Windows 11

Ani Příkazový řádek, ani PowerShell. Výchozím prostředím se ve Windows 11 stane Windows Terminal

V květnu 2019 Microsoft představil nový terminálový nástroj. Windows Terminal se vyznačuje jednak panelovým prostředím, jednak podporou různých terminálových emulátorů, tj. zejména Příkazový řádek, PowerShell a WSL, a také aplikace bez grafického rozhraní, které se ovládají textovými příkazy.

Terminal zastupuje letité prostředí Windows Console. Opírá se o grafickou akceleraci, což se odráží v lepším výkonu, rovněž však vykreslí různé znaky a symboly, které bývaly zapovězené.

Windows Terminal + Windows 11 = ♥

Provozovat ho můžete v Desítkách, Windows 11 se nicméně stane prvním v rodové linii, kde Windows Terminal zaujme výsadní místo výchozího terminálového nástroje. Stane se tak někdy v roce 2022, nejdříve se změna otestuje v programu Insider.

Fakticky to znamená, že pokud spustíte např. Příkazový řádek, tak se otevře v prostředí Windows Terminal. Právě v Jedenáctkách ho od října tohoto roku nastavíte jako výchozí manuálně. Ve Windows 10 to možné není, takže tam musíte nejdříve spustit Terminal a v něm pak vybrat např. Příkazový řádek. Nebo ho v nastavení aplikace určíte jako výchozí.

Pokud Windows Terminal ještě nepoužíváte, seženete jej v Microsoft Storu. Z důvodu kompatibility ovšem Windows Console nikam nezmizí, Redmondští dokonce mluví o nadcházejících dekádách, jen bude toto prostředí odsunuto na pozadí.

Zdroje: blog Windows Command Line (1 | 2) | microsoft/terminal na GitHubu

Diskuze (12) Další článek: Revolut už korunami dobijete jen kartou. Bankovní převody v lednu skončí

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 11, Microsoft Store, GitHub, Prostředí, RMI, Jedenáctkách, Windows Terminal, Win + T +, Příkazový řádek, Windows Command Line, Pro, PowerShell, Software na Heureka.cz