Android bude všude: Google představil hromadu novinek

Dnes večer proběhla očekávaná premiéra různorodých novinek od Googlu. Nositelnosti, nový Android, Android TV, chytrá auta, chytré domácnosti... bylo toho hodně.

Dnes večer od 18:00 našeho času proběhl přímý přenos z úvodní přednášky vývojářské konference Google I/O. Od Googlu se očekávala hromada novinek. Minulý rok byla úvodní přednáška obzvlášť napěchovaná a trvala tři a půl hodiny, rok předtím byla o něco kratší, ale v průběhu se skákalo z letadla a premiéru si zde odbyly Google Glass. Letos byla přednáška opět téměř tříhodinová a odhalila hromadu softwarových novinek, zejména kolem Androidu.

Níže najdete textový přenos v češtině (pro chronologický průběh čtěte odspodu) a kdo rozumí anglicky, může se kouknout na záznam videostreamu přímo z akce.

Videozáznam přednášky v angličtině:

Výpis nejzajímavějších informací v češtině:

Konec.

20:45 Shrnující chlubivá čísla naznačila, že se blíží závěr prezentace. Tak třeba - od loňského I/O si vývojáři skrze Google Play vydělali pět miliard dolarů, což je 2,5× větší nárůst než před rokem. 

A došla také řada na tradiční dárečky pro vývojáře. Dalo se čekat, že dostanou hodinky, aby měli motivaci vyvíjet pro Android Wear. A každý z přítomných vývojářů dostane rovnou dvoje: model od LG i novinku od Samsungu. A až budou hotové ty od Motoroly, dostanou je dodatečně také.

20:35 Tématem se stává Google Play. Vývojáři dostanou několik nových nástrojů pro vývoj aplikací. Například Google Fit Platform - sjednocující systém pro fitness a zdravotní aplikace. Opět tu tedy máme odpověď na Apple. Google slibuje podporu zařízení mnoha externích zařízení, vývojáři si užijí nové sady API. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Skrze API Google Fit Platform se propojí fitness aplikace a různorodá zařízení s čidly snímající pohybové aktivity člověka, ať už z krokoměru, trenažérů, GPS nebo hrudního pásu

A je tu také novinka pro vývojáře her. Sjednocující systém nabízí nově hráčské profily, lepší ukládání do cloudu a možnost časově omezených soutěží. Z prezentace mi není zcela jasné, o co přesně jde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nové herní profily a snadné ukládání hry do cloudu

20:30 Cloud Dataflow je nová výkonná cloudová platforma Googlu, možnosti byly prezentovány na příklad analýzy twítů o fotbalovém zápase na mistrovství světa, v reálném čase se zpracovávalo 400 twítů za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek

20:20 Řeč přesla na cloudové služby Googlu, tvorbu cloudových aplikací, nasazování na servery, analytiku, zkrátka možnosti Google Cloud Platform. To už nejsou záležitosti tolik zajímavé pro masy, a tak více pozornosti vzbudil protestující, který začal v sále vykřikovat, že je Google zlo. Přednášku to ale nijak neohrozilo, následuje několik technických ukázek možností Google Cloud Platform.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

20:05 Google se pochopitelně snaží cílit na firmy. Těm by se měly zalíbit nové možnosti zabezpečení v Androidu L a možnost oddělení pracovního profilu, jako to umí systém Knox od Samsungu - Google tento systém kupodivu od Samsungu převzal. Dále Sudar Pichai vyzdvihuje možnost editovat dokumenty Google Docs i MS Office a také možnost hromadné editace dokumentů více uživateli zároveň.

Google Drive ve firmách najde také využití. Je stále populárnější a po nedávném razantním zlevnění přichází další zdrcující nabídka - za 10 dolarů měsíčně neomezený prostor na Google Drive. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:55 Daší na řade je Chrome OS, tedy Chromebooky. Systém pro počítače rovněž prošel modernizací a hlavní funkční novinka je odpovědí na WWDC Applu - také Chrome OS bude nově blíže spolupracovat s telefonem. Na Chromebooku nově uvidíte notifikace ze svého telefonu a také aplikace budou více provázany, abyste mohli dokončit v počítači to, co jste začali v telefonu. Ale tak dokonalé propojení jako u Applu to není.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Co v telefonu či tabletu, to na notebooku. 

