Analýza

Objevuje se tu nový fenomén: scanner, který snímá z operátora spoustu dosti kvalifikované práce – takové, jakou obvykle nezvládne průměrná sekretářka.
Hewlett-Packard se v poslední době setkává s nepříjemným útokem svých konkurentů jak v tiskárnách, tak ve scannerech. Situace se opakuje jako přes kopírák: HP vyšlechtí produkty, které jsou přesně cílené na masový trh, tento trh si "vychová" a dobude. Posléze ale už není možné jít dopředu rychlými kroky a Asie se svými nižšími náklady firmu dožene a cenově překoná směrem dolů. Co dál, HP?

V tiskárnách se firma HP pokusila o vtipnou kličku směrem k dražším, ale na spotřebních nákladech až neuvěřitelně levných tiskárnách řady 4000; zda to byla klička vítězná, se teprve uvidí. Ve scannerech se firma pokouší o něco podobného: také zavrhla "malá celá čísla" a po různých dvojkách, trojkách a čtyřkách uvádí scanner s označením ScanJet 5100C s cenou na naše okolo 11 000-13 000 Kč (odhad, bez jakékoli záruky), tedy zhruba dvakrát vyšší než nejnižší konkurence. Čím chce HP přesvědčit zákazníky k tomu, aby si místo koupě Umaxu a videorekordéru k tomu koupili ScanJet?

Především je to deklarovaná inteligence scanneru. Přístroj (samozřejmě díky scanovacímu software) je údajně schopen:

automaticky nastavit rozlišení, bitovou hloubku a dokonce souborový formát (to nechápu) podle prvního prozkoumání stránky (pre-scanu),

scanner je schopen sám rozpoznat jednotlivé elementy, jako je text, barevné fotografie i černobílý vektorový art,

automaticky převede černobílý art a loga na vektorové clip-arty, tj. hladké křivky s geometrickým popisem,

stránka je automaticky napřímena a zachována v takovém formátu, který je zpracovatelný v dalších dokumentech – například je snadno vložitelná do programů pro zpracování textu bez dalších úprav.

Stručná tisková zpráva nehovoří o rozlišení scanneru (což je dost důležitý faktor, kde žádná inteligence nepomůže) ani o použité scanovací technologii – což je rovněž důležité pro kvalitu. Scanner bude v létě 1998 rovněž obsahovat, asi ovšem za příplatek, automatický podavač na dokumenty.

Je samozřejmě otázkou, jak opravdu chytrý onen inteligentní software bude: může to být důvod k obrovskému jásání nebo také totální propadák. Pokud ale budeme aspoň střízlivě optimističtí a předpovíme rozumnou funkčnost, tak se tu objevuje nový fenomén: scanner, který snímá z operátora spoustu dosti kvalifikované práce – takové, jakou obvykle nezvládne průměrná sekretářka, a na kterou se musí najmout kdosi, kdo rozumí dalším pěti DTP programům typu PhotoShop či StreamLine či Illustrator (nemluvě o to, že se to ještě musí nakoupit). Proč si HP myslí, že bude taková potřeba převádět to, co někdo někdy vysázel na počítači a vytiskl, zpět do inteligentní počítačové podoby? Protože věří v bezpapírovou kancelář, a my s ní, i když s dávkou opatrnosti.

Váš názor Další článek: Na Lotusphere eSuite (i v češtině) a Notesy na AS/400

Témata článku: Software, Analýza, Různá dávka, Levné tiskárny k počítači, Scanner, Nepříjemný útok, Opatrnost


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu