Android | Operační systémy

Android 11 zavede povinné tiché aktualizace. Mnozí výrobci se jim roky bránili

Android 11 zavede povinné tiché aktualizace. Mnozí výrobci se jim roky bránili

Letošní Android 11 nejspíše zavede novou povinnost, která se postupně objeví na všech nových telefonech – tzv Virtual A/B. Jedná se o techniku, kdy lze za běhu a na pozadí stáhnout a nainstalovat novou verzi celého systému do sekundárního/virtuálního oddílu.

Tento přístup sebou přináší výhodu rychlých aktualizací (seamless updates) systému na pozadí, přičemž jediným invazivním kokem je nutný restart telefonu na samotném konci procesu, aby mohla naběhnout nová verze Androidu.

Klepněte pro větší obrázek
Základní princip virtuálních A/B oddilů, které umožňují rychlou instalaci celého systému za běhu toho předchozího

Technologie samotná je součástí operačního systému už poměrně dlouho od Androidu 7, mnoho OEM výrobců ji ale nepoužívalo, protože sebou nese pochopitelně jednu nepříjemnost: potřebu hromady místa vyhrazeného pro samotný systém.

Zejména na levnějších telefonech, které ještě donedávna trpěly absurdně malou flashovou pamětí, by to byla neakceptovatelná daň.

Klepněte pro větší obrázek
Systém na Pixel 4, aneb obrovský kus vyhrazené flashové paměti

Pokud se však bude nový Android 11 virtuální A/B oddíly opravdu vyžadovat, do několika let, jakmile dojde k postupně obměně, se stane z rychlých aktualizací na pozadí samozřejmost. Nelze než doufat, že tou dobou budou 64GB úložiště na mobilech už normou.

Diskuze (16) Další článek: WhatsApp bojuje s dezinformacemi po svém. Ruší hromadné přeposílání zpráv

Témata článku: Android, Aktualizace, Operační systémy, Mobility, Mobilní telefon, Pixel, TIC, Pozadí, Virtual A / B, Oddíl, Výrobce, Nová verze, Celý systém, Telefon, SystémPowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware