Jakýkoliv embedded vývoj založený na Jave je neskutečné peklo. Už taková hloupost jako neexistence 16bit a 32bit unsigned proměnných neuvěřitelně ztrpčuje život, pokud člověk dělá rozhraní mezi různými zařízeními. A nutnost každý "pšouk" obalit do try - catch sekce taky moc člověku nepřidá. Zlaté C či C++.
Proč se Google snaží vymyslet dřevěné kolo, když všude jezdí kola z gumy? Viz třeba Unipi, Loxone apod. S jejich technologií a penězi z Googlu by udělali díru do světa. Unipi kupříkladu vyrazila s Neuronem, který má asi 50ti násobně větší možnosti použití než nějaký IoT od Googlu. Kdyby to jenom někdo lépe provázal s androidem a udělal tomu chytré a jednoduché ovládání, tak by to byl průlom. Jediné co mě mrzí, je že se o něm tady na živě moc nepíše... ikdyž to jsou všichni Brňáci 🙁
Protože to pro Google je zase další způsob, jak si rozšířit pole působnosti a dostat své reklamní služby mezi více lidí. Musíme si uvědomit, že zatím máme "jen" žárovky a topení, ale časem do toho přibudou ledničky, pračky, televize apod. A není nic lepšího, než lednička s androidem, která bude zobrazovat reklamu "dochází vám mléko, kupte si XXXX"...
s tím souhlasím, přeci jenom do práce kvůli obědu nechodíme že. Ale problém je to, že tento systém má velmi omezené možnosti a s dalším protokolem se jenom dál bude trh roztřišťovat. Už funguje například PLC protokol Modbus, který už toto umí. V dnešní době když si někdo staví dům, tak pro něj neexistuje levná a sofistikovaná inteligentní platforma (kromě zmíněného Loxone které je opravdu hodně předražené) na které by mohl postavit celou elektroinstalaci včetně lednic, kotlů apod.
Otázkou je, zda to vůbec chceme... Stále mi přijde IoT jako násilím nucená oblast trhu, která ale reálný přínos nemá. Lednice si sama nenakoupí, pračka se sama nenaplní, u kotle je jednodušší prostě na ovladači nastavit požadovanou teplotu a mít ji tak celý rok... To jsou věci, na které nepotřebuji "chytrou" aplikaci, která by mi v důsledku jejich používání spíše ztížila, než usnadnila. A chytré žárovky? Výstřelek, jehož smysl jsem už vůbec nepochopil...Ale možná prostě jen ještě nejsem dost líný.
Chytra domacnost neni IoT. Zarizeni IoT je mozne pouzit v chytre domacnosti.Problem toho vseho je, ze spolecnosti podporujici IoT vcetne autora nechapou plne pojem chytra domacnost. Chapou to v tom komercnim smyslu. "Pripojete to na sit ovladejte to pres mobilni zarizeni je to strasne Cool". Vysledek jsou hratky s lampickama a dalsi nemoc uzitecne veci.Chytra domacnost=uzitecna.Pr1. Mam plynovy kotel => nebezbeci otravy oxidem uhlicitym. Chytra domacnost si pohlida stav oxidu, v nouzi otevre vetrani + mozny alarm pro pritomne v domacnosti, kdyz nejde vetrat a vsichni spi.Pr2. Nova okna, dvere => spatna infiltrace vzduchu z venku, Zase si to podle oxidu pohlida domacnost a vyvetra s co nejmesimi tepelnymi ztratami.Pr3. Na kotlich sice je regulace a na otopnych telesech take,ale ne kazdy system ma zpetnou smycku pro zjisteni skutecne teploty ve sledovanem prostoru a dalsi pripadnou regulaci na otopnem telese pripadne kotli. To obstarava take chytra domacnost.Pr4. Regulace vlhkosti v prostorech + pripadna automaticka pece o rostliny (voda, hnojiva)Pr5.Ohlidani pozarni bezpecnosti, sledovani zdravotniho stavu osoby atd. + jeden prakticky priklad na zaver. Varite na plotne zapomenete nato nebo se nekde se zdrzite. Chytra domacnost to pohlida za vas, ubere nebo vypne plotnu jeste drive nez se zacne poradne s hrnce kourit nebo vam da vedet nez se tak stane.
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 12. 2016 16:46
Hm, někteří na to potřebují chytrou domácnost, já si vystačím s mozkem a současnými prvky. A ve výsledku je to stále levnější. Vše, co jsi popsal, totiž jde touto kombinací bez problémů zvládnout už dnes, na to netřeba šmíráka od Googlu.
"někteří na to potřebují chytrou domácnost" jde ciste jen o pojem kteremu dost lidi bude v nejake siri rozumnet, proto se pouziva. Prostredky jakymi toho dosahneme je spousta (Loxone , android things, IoT, PLC, jakakoli vlastni realizace)Kdyz budete nekomu chtit rychle priblizit vasi domacnost tak bud se rozpovidate aby jste to dotycnemu vysvetlili nebo reknete "chytra domacnost" a dotycny by se mohl chytit.
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 12. 2016 20:02
A která "chytrá domácnost" bude ta správná a dost chytrá? Aby ten dotyčný vůbec pochopil, co mu chci říci.
samotná chytrá domácnost má smysl v momentě kdy si dům vypne sám topení, když tam nikdo není, v létě zadělá žaluzie když svítí přímé slunce a sám se při odchodu zamkne, vypne nepotřebné spotřebiče a zapne alarm. To že mi lednice řekne, že mi prošel jogurt a že v ní mám bordel... asi ani nechci
Viz výše...
Časem se dostane složitější programování i do žárovek.
Jo, a k čemu to bude?
Hm, jestli od své domácnosti něco opravdu nechci, tak právě přesně to, aby se připojovala někam na "služby Google" a "Google cloud" či jinou podobnou nesmyslnou službu. Takže samotná integrace téhle položky pro mne Android Things spolehlivě zabíjí.
Praveze to je asi jedina zaujimava vec na tom celom. Predstavujem si "OK Google increase temperature" a on mi odpovie zvysujem teplotu na termostate na xx stupnov celzia. A ten termostat mozem sam napojit na podlahove kurenie a naprogramovat si ako to bude pracovat.
Hm, to si radši k termostatu dojdu a to tlačítko zmáčknu ručně. Přes den mě to nezabije a v noci tím aspoň nikoho neprobudím.Mimochodem, to programování termostatu jde i bez stupidních aplikací.
windows iot to isti
Androijd = etalon bezpečnosti :)))))))To určitě všichni moc chtěj aby jim všechen ten malawér ovládal drahý věci v baráku nebo třeba auto. Hackeři si zase maj s čím hrát.A v zápětí vám nabídnou nový prej "bezpečnější" řešení, samozřejmě dražší a k tomu se připojej nějaký vydřidušký "antivirový" servisy s nekonečnejma poplatkama a věcnou buzerací s aktualizacema a horou poplašnej zpráv k odkliknutí, aby jste si připlatili ještě více.
Bezbecnost je obecne z velke casti na jakemkoli OS vazana na uzivatele (stahnu, instaluji, pridelim prava) a ten zbytek chyby v knihovnach nekdy i firmware.Jsou OS striktne zamerene na bezpecnost a to i sitovou - nektera linux distra, obzvlaste pak BSD. Muze to omezovat vyuziti aplikací, nebo dokonce znemozni uziti.
Zajímavý způsob, jak podpořit své cloudové služby, zvolil Microsoft, který (mimo jiné) dodal programový modul pro oblíbené ESP 8266.Dost detailní návod (ale zase nic pro blbce) vyšel na ITNetwork:http://www.itnetwork.cz/hardware-pc/azure-iot... a na zmíněném ESP popisuje integraci měření Azure, IoT hubem, Power BI, Stream Analytics a Storage.Stojí za to si to alespoň přečíst.
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 12. 2016 07:21
Projekt Brillo je orezany Android proto Android Things. „Ahoj, já jsem nová žárovka a rozumím příkazům..." "Android Things jen tak nepoběží na oněch chytrých žárovkách, ... " „Ahoj, já jsem Autor opet jsem to nepochopil" viz. Overwiev "Android Things makes developing connected embedded devices easy .."Na embedded zarizeni bude teprve napojeno ovladani koncoveho zarizeni (napr. zarovka) nebot tyto zarizeni disponuji periferiemy "GPIO, PWM, I2C, SPI, UART"
Názor byl 3× upraven, naposled 19. 12. 2016 02:36
"Android Things a protokol Weave by ale měly do světa IoT přinést tak zoufale chybějící bezpečnost komunikace a šifrování, která se na této nejjednodušší úrovni skutečně zatím příliš neřeší, protože jednoduché mikrokontrolery nemají po ruce adekvátní kryptografické obvody a dostatečný výkon pro čistě softwarové šifrování. " - CortexM 4 ma AES implementovane HW - a asimetricku sifru na connect zvladne - takze cele nezmysel a niekoho domienka
CortexM4 není na "nejjednodušší úrovni". Podívejte se třeba na stránky Atmel, Texas instrumentas, ..., tam najde čipy na základní úrovni kklidně i 10× levnější než CortexM4, bohužel bez podpory AES. Tam šifrování bohužel nikdy nebude.
No malé 8bit nebo 16bit MCU se zrovna na podobné nasazení už moc nehodí. Jinak TI není zrovna dobrý příklad nízkých cena. Stačí si porovnat jejich 16bit MSP430 a třeba 32bit STM32. MSP430 při podobné paměťové a periferní vybavenosti bude stát 2-3x tolik než obdobné MCU od ST.A Atmel taky není dobrý případ. Protože Atmel už nějakou dobou neexistuje jako samostatná společnost, protože jej koupil Microchip a začal zásadně redukovat jeho portfólio a zdražovat.
Jádro Cortex-M4 samo o sobě jak jej nabízí ARM nemá implementované šifrování na HW úrovni. Toto není domněnka, je fakt.Šifrování se realizuje pomocí periferii v MCU (stejně jako jsou periferie UART, I2C, SPI, atd.). Každý výrobce tyto periferie realizuje po svém. V lepším případě dodá ovladače kompatibilní s CMSIS. Na trhu je ale i spousta Cortex-M4 které HW šifrování nemají.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.