Pro Chrome OS přibyly nějaké nové aplikace známé z Androidu. Představován je Vine či Flipboard.

19:45 Chytrou televizi si ale můžete dopřát sami s Google Chromecast. Samozřemě to nezahrnuje plnou funkcionalitu systému Android TV, ale díky aplikacím nakrmí televizi internetovým obsahem. Chromecast se Googlu povedl - levné zařízení se rychle masově rozšířilo a rychle přibývá i aplikací. Přišel čas na další expanzi a vylepšování. Máme nové možnosti sdílení obrázků a videí, do televize je možné posílat obsah i z jiné sítě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

9:35 Android už máme v telefonu, hodinkách, autě... dál je na řadě televize. Máme tu Android TV. Je to už několikátý pokus Googlu proniknout do televizí. Tentokrát jde na to systémem, který vypadá jako ten v telefonu nebo hodinkách. Vše je provázáno nejen designem, ale také funkcemi. Samozřejmostí je hlasové ovládání a chytrá asistentka, která vám například vyhledá film podle parametrů. Pro rozšíření funkcí je možné instalovat aplikace pro Chromecast. První televize s novým systémem Android TV budou na trhu bohužel až příští rok, mezi partnery vidíme Philips, Sony, LG, Sharp...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Android TV vypadá lákavě, takhle nějak si představujeme chytrou televizi hodnou 21. století
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Perfektně funguje provázání s dalšími zařízeními běžícími na Androidu. Televizi tak můžete ovládat mobilem, ale třeba i hodinkami. A také je možné televizi s Android TV využít pro hraní, podpora herních ovladačů je samozřejmostí. 

19:25 Android v autě funguje dobře, ostatně smartphony v držácích se tam uplatňují už teď. Ale mít Android přímo na palubě je přece jen trochu něco jiného. Proto je ozblášť zajímavý tento slajd:

Klepněte pro větší obrázek 

Google spolupracuje s většinou světových automobilek - první auta vybavená novým řešením by měla být na trhu ke konci roku.

19:20 Android Auto - nová platforma postavená na Androidu určena pro automobily. Nabídne funkce známé z chytrých telefonů Androidu přizpůsobené řidičům. Samozřejmě hraje prim navigace a hlasové ovládání, respektive hlasová asistentka schovaná za "Ok, Google". Provázání bude fungovat podobně jako s Google Wear. Systém v autě se tedy naváže k vašemu smartphonu a bude využívat jeho data.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:15 Hodinky s Android Wear budou od dnešního dne dostupné ke koupi na Google Play (v Česku smůla...), a to konkrétně dva modely. Dříve oznámené hodinky od LG a překvapivě také od Samsungu. Nejzajímavější model s kulatým displejem od Motoroly bude k dispozici až koncem léta.

Klepněte pro větší obrázek 
Nové chytré hodinky od Samsungu s Android Wear

19:10 Android Wear - platforma pro chytré hodinky a další nositelnosti už byla představena dříve, ale dnes jsme se dočkali živého dema a stále vyvíjenému systému také přibyly nějaké nové funkce. Pro vývojáře radostná zpráva - bylo uvedeno SDK pro Android Wear se všemi novými funkcemi. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Chytré hodinky jsou prodlouženou rukou chytrého telefonu. Mají provázané aplikace a jejich notifikace. Hodinky můžete ovládat dotykem a gesty, případně hlasem. 

19:00 Po ukázkách se ke slovu vrátil Sundar Pichai a bez servítek se vrhl na srovnání s Applem. Vyjmenoval funkce, které má Android dávno před iOS a bránil nařčení Applu z kynote na WWDC - sice jsou v oběhu rozné verze Androidu, ale 93% uživatelů prý má poslední verze služeb Androidu. Dále vyzdvihl bezpečnost Androidu a vysvětlil, že nebezpečí číhá jen v neoficiálních zdrojích aplikací.

Vývojářská verze Androidu L bude k dispozici už v rámci Google I/O, ale jen pro Nexus 5 a Nexus 7.

18:55 Výkon a výdrž, na to se při vývoji Androidu L vrhli docela ve velkém. Zastaralé běhové prostředí Dalvik bude nahrazeno novým systémem ART. Přináší razantní nástup výkonu v benchmarcích, slibuje dokonale plynulé odezvy prostředí a meší náročnost na paměť. Plně jsou podporovány 64bitové procesory.

Potěší zaměření na prodoužení výdrže na baterii. Project Volta optimalizuje běh systému na základě skutečného využívání zařízení, Battery saver je pak nová standardní funkce Androidu, která přidá hodinu a půl denně (u Nexusu 5).  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

18:45 Nový design bude dostupný i v aplikacích a na webu. Na demo ukázkách je vidět, že vše pracuje velmi rychle - překreslování, stínování v reálném čase, vše s čerstvými daty z internetu či aplikací. Design je provázán aplikacemi i systémem a jsou tu i funkční provázání, například hledání napříč aplikacemi, vylepšen byl multitasking. Přibude hromada nových API, vývojáři se mohou vyřádit

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

18:38 Malá ukázka připravovaného Androidu "L" ukázala, že systém bude skutečně vypadat úplně jinak. Změní se systém upozorňování na domácí obrazovce i notifikací, ovldání aplikací a jejich podoba. Vše jakoby bylo znovu přepracováno. Je to podle mě ještě větší změna v designu než přechod na iOS 7 u konkurenčního Applu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Ukázka z připravovaného Androidu

18:30 Google se pustil do sjednocení designu všech aplikací, ať už jsou pro Android, Chrome OS nebo web, nový vzhled a jeho pravidla nazývá Material design. Staví přitom principu, že design aplikací využívá barev, animací a stínů pro vyjádření hloubky. Mozek si velmi rychle zvykne a všechny aplikace pak vypadají a ovládají se velmi přirozeně. Pro vývojáře je připravena řada nástrojů a návodů, jak s novým designem pracovat, vše bude na google.com/design

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Všechny aplikace všude stejné, stejně přirozené, v novém "Material designu". To je představa Googlu

18:25 L Developer Preview: nová verze Androidu, která přinese nejvíce změn a novinek v historii systému. Zatím se jí říká prostě jen Android L, žádné číslo verze.

18:23 Android One. Novinka Googlu pro výrobce chytrých telefonů. Jedná se o základní referenční hardware pro výrobce chytrých telefonů, kteří tak mohou vyrábět velmi levné telefony s Androidem splňující kriteria Googlu pro hladký běh všech aplikací. Android musí být čistý, ale mohou v něm být předinstalované jiné aplikace. Bude to lákavé především pro rozvojové trhy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:20 Úvodního slova se ujal Sundar Pichai, viceprezident Googlu pro Android. A začíná tradičním průletem statistikami a úspěchy. Nejzajímavější číslo: Miliarda aktivních uživatelů Androidu, přičemž loni to bylo 538 milionů. Růst je to ohromný. Daří se také tabletům s Androidem, které už definitivně porazily náskok Applu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Sundar Pichai ví o Androidu a jeho budoucnosti nejvíc

18:10 A jak jsme čekali, tak se také stalo. Začátek akce byl úchvatný, vše se rozpohybovalo nejen před plátnem, ale i na něm. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Poutavý start akce

18:00 Začínáme. Na místě už se sál plní lidmi, ale samotná přednáška začne až za pár minut. Odpočet zajišťuje podivuhodný mehanický stroj, jehož součástí je i bowlingová koule, která se postupně posouvá. Dá se očekávat, že v okamžiku startu se rozkutálí a spustí něco většího...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sál už je plný a podivuhodný mechanický stroj odpočítává start
Diskuze (55) Další článek: Známe cenu chromebooku Acer C720-3 s Core i3

Témata článku: Google, Android, Sundar Pichai, Chytré televize, Google I/O, API Google, První televize, A/B, Chytrá asistentka, File, Nový Chromebook, Nový telefon, Android Wear, Chytré hodinky s telefonem, Hodinky chytré, Chytré hodinky, Android TV, Razantní zlevnění, Dokumenty Google, Saver, Neomezený prostor, Novinka Googlu, Televize do auta, Televize s Androidem, Řada nástrojů, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky