Anička z říše Linuxu: ADTI – open source znamená obrovské ztráty

Sun dokončil svou open source licenci a odeslal ji ke schválení OSI. VMware a Virtual PC zřejmě brzy budou mít dobře fungující open source alternativu. ADTI se znovu pustilo do Linuxu, ale světu je zatím spíš k smíchu. PC s předinstalovaným Linuxem se brzy budou prodávat i v online obchodě americké firmy Walmart.

Sun poslal svou open source licenci ke schválení OSI

Související odkazy

Slovník
červ
desktop
Linux
online
open source
platforma
procesor
Red Hat
server
unix
update
virus

Databáze znalostí
kategorie Linux

Sun dokončil svoji Common Development and Distribution Licence (CDDL), pod kterou zřejmě brzy bude šířen Solaris. Sláva tohoto unixového operačního systému pohasla spolu s prasknutím internetové bubliny a vzestupem Linuxu, který na nejrozšířenějších procesorech x86 funguje lépe. Uvolněním systému jako open source chce Sun přilákat zájem vývojářů k této platformě. Nyní mu nezbývá než čekat, jestli Open Source Initiative (OSI) uzná jeho novou licenci za vyhovující definici open source a připíše ji na seznam k desítkám dalších open source licencí.

Sun prý měl původně v úmyslu zvolit pro svůj operační systém nějakou již existující licenci, ale žádná dobře nenaplňovala jeho potřeby. Jeho vlastní licence je odvozená od MPL (Mozilla Public License), kterou údajně dosti zjednodušuje. Pro ubohé programátory nerozumějící právu to není nijak snadné čtení, ale již teď je zřejmé, že není kompatibilní s GPL, takže Solaris nebude moci sdílet svůj kód s Linuxem. Je to škoda, protože oba systémy se od sebe mají co učit - Linux podporuje mnohem větší množství hardware, Solaris si zas lépe rozumí s víceprocesorovými servery.

VMware a Virtual PC roste open source konkurent

Již brzy se stane součástí Fedory i SUSE balíček jménem Xen, open source virtualizační prostředí, tedy o program, který umožňuje běh více operačních systémů na jednom počítači naráz, protože vytváří virtuální počítač. Za jeho vývojáři (původně vznikl na univerzitě v Cambridge) stojí kromě Novellu a Red Hatu také HP. Program zatím běží pouze na Linuxu, protože k dosažení optimálního výkonu používá tzv. techniku para-virtualizace, k čemuž potřebuje modifikovat jádro operačního systému. Nové procesory od Intelu a AMD by ale měly podporovat virtualizace, takže možná bude brzy možné přidat i podporu nemodifikovatelných systémů.

Red Hat ani Novell se zatím nevyjádřili, jestli mají s Xenem nějaké zvláštní plány. Tiskový mluvčí Novellu uvedl. že jeho společnost je nadšena tím, co Xen umí, ale zatím by bylo předčasné zveřejňovat plány Novellu na podporu virtualizace. Koneckonců, Xen je v tuto chvíli sice nejpokročilejší open source virtuální počítač, ale rozhodně ne jediný. Za zmínku stojí zejména projekt Plex86, dříve známý jako Bochs, jehož vývoj ovšem v poslední době ustrnul.

ADTI se znovu pustila do boje proti open source

Jméno ADTI možná bude kdekomu povědomé. Ano, jde o tu firmu, která před šesti měsíci prohlašovala, že Linus Torvalds není autorem Linuxu, protože kompletně vykradl Minix. (Na to Linus reagoval prohlášením, že Linux napsal Santa Claus ve spolupráci s vílou Zubničkou a autor Minixu Andrew Tanenbaum závěry této firmy vehementně popíral, dokonce zasvětil tomuto tématu část své webové stránky.) Ještě dříve ADTI šířilo zprávy, že open source narozdíl od komerčního software není bezpečný. Nyní vytáhlo své zbraně potřetí, snaží se vysvětlit světu, že open source způsobí světové ekonomice obrovské ztráty.

Podle ADTI je špatné, že velké firmy, jako třeba IBM, z nejrůznějších důvodů nevymáhají své intelektuální vlastnictví. Pokud jeho porušování nebude vymáháno, společnosti riskují, že o své patenty přijdou. Pokud by je totiž chtěly vymáhat později a soud jim prokáže, že o porušování patentů dávno věděly a nic s ním nedělaly, nemusí jejich nároky potvrdit. O vývojářích open source hovoří jako o termitech. Fakt, že Sun a Oracle s nimi spolupracují, hodnotí jako marný pokus pokořit Microsoft, který je nakonec zničí. Open source komunitě jsou tato prohlášení ADTI samozřejmě jako vždy jedině k smíchu, nechme se překvapit, jak to zapůsobí na manažery.

Walmart.com bude prodávat linuxové pracovní stanice

Společnost Xandros oznámila, že internetový obchod amerického obchodního řetězce Wal-mart bude prodávat počítače s předinstalovaným Xandros Desktop Operating System, což je její varianta Linuxu. V nabídce bude zahrnuta široká škála levných počítačů pro domácnosti, školy i kanceláře, vybavené Xandros Desktop Deluxe. Takto zakoupeným počítačům bude umožněn přístup do sítě Xandrosu, kde bude možné kromě updatů stahovat spousty open source i komerčních aplikací jediným kliknutím, podobně jako u o něco známější distribuce Linspire.

Xandros je známý jako přehledná a jednoduchá distribuce, která uživatelům zpříjemňuje práci. Umožňuje jim prohlížet webové stránky, číst e-maily, vytvářet dokumenty a prezentace či pálit CD pomocí pár kliknutí myší. Samozřejmostí je nejen podpora windowsových sítí, ale dokonce i podpora některých aplikací pod Windows. S Xandrosem lze bez problémů nainstalovat např. Microsoft Office, či další důležité aplikace.

Diskuze (32) Další článek: Téma týdne: Jak na vánoční pohlednici v Photoshopu?

Témata článku: Open source, Říše, Santa Claus, Snadné čtení, ADT, Source, Lin, Virtuální procesor, Open


Určitě si přečtěte

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Pojďme programovat elektroniku: Blikající potvory i legendární displeje starých Nokií

Pojďme programovat elektroniku: Blikající potvory i legendární displeje starých Nokií

** Skoro každý kutil si koupí maličký levný OLED ** A také segmentový a znakový displej ** Pojďme se na některé z nich podívat

Jakub Čížek | 9

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118

Svobodný RISC-V: Možná za deset let po ARMu neštěkne ani pes. Google a armáda dalších vyvíjejí konkurenční procesor

Svobodný RISC-V: Možná za deset let po ARMu neštěkne ani pes. Google a armáda dalších vyvíjejí konkurenční procesor

**Architektuře RISC už desetiletí vládne britský ARM ** Procesory jeho návrhu najdete v pračce, v routeru i v mobilu ** Ale pozor, o slovo se hlásí svobodný RISC-V

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání