Anička z říše Linuxu: 3D pro Ubuntu se odkládá

Podpora pro asynchronní systémová volání * Greg KH a kernelové ovladače podruhé * Ubuntu a proprietární ovladače: zatím žádná změna * Ohloh: nový zajímavý seznam open source

Podpora pro asynchronní systémová volání

Tento týden předvedl Ingo Molnar novou sadu patchů, která přináší do jádra podporu pro asynchronní systémová volání (syscally). Zároveň ukázal i několik benchmarků ukazujících, že v porovnání se synchronním IO zrychluje jeho kód komunikaci programů s jádrem v řádu desítek procent. Patche se dočkaly příznivých reakcí i od samotného Linuse, zřejmě se na ně tedy brzy můžeme těšit ve standardním jádře.

Systémová volání jsou pro software v userspace jediným způsobem, jak přistupovat například k hardware počítače a v Linuxu to funguje zhruba takhle: Program zavolá kernel a tím je přerušen. Kernel  přepne procesor do privilegovaného módu, připraví programu, oč požádal, a pak ho vzbudí k další práci. Mimochodem, v Linuxu má program k dispozici něco přes 300 syscallů, mezi ty nejběžnější patří např. read nebo open. Pokud nás zajímá, co přesně náš software na kernel volá, můžeme si na něj posvítit pomocí nástroje strace.

Asynchronní syscally do tohoto schématu přinášejí podstatné zlepšení: program zavolá kernel a pokud to je možné, obdrží výsledek hned. Pokud je potřeba na něco čekat (např. v případě nějaké IO operace), nechá kernel program běžet dál a syscall zpracovává paralelně. Když obdrží výsledek, tak na něj program upozorní. První výsledky tohoto zlepšení vypadají příjemně, zdá se tedy, že brzy bude náš kernel zas o něco rychlejší.

Greg KH a kernelové ovladače podruhé

Před nějakým časem se jeden z kernelových vývojářů Greg Kroah-Hartman rozhodl oslovit výrobce hardware a vysvětlit jim, za jakých okolností je kernelová komunita ochotna napsat jim zadarmo ovladače. Oznámení vyvolalo příval e-mailů do jeho schránky, proto brzy zveřejnil seznam často kladených otázek, ve kterých se nezapomněl pochlubit, že získal spoustu nabídek spolupráce od výrobců nejrůznějších zařízení. Zatím neprozradil žádné konkrétní detaily, o všem se dosud jedná, ale slibuje, že v brzké době přibude v jádře spousta nových zajímavých ovladačů.

Mnohé výrobce oslovila nabídka podepsání NDA, protože sice nemají zásadních námitek proti zveřejnění kódu pod GPL, ale další dokumentaci světu ukázat nechtějí. NDA mezi kernelovými hackery a výrobci hadware bude zajišťovat The Linux Foundation (sloučená OSDL a FSG).

Ochota kernelových hackerů podepsat NDA vyvolala sérii útoků z komunity kolem operačního systému OpenBSD. Vývojáři OpenBSD se snažili přesvědčit o tom, že zdrojový kód ovladače bez dokumentace je v podstatě bezcenný, že bez přístupu k dokumentaci v něm nelze opravovat chyby a že je zhruba stejně užitečný, jako kdyby byl pouze v binární formě. Nejspíš z nich ale mluví jen obyčejná závist: Sami se k dokumentaci nedostanou (ovšem nic jim nebrání zkusit si to dojednat), GPL kód do svého systému převzít nemůžou, a tak bude mít jejich vlastní systém k ovladačům o hodně složitější cestu. Nicméně, i bez dokumentace snáze napíší vlastní ovladač podle kódu pod GPL než podle binárního souboru, jejich argumentace je tedy pustou demagogií.

Ubuntu a proprietární ovladače: zatím žádná změna

Matt Zimmerman zveřejnil dva závěry, ke kterým dospěla technická rada Ubuntu: V nadcházejícím vydání Feisty Fawn nebudou proprietární 3D ovladače ve výchozí instalaci stejně jako dosud, skončí také oficiální podpora platformy PowerPC.

Kolem možného zahrnutí 3D ovladačů do Ubuntu se v minulých týdnech strhla spousta povyku, kritici původně plánovaného rozhodnutí ale poukazovali především na licenční či ideologické problémy. Nakonec byl důvod pro setrvání u současného stavu zcela jiný: Ubuntu mělo původně obsahovat ve výchozí instalaci kompozitní window manager, ten se ale zatím pro tyto účely nejeví být dostatečně stabilní. Zahrnutí 3D ovladačů do výchozí instalace se tedy neruší, ale zřejmě jen odkládá.

Protože se neustále snižuje množství uživatelů Ubuntu na PPC a pro jejich podporu se nedaří získat dostatečné prostředky, bude nadále tato architektura podporována jen neoficiálně. Obrazy CD a balíky se sice budou vydávat stále a pokud se bude nově vzniklému komunitnímu PPC týmu dobře dařit, neměl by být v minulé a současné podpoře PPC žádný praktický rozdíl. Konec oficiální podpoře navíc dost možná není navždy: Sice ubylo uživatelů PPC Maců s Linuxem, pomalu ale přibývají uživatelé s herními konzolemi a nejrůznějšími embedded zařízeními.

Ohloh: nový zajímavý seznam open source

Milovníkům nejrůznějších statistik se jistě zalíbí nový projekt, za kterým poněkud překvapivě stojí skupina bývalých zaměstnanců Microsoftu: Seznam otevřeného software jménem Ohloh. V současné době je v něm zahrnuta většina důležitějších projektů, o kterých se tak můžete dozvědět spoustu zajímavých informací: V jakých jazycích je program napsán, pod jakými licencemi jsou šířeny jeho jednotlivé části, kolik lidí na něm pracuje, kolik by stálo zaplatit vývojáře, aby srovnatelný projekt vytvořili...

Ohloh si veškeré statistiky počítá z dat získaných z repozitářů (v současnosti podporuje CVS, SVN a git). Občas dochází k poněkud překvapivým výsledkům (hledali byste v linuxovém jádře Objective C?) a některé informace jsou spíš úsměvné (věděli jste, že kdybyste chtěli vytvořit alternativu k Linuxu, stálo by vás to necelých devadesát milionů dolarů?), zatím to vypadá především na velmi zajímavou hračku. A kdoví, třeba jednou Ohloh najde i nějaké praktické využití.

Témata článku: Open source, 3D, Ubuntu, Matt, Nadcházející týden, Lin, Systémový program, Linuxová konzole, IO, Ovladač, Systémová schránka, Technická hračka, Nová hračka

166 komentářů

Nejnovější komentáře

 • hf 28. 2. 2007 23:24:23
  nevedel som ze lisux pozna aj zariadenia ktore pridu na trh v roku 2008 a...
 • hf 28. 2. 2007 18:22:41
  nevedel som ze lisux pozna aj zariadenia ktore pridu na trh v roku 2008 a...
 • Jarda 22. 2. 2007 22:39:57
  Mamrde,
  ten tvůj "Tučňáčí smrad" je normální diskuse příznivců linuxu...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 46

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 61

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky