Android | Operační systémy | Mobilní telefon

Android je náchylný na obrázky. Když tuto krajinku nastavíte na pozadí, telefon se kousne a pomůže až reset

Tapety na pozadí pracovní plochy patří k oblíbeným způsobům přizpůsobení uživatelského rozhraní. Majitelé telefonů a tabletů s Androidem by se však měli mít na pozoru před obrázkem, který v případě nastavení jako tapety domovské obrazovky vyvolává nepříjemné problémy.

Záludná tapeta

Na problémy, které může způsobit zdánlivě nevinný obrázek, upozornil jako první účet Ice universe na sociální sítí Twitter. Týká se konkrétního obrázku s potemnělou krajinou, do které pronikají poslední paprsky zapadajícího slunce. 

„Varování! V žádném případě nenastavujte tento obrázek jako tapetu, což platí zejména pro uživatele telefonů Samsung. Způsobí to selhání telefonu! Nezkoušejte to! Pokud vám někdo pošle tento obrázek, ignorujte jej.“ píše autor příspěvku. A působí to jako jeden z mnoha hoaxů, jenže není. 

Vzápětí se začali ozývat další uživatelé, kteří i přes varování vyzkoušeli zmiňovanou tapetu na svém telefonu. Ukázalo se, že se problém týká nejen Samsungů, ale i dalších značek, včetně zařízení Google Pixel. Několik uživatelů později publikovalo videa s domovskou obrazovkou, která se načítala stále dokola. U některých telefonů dokonce docházelo k cyklickému samovolnému restartování.

Klepněte pro větší obrázek 
Tato tapeta způsobuje nepříjemné problémy

Člověk, stojící za účtem Ice universe, informoval již v polovině května o těchto problémech Samsung. Jihokorejský výrobce dle jeho tvrzení chybu vyřešil a oprava by měla být uvolněna v následující aktualizaci firmwaru.

V čem chyba spočívá? RGB není sRGB

Hlavní vývojář alternativní ROMky Potato Open Sauce Project (POSP) Davide Bianco chtěl přijít na kloub tomu, proč zdánlivě obyčejná tapeta působí tak nepříjemné potíže. Dle jeho zjištění je důvodem fakt, že obrázek používá barevný prostor RGB, zatímco Android nativně podporuje sRGB.

Bianco následně odeslal opravu do Android Open Source Project (AOSP), přičemž v popisku uvádí, že „K problému dochází, pokud se uživatel pokusí nastavit jako tapetu obrázek, který není sRGB. Stává se, že hodnota proměnné y je vyšší než hranice histogramu, což způsobuje selhání SysUI.“

Většinu obrázků definovaných v barevném prostoru RGB tedy systém bez problémů přečte a zobrazí, ale u některých specifických případů může dojít k problému. Proto chyba byla odhalena až teď, když se takový problémový obrázek objevil a byl přitom i natolik atraktivní, že se začal i více šířit. 

Podle informací, publikovaných serverem 9to5Google, se uvedený problém projevuje pouze na zařízeních s Androidem verze 10 a nižší. Připravovaný Android 11, který je v tuto chvíli ve fázi vývojářského náhledu, je proti této chybě imunní, neboť obrázky s nepodporovaným barevným prostorem automaticky konvertuje.

V případě nastavení tapety, která způsobí opakované načítání systémového rozhraní či restartování telefonu, je řešením spuštění systému v nouzovém stavu a změna tapety. Další cestou pak je obnovení telefonu do továrního nastavení.

Diskuze (23) Další článek: Pohodlí bez drátu: test bezdrátových sluchátek k počítači Cooler Master MH670

Témata článku: Twitter, Android, Samsung, Operační systémy, Mobilní telefon, Tablety, Smartphone, Telefon, Reset, Krajinka, Tapety, Google Pixel, Pozadí, RGB, POSP, AOSP, Obrázek, Open Source Project, Tablety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

** Nová generace vylepšuje loni nastolený design ** Vylepšily se foťáky, hlavně u modelu Pro ** Google nabídne 5 let funkčních i bezpečnostních aktualizací

Jan Láska
Vlajková loďPixel
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy