Google | Android | Vyhledávače

Android se bude ptát, jaký chcete výchozí vyhledávač. A Google na tom vydělá balík

Evropská unie si v nedávné době došlápla na Google kvůli jeho údajnému zneužívání dominantního postavení v rámci svého operačního systému Android. To vyústilo ve změny, kdy se vás systém ptá, jaké aplikace chcete mít předinstalované. Nově se bude dotazovat i na výchozí vyhledávač.

Vlastní podobu „ballot screenu" Google ukázal již v dubnu a je součástí Obchodu Play. Po jeho otevření se vás dotáže, který internetový prohlížeč, kromě předinstalovaného Chromu, chcete stáhnout či jakou vyhledávací aplikaci používat.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto bude vypadat výběr vyhledávače.

Novinka se nyní týká přímo vyhledávání, které je součástí systému a od 9. verze Androidu je u většiny výrobců na prominentním místě a vidět vždy na domovské obrazovce či při přepínání aplikací. Na výběr budou, kromě samotného Googlu, i další tři konkurenční vyhledávače. Po výběru se pak změní jak poskytovatel právě ve vyhledávání, tak i například v rámci Chromu. Tedy za předpokladu, že jej máte nainstalovaný.

Za výběr si nechá řádně zaplatit

Jejich výběr ale nebude náhodný, Google k tomu využije systém aukce a kdo tedy nabídne nejvíce, objeví se v seznamu. Dít se tak bude každý rok, vysoutěžená pozice tak zůstane vyhledávačům po 12 měsíců a týkat se bude pouze těch zemí (či pouze jedné země), kde zvítězí. Stát se tak může, že například v Česku budeme mít na výběr i ze Seznamu, zatímco uživatelé např. ve Francii nikoliv.

Pro každou ze zemí bude navíc stanoven minimální příhoz, který budou muset vyhledávače učinit. Vyhrávají nejvyšší 3 přihazující, Google samozřejmě v seznamu bude figurovat vždy bez účasti v aukci. Jednotlivé pozice pak budou určeny náhodně. Náhoda bude figurovat i v případě, že se nenajde pro danou zemi dostatek přihazujících. Zbývající sloty budou doplněny z těch, kteří se přihlásili, ale aukce neúčastnili.

Podmínkou pro účast konkurence v aukci je to, aby svůj produkt nabízeli v lokalizované podobě pro daný stát a zároveň se jednalo o obecný vyhledávač. Nutná je také aplikace v rámci Obchodu Play a dodání technických podkladů pro implementaci do systému.

Měnit lze již nyní, na rozdíl od konkurence

Pokud ale chcete, již nyní si můžete na Androidu většinu výchozích aplikací snadno změnit. Třeba prohlížeč, SMS klienta a spoustu dalších. Google totiž ty své pouze nastavuje při úvodním zapnutí a nechává ale na uživateli, zda si nainstaluje konkurenci či nikoliv. V případě, že tak učiní a aplikace dané funkce podporují, mohou ty od internetového giganta zcela nahradit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Různé výchozí aplikace si na Androidu můžete nastavit již nyní.

Tímto přístupem se značně liší od konkurenčního iOS, které žádnou podobnou změnu neumožňuje a uživatelé jsou zamknuti v aplikacích Applu. Ten ale ani přesto prozatím žádnému tlaku ze strany autorit na uvolnění bran konkurenci nečelí.

Diskuze (15) Další článek: Lenovo Thinkbook 13s: dostupný pracovní základ ve stylu Thinkpadů | TEST

Témata článku: Software, Google, Apple, Právo, Android, Chrome, Vyhledávače, Politika, Evropa, Evropská unie, Francie, Aukce, Konkurence, Česká republika, Seznam, Obchod Play, Aplikace, Balík, Vyhledávač


Určitě si přečtěte

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 71

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 79

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 28Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch