Technologie | Elektromobily | Akumulátory

Ani teplo, ani zima. Působivá, ale citlivá technologie trakčních baterií elektromobilů

Trakční akumulátor je pro elektromobil tím, čím palivová nádrž pro auto se spalovacím motorem. Slouží k ukládání elektrické energie. Z čeho se skládá a proč je u něj tak důležitá optimální teplota?

Akumulátorů existuje v automobilech celá řada. Kromě startovacích olověných jsou to nikl-metal-hybridové akumulátory využívané v roli trakční baterie u hybridních vozidel.

Elektromobily používají (téměř výhradně) lithium-iontové, případně lithium-polymerové baterie. Důvod jsou dva u elektromobilů ostře sledované parametry:

  • Energetická hustota je vlastně množství uložené energie připadající na jednotku hmotnosti a v praxi ovlivňuje dojezd elektromobilu na jedno nabití.
  • Výkonová hustota nám říká, jaký maximální proud lze z baterie odebírat na jednotku její hmotnosti. Tím přímo ovlivňujete rychlost a zrychlení vozidla.

Oba parametry jsou u lithium-iontových a lithium-polymerových baterií v řádu stovek watthodin na kilogram (nebo litr), respektive wattů na kilogram (nebo litr). Pro zajímavost: energetická hustota benzinu a nafty je o dva řády vyšší.

Lithium skoro zázračné

Základem lithium-iontové baterie je ...prvek lithium. Lehký kov s vysokým elektrochemickým potenciálem a rovněž nejvyšší měrnou energií na jednotku hmotnosti. Další výhodou je dlouhá takzvaná cyklová životnost, kdy jedním cyklem se rozumí vyčerpání a zpětné doplnění energie (zjednodušeně vybití a nabití), dále nízké samovybíjení a také fakt, že akumulátory Li-Ion nemají paměťový efekt (jev zkracující životnost akumulátoru).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sestava baterie Audi e-tron a částečný řez, který odkrývá pohled na bateriové moduly.

S ním se naopak setkáte u nikl-kadmiové a nikl-metal-hydridové baterie. Každý článek lithium-iontové baterie se skládá ze tří funkčních vrstev: z kladné elektrody (katody), záporné elektrody (anody) a separátoru, kterým jsou obě elektrody odděleny. Separátor má obyčejně podobu polymerové membrány sycené tekutým elektrolytem.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, Elektromobily, Články z Computeru, Tesla, Baterie, Energie, Akumulátory, Elektromobilita, Audi, Kia, LMO, Audi e-tron, BMS, Elektromobil, Článek, NCA, Dacia Spring, Akumulátor, Nabíjení, LCO, Chlazení, Lexus, LFP, TeploSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

** Počet družic Starlink dál roste ** SpaceX dokázala vyslat dvě várky (přes 100 družic) v průběhu 24 hodin ** Starlinky hrají důležitou roli také na Ukrajině

Petr Kubala
UkrajinaStarlinkSpaceX
Samsung chystá večerní nakupování. Sledujte živý stream a můžete vyhrát projektor The Freestyle

Samsung chystá večerní nakupování. Sledujte živý stream a můžete vyhrát projektor The Freestyle

** Samsung chystá další epizodu večerního nakupování ** Tentokrát se bude věnovat lifestylovým televizím a projektoru ** Sledujte a komentujte stream, můžete vyhrát projektor The Freestyle

Martin Chroust
ProjektorySoutěže
Resident Evil Village prodal přes 6 milionů kusů. Série už překonala hranici 125 milionů
Michal Maliarov
Resident Evil VillageCapcomByznys
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět