Angličtina bez problémů

Plzeňské nakladatelství Fraus je poměrně mladé, přesto se mu úspěšně daří zaplňovat mezery na trhu odborných překladových slovníků a příruček pro překladatele.
Libuše Mohelská: Plzeňské nakladatelství Fraus je poměrně mladé, přesto se mu úspěšně daří zaplňovat mezery na trhu odborných překladových slovníků a příruček pro překladatele.

Nedávná novinka, Anglicko- český a česko-anglický slovník výpočetní techniky a informačních technologií, není prvním slovníkem v tomto oboru. Překladatel měl dosud k dispozici zejména dvousvazkový technický slovník z nakladatelství SNTL, který v roce 1992 vyšel v pátém vydání, a Anglicko-český slovník zpracování dat, telekomunikací a kancelářských systémů z nakladatelství LEDA (1994), který je však pouze jednosměrný. Nakladatelství Fraus ale připravilo příručku nesmírně potřebnou a velmi kvalitně zpracovanou.

Do kapsy a domů
Slovník obsahuje asi 35 000 hesel z oblasti počítačového hardwaru a softwaru, sítí, Internetu, zpracování dat, multimédií a komunikační techniky – zkrátka ze všech hlavních oborů IT. Jednou ze základních výhod slovníku je jeho oboustrannost. Ta dobře poslouží nejen překladatelům počítačových textů z angličtiny a do angličtiny, ale i běžnému uživateli, který potřebuje porozumět textu na svém monitoru nebo je z nějakého důvodu nucen komunikovat o počítačích v angličtině. Stejně tak může pomoci i mluvčímu, jehož mateřštinou je angličtina.

Nejde o slovník výkladový, ale překladový. Nejsou tedy uvedeny definice jednotlivých pojmů, ale pouze překlady a někdy stručné vysvětlivky nebo kontext, ve kterém se daný termín používá. To zcela odpovídá účelu a zaměření slovníku.

Se zkratkami, nebo bez?
Z lexikografického hlediska nelze zpracování slovníku vytknout zřejmě nic. Struktura hesel je logická, přehledná, v úvodu srozumitelně vysvětlená, nechybí ani vysvětlení použitých lingvistických zkratek. Jediné, co bych uvítala, je samostatný seznam oborových zkratek, kterými se počítačové texty jen hemží. V současné podobě slovníku jsou zkratky vždy uvedeny u příslušného hesla, např. file allocation table (FAT) = alokační tabulka souborů. Přitom se řada těchto zkratek a akronym stala zavedenými termíny a v textech na ně narazíte velmi často. Pomohlo by buď vytvořit z těchto zkratek samostatnou přílohu ke slovníku, nebo je přinejmenším uvádět jako hesla: FAT (File allocation table) = alokační tabulka souborů.

Pokud jde o počet a relevantnost hesel, testem na krátkém textu (kousek z manuálu k tiskárně) jsem si ověřila, že slovník obsahuje všechny potřebné termíny. S navrženými překlady se vesměs nedá polemizovat, snad jen někdy se slovník snaží být český i tam, kde už se vžil cizí termín. Nejsem si úplně jistá, zda se pro pipeline skutečně používá výraz datovod. Tyto kosmetické výhrady však celkový dojem ze zpracování slovníku rozhodně neposouvají níž.

Slovníky, které byly v tomto oboru dosud k dispozici, doplácely na rychlý vývoj technologií, jehož vinou zastarávaly. Autoři slovníku v předmluvě slibují, že jsou připraveni zvážit připomínky uživatelů a že budou slovník postupně aktualizovat a rozšiřovat. Bude-li tomu skutečně tak, je potřeba připsat další body k dobru.

infobox

publikace Anglicko-český a česko-anglický slovník výpočetní techniky a informačních technologií
Autor: Jiří Hynek, Radmil Vítkovský
Vydal Fraus, 2000, brožovaná vazba, 518 stran
Tel.: (019) 22 10 69
Web: www.fraus.cz
Cena: 389 Kč vč. DPH

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (1) Další článek: Aktuálně: Zatím nejzákeřnější varianta I Love You je mezi lidmi

Témata článku: Nakladatelství Fraus, Problém, Samostatný seznam, Hlavní obor, Angličtina


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5