Anička z říše Linuxu: 3D pro Ubuntu se odkládá

Podpora pro asynchronní systémová volání * Greg KH a kernelové ovladače podruhé * Ubuntu a proprietární ovladače: zatím žádná změna * Ohloh: nový zajímavý seznam open source

Podpora pro asynchronní systémová volání

Tento týden předvedl Ingo Molnar novou sadu patchů, která přináší do jádra podporu pro asynchronní systémová volání (syscally). Zároveň ukázal i několik benchmarků ukazujících, že v porovnání se synchronním IO zrychluje jeho kód komunikaci programů s jádrem v řádu desítek procent. Patche se dočkaly příznivých reakcí i od samotného Linuse, zřejmě se na ně tedy brzy můžeme těšit ve standardním jádře.

Systémová volání jsou pro software v userspace jediným způsobem, jak přistupovat například k hardware počítače a v Linuxu to funguje zhruba takhle: Program zavolá kernel a tím je přerušen. Kernel  přepne procesor do privilegovaného módu, připraví programu, oč požádal, a pak ho vzbudí k další práci. Mimochodem, v Linuxu má program k dispozici něco přes 300 syscallů, mezi ty nejběžnější patří např. read nebo open. Pokud nás zajímá, co přesně náš software na kernel volá, můžeme si na něj posvítit pomocí nástroje strace.

Asynchronní syscally do tohoto schématu přinášejí podstatné zlepšení: program zavolá kernel a pokud to je možné, obdrží výsledek hned. Pokud je potřeba na něco čekat (např. v případě nějaké IO operace), nechá kernel program běžet dál a syscall zpracovává paralelně. Když obdrží výsledek, tak na něj program upozorní. První výsledky tohoto zlepšení vypadají příjemně, zdá se tedy, že brzy bude náš kernel zas o něco rychlejší.

Greg KH a kernelové ovladače podruhé

Před nějakým časem se jeden z kernelových vývojářů Greg Kroah-Hartman rozhodl oslovit výrobce hardware a vysvětlit jim, za jakých okolností je kernelová komunita ochotna napsat jim zadarmo ovladače. Oznámení vyvolalo příval e-mailů do jeho schránky, proto brzy zveřejnil seznam často kladených otázek, ve kterých se nezapomněl pochlubit, že získal spoustu nabídek spolupráce od výrobců nejrůznějších zařízení. Zatím neprozradil žádné konkrétní detaily, o všem se dosud jedná, ale slibuje, že v brzké době přibude v jádře spousta nových zajímavých ovladačů.

Mnohé výrobce oslovila nabídka podepsání NDA, protože sice nemají zásadních námitek proti zveřejnění kódu pod GPL, ale další dokumentaci světu ukázat nechtějí. NDA mezi kernelovými hackery a výrobci hadware bude zajišťovat The Linux Foundation (sloučená OSDL a FSG).

Ochota kernelových hackerů podepsat NDA vyvolala sérii útoků z komunity kolem operačního systému OpenBSD. Vývojáři OpenBSD se snažili přesvědčit o tom, že zdrojový kód ovladače bez dokumentace je v podstatě bezcenný, že bez přístupu k dokumentaci v něm nelze opravovat chyby a že je zhruba stejně užitečný, jako kdyby byl pouze v binární formě. Nejspíš z nich ale mluví jen obyčejná závist: Sami se k dokumentaci nedostanou (ovšem nic jim nebrání zkusit si to dojednat), GPL kód do svého systému převzít nemůžou, a tak bude mít jejich vlastní systém k ovladačům o hodně složitější cestu. Nicméně, i bez dokumentace snáze napíší vlastní ovladač podle kódu pod GPL než podle binárního souboru, jejich argumentace je tedy pustou demagogií.

Ubuntu a proprietární ovladače: zatím žádná změna

Matt Zimmerman zveřejnil dva závěry, ke kterým dospěla technická rada Ubuntu: V nadcházejícím vydání Feisty Fawn nebudou proprietární 3D ovladače ve výchozí instalaci stejně jako dosud, skončí také oficiální podpora platformy PowerPC.

Kolem možného zahrnutí 3D ovladačů do Ubuntu se v minulých týdnech strhla spousta povyku, kritici původně plánovaného rozhodnutí ale poukazovali především na licenční či ideologické problémy. Nakonec byl důvod pro setrvání u současného stavu zcela jiný: Ubuntu mělo původně obsahovat ve výchozí instalaci kompozitní window manager, ten se ale zatím pro tyto účely nejeví být dostatečně stabilní. Zahrnutí 3D ovladačů do výchozí instalace se tedy neruší, ale zřejmě jen odkládá.

Protože se neustále snižuje množství uživatelů Ubuntu na PPC a pro jejich podporu se nedaří získat dostatečné prostředky, bude nadále tato architektura podporována jen neoficiálně. Obrazy CD a balíky se sice budou vydávat stále a pokud se bude nově vzniklému komunitnímu PPC týmu dobře dařit, neměl by být v minulé a současné podpoře PPC žádný praktický rozdíl. Konec oficiální podpoře navíc dost možná není navždy: Sice ubylo uživatelů PPC Maců s Linuxem, pomalu ale přibývají uživatelé s herními konzolemi a nejrůznějšími embedded zařízeními.

Ohloh: nový zajímavý seznam open source

Milovníkům nejrůznějších statistik se jistě zalíbí nový projekt, za kterým poněkud překvapivě stojí skupina bývalých zaměstnanců Microsoftu: Seznam otevřeného software jménem Ohloh. V současné době je v něm zahrnuta většina důležitějších projektů, o kterých se tak můžete dozvědět spoustu zajímavých informací: V jakých jazycích je program napsán, pod jakými licencemi jsou šířeny jeho jednotlivé části, kolik lidí na něm pracuje, kolik by stálo zaplatit vývojáře, aby srovnatelný projekt vytvořili...

Ohloh si veškeré statistiky počítá z dat získaných z repozitářů (v současnosti podporuje CVS, SVN a git). Občas dochází k poněkud překvapivým výsledkům (hledali byste v linuxovém jádře Objective C?) a některé informace jsou spíš úsměvné (věděli jste, že kdybyste chtěli vytvořit alternativu k Linuxu, stálo by vás to necelých devadesát milionů dolarů?), zatím to vypadá především na velmi zajímavou hračku. A kdoví, třeba jednou Ohloh najde i nějaké praktické využití.

Diskuze (166) Další článek: Microsoft nabízí poslední šanci uživatelům nelegálních Windows XP

Témata článku: Open source, 3D, Ubuntu, Linuxová konzole, Systémový program, Matt, Systémová schránka, Zimmerman, Říše, Lin, Nová hračka, Nadcházející týden, IO, Ovladač, The Linux Foundation, Technická hračka


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky