvázat břímě softwarových patentů, přestože na tom může ztratit snad ještě víc než evropské státy. O legalizaci softwarových patentů usiluje také indická vláda.

Thunderbird nabízí základní ochranu před phishingem

Do Thunderbirdu byla přidána funkce, která při kliknutí na podezřelé odkazy zobrazí varování před potenciálním pokusem o phishing - snahu vylákat citlivé údaje zobrazením falešného URL, které vede na upravené webové stránky podobné například webu banky nebo systému PayPal. Vyhodnocování podezřelých adres zatím není nijak dokonalé - varování se ukáže při kliknutí na URL obsahující číselnou adresu místo doménového jména, a v případě, kdy cílová URL neodpovídá adrese v textu odkazu. Další metody detekce podezřelých odkazů se připravují.

Chystají se další přechody na Linux

Vídeň oznámila, že v průběhu příštího roku pomalu a opatrně začne přecházet na Linux, aby se vyhnula chybám, které se projevily při přechodu Mnichova. Pokud vše půjde podle plánu, Windows budou nahrazeny Linuxem na 7500 počítačích. Z finančních důvodů nebyla zvolena žádná z komerčních distribucí jako Red Hat či SuSE. Místo nich bude použit upravený Debian, který ponese název Vienna Linux. Součástí migrace je také nasazení OpenOffice.org na PC s Windows.

Zaujalo mě také zjištění, že přechod na Linux coby hlavní operační systém zvažuje i americké námořnictvo. V jeho případě samozřejmě není hlavní motivací cena, Linux má ale přinést mnohem větší efektivitu (odkaz vede na PDF dokument) operací námořnictva.

Diskuze (17) Další článek: Autor stránek Napster.no odsouzen za odkazy na MP3

Témata článku: Linux, Open source, Indická vláda, Jonathan, Irma, Finanční důvod, Říše, Babylón, Softwarová platforma, Solaris, Podezřelý odkaz, Podobný projekt, Vienna, Lin, Evropské státy, První jméno, Pouhý týden


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 59

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji