Anička z říše Linuxu: Apple zuří kvůli hacknutému Mac OS X

Vyšel hudební přehrávač 1.3 * Linus Torvalds by rád viděl git na SourceForge * Apple se snaží bránit šíření hacknutého Mac OS X a informací o něm * Sun má vlastní kancelář pro open source záležitosti

amaroK 1.3 je venku

Související odkazy

Slovník
DVD
hacker
kernel
linux
open source
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Na linuxové platformě je dostupné ohromné množství multimediálních přehrávačů, které se dají využít k poslechu hudby. Na jedné straně spektra stojí minimalistické přehrávače spouštěné z konzole, na druhé grafické programy jako xmms nebo Kaffeine. Nade všemi pak vyčnívá jeden, který s přehledem strčí do kapsy i přehrávače známé z jiných systémů, směle se může rovnat např. s iTunes.

amaroK je poměrně nový projekt určený pro KDE a jeho vývoj probíhá velice bouřlivě. Poskytuje intuitivní grafické rozhraní a jeho možnosti jsou ohromující - každý ocení například možnost stahování informací o umělcích z Wikipedie, automatické zobrazení textů písní, integrované vypalování CD a DVD, možnost zakódovat obsah audio CD do oblíbeného formátu, podporu Audioscrobbleru, podporu podcastingu nebo podporu synchronizace s iPodem. Pokročilejší uživatelé si pak dosyta užijí možností svůj přehrávač skriptovat, používat jako budík, ovládat dálkovým ovládáním nebo snadno pouštět přes ssh na jiném počítači.

Přestože závislost na kdelibs může být pro uživatele jiných grafických prostředí nepříjemným břemenem, amaroK rozhodně stojí za vyzkoušení. Tento rychlý, hezký a uživatelsky přívětivý program je předzvěstí toho, jak bude vypadat celé KDE v budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Linus uvažuje o širším nasazení gitu

Za krátkou dobu své existence se git vyvinul do podoby, kdy svou funkčností předčí nejčastěji používané nástroje pro správu verzí CVS a SVN. Zatím slouží pouze vývojářům kernelu, ale již vyvstaly první diskuze o tom, k čemu by se ještě mohl hodit. Velmi zajímavým návrhem, který padl, byla možnost nasazení gitu na SourceForge, repozitář open source aplikací, který nabízí infrastrukturu jejich vývojářům.

Tato myšlenka se velice zamlouvá Linusovi Torvaldsovi, původnímu autorovi gitu. Jaké má k tomu důvody? Narozdíl od současného CVS by git umožnil vývojářům nemuset se na SourceForge spoléhat. Netrápila by je představa selhání disků, problematických záloh či výpadku celé služby - vývoj stejně probíhá jinde, SourceForge slouží jen jako komunikační kanál. Přitom by se snížila zátěž serverů SourceForge, takže by k výpadkům pravděpodobně docházelo mnohem méně často.

Apple brání šíření informací o svém hacknutém systému

Právníci firmy Apple tento týden zuřivě rozesílali výhružné e-maily majitelům všech webů, na kterých se objevila videa předvádějící Mac OS X bootující na standardním PC nebo podobné informace. Podle překvapených majitelů webů byl e-mail neobyčejně agresivní a požadoval okamžité odstranění všech odkazů na problematické materiály. Ti, kteří uposlechli, jsou ale názoru, že to stejně ničemu nepomůže.

Tímto způsobem Apple reaguje na fakt, že hackerům se povedlo obejít jeho ochranu TPM, která měla zaručit možnost spouštění systému pouze na certifikovaném hardware, a to ani ne za měsíc a půl. Systém, který měl fungovat pouze na speciálních vývojářských strojích, si tak může na svém domácím počítači pustit úplně každý, byť nelegálně.

Odkazy na návody jak na to sice zmizely ze všech více či méně oficiálních webů, ale internetové podsvětí si je samozřejmě neustále předává dál. Dostat se k nim je s Googlem dílem okamžiku pro každého vážnějšího zájemce, takže běsnění Applu nejspíš mnoho ovoce nepřinese. Snaha o znemožnění spouštění systému na necertifikovaných systémech se pravděpodobně časem stejně ukáže být zcela zbytečná, těžko se mu někdy podaří vytvořit ochranu, kterou by nebylo možné obejít.

Sun otevírá kancelář pro open source záležitosti

Sun učinil další krok na cestě, která by měla vést k tomu, že jednou otevře veškerý svůj software. Minulý týden zahájila činnost jeho nová kancelář pro záležitosti open source, která bude mít na starosti koordinaci jednotlivých projektů.

Její šéf Simon Phipps přitom rozhodně neplánuje stát se byrokratem, open source projekty chce nechat žít vlastním životem a naplňovat cíle, které si samy vytknou. Kromě jiného bude sloužit jako ombudsman - každý, kdo má pocit, že Sun koná něco nesmyslného, se na něj může obrátit na adrese ombudsman@sun.com. Phipps pak bude stížnosti individuálně řešit.

Sun se rozhodl přijmout open source model vývoje, protože doufá, že tím znovu dosáhne vlivu a zisků, kterým se těšil koncem devadesátých let. V poslední době uvolnil dva své velké projekty, které jsou nyní open source komunitě dostupné jako OpenSolaris a Glassfish. O několik let dříve umožnil vznik kancelářského balíku OpenOffice.org, když uvolnil kódy svého Star Office.

Diskuze (34) Další článek: Ke stažení: bezpečnost především

Témata článku: Apple, Linux, Open source, macOS, Ombudsman, Nová kancelář, Původní stížnost, Simon, Mac OS, Lin, Říše, Linuxová konzole, Amarok, OS X, Mac OS X, Mac, APP


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně