Analýza

Letos nemine měsíc bez vstupu zahraniční kapitálové firmy do domácí společnosti v oblasti informačních technologií.
Světová i domácí ekonomika je provázána neviditelnými vlákny a protože oblast informačních technologií je dnes největší světovou průmyslovou oblastí, ohlédnu se za uplynulým únorem a zkusím vyslovit několik prognóz.

Posledních pět měsíců bylo obzvláště divokých – jak ve světové, tak i domácí ekonomice, přičemž by spíše bylo přesnější říci, že jedna špatná zpráva stíhala druhou. Asijská krize postihla zdejší ekonomiky propastným pádem, proti kterému jsou naše potíže zcela zanedbatelné – představte si, že by se během měsíce vyšplhala naše měna na 50 Kč za německou marku, a že by zkrachovaly dvě ze čtyř největších bank a tři z deseti největších podniků. Přesto měla krize dopad i na vyspělé západní ekonomiky, jejichž firmy do Asie čile vyvážejí a které oznámily horší výsledky – přehřátá americká burza na to reagovala a zaznamenala největší jednodenní pád za posledních deset let. Mezi těmito firmami byly skoro všechny počítačové společnosti, Microsoftem počínaje a IBM konče. Ani období listopadu až ledna nepřineslo podstatnější vylepšení, spíše kolísání okolo nižších hodnot; únor byl ale překvapivě ve znamení razantního nárůstu, jako by chtěl svět dohnat to, co zameškal.

Kupodivu, cosi podobného se dá říci i o domácí ekonomice, ve které jsme v únoru zaznamenali několik příznivějších ekonomických ukazatelů, než se čekalo, a česká koruna překvapivě zpevnila: německá marka, která se už už dotýkala dvaceti korun, je dnes na příjemnější úrovni 18,60, americký dolar, který se už blížil neskutečným 36 Kč (připomeňme stav z roku 1996: 27 Kč za USD) zakotvil v poslední únorový den na 33,80 Kč. Znovu se ukazuje, jakou okamžitou provázanost mají dnešní světové trhy (i když jsou dobré hodnoty koruny připsatelné nejen "znovuzrozeným asijským optimismem") a je přitom jasné, že je to zapříčiněno zejména globálními komunikacemi a Internetem. Pokud by se něco podobného stalo v Asii před třemi až pěti lety, nebyla by reakce v žádném případě tak rychlá a efekt spojených nádob s rozvojovou Evropou by se projevil mnohem později a jinak. Dnes se chová propojená světová finanční síť jako obrovský citlivý organismus, kde skutečně platí, že jej na jednom konci světa zataháte za nohu a on se někde na druhém za okamžik neklidně zavrtí.

Co znamenal únor ve světě počítačových firem? Na prvním místě musíme jmenovat Microsoft, který po tříměsíční stagnaci vystřelil prudce vzhůru, provedl opět stock split (rozdělení akcií 2:1 kvůli jejich přílišné výšce – pokolikáté už?) a jeho kapitalizace poprvé v historii překročila neslýchanou hranici 200 miliard dolarů. Znamená to, že Bill Gates už "stojí" 46 miliard dolarů (přes měsícem 38), že je Microsoft dnes v kapitalizaci dvakrát větší než IBM a třikrát větší než Hewlett-Packard, a že silně dohání největší firmu na světě, giganta General Electric. Jen máloco totiž nehraje firmě do karet: soud s americkým ministerstvem spravedlnosti se zřejmě utiší bez velkých následků, ohlášený SQL Server 7.0 bude zřejmě velice úspěšný, MSNBC.COM je údajně nejnavštěvovanějším webem na Internetu (skutečně?), hra Age of Empires je nejprodávanější strategií na světě (je fakt dobrá!), a období "žní" z nových verzí zásadních programů (Windows 98, Windows NT 5.0, zřejmě i nová Office) se rychle blíží. Za zmínku stojí i to, že Microsoft provedl jednu důležitou reorganizaci, když zařadil oddělení internetového vývoje pod oddělení vývoje Windows. Můžeme si to vykládat i takto: prohlížeč bude součástí operačního systému a hotovo.

I druhá největší (co do kapitalizace) počítačová firma na světě, americký Intel, zaznamenal dobrý měsíc a vzrůst ceny akcií o nevídaných 18 %. Přitom i zde byly novinky spíše menší, nicméně zajímavé: Intel licencuje čipy ARM britské firmy Advanced RISC Machines, které jsou svojí minimální spotřebou (250 mW) ideální do nejrůznějších sub-počítačových zařízení, od palmtopů až třeba po inteligentní zařízení v domácnosti. Intel rovněž položil základy své nové obří fabriky – nikoli v Čechách, ale v Oregonu – která bude vyrábět čipy o tloušťce vrstvy 0.13 mikronů či dokonce nižší: s největší pravděpodobností se zde budou vyrábět zatím trošku tajuplné Mercedy.

Rovněž úspěšně si vedly i velké hardwarové firmy, z nich je ovšem jednoznačně na špici Dell, který ohlásil fenomenální finanční výsledky (dvanáct miliard obratu za rok, nárůst o šedesát procent, zisk 1.3 miliardy, což je zdvojnásobení oproti předchozímu roku). Dell je nyní podle vlastních slov třetím největším výrobcem PC na této planetě, a Michael Dell, který vlastní 16% podíl ve své firmě, už dnes "váží" také nějakých 7 miliard dolarů. Je vidět, že optimismus panuje i okolo firmy Apple, nicméně zde se už nějakou dobu považuje za dobrou zprávu to, že se už dlouho nevyskytla žádná katastrofa. Apple je údajně velice blízko ustanovení "nějakého velmi špičkového" ředitele, jak tvrdí zdroje blízké firmě.

Ze softwarových společností po dlouhodobém kolísání poskočil Autodesk, který silně poskočil v obratu, ale jeho zisk zůstává malý; překvapivě dobré výsledky zaznamenal i Novell a také si polepšil. Přesto je pozice Novellu pořád vratká hlavně přičiněním útočícího Microsoftu; Novell bude možná muset projít výraznou odtučňovací kůrou, protože na svůj zhruba miliardový obrat má skoro pět tisíc zaměstnanců – Microsoft jich má sice pětkrát více, ale jeho obrat je více než desetinásobný. Potěšitelně si vedly i databázové firmy, ovšem z nich nejlépe Informix, který se na přelomu roku potýkal údajně se zcela existenčními problémy: zdá se, že Informix je z vody venku, oznámil velice slušný kvartální profit (skoro 20 mil. USD) i obrat.

Fenomenální vzrůst akcií Microsoftu, Intelu a Dellu by dokázal sám popohnat americkou burzu nahoru, protože tyto firmy, zvané "těžké váhy", samozřejmě ovlivňují indexy více než firmy menší, s menší kapitalizací. Mírně si polepšuje Silicon Graphics, zejména díky nové řadě serverů Origin, které budou, jak se zdá, velmi dobré. Nelepší si Intergraph, kde se pořád čeká na lepší finanční výsledky, než jsou tříleté vytrvalé ztráty. Spíše dlouhodobý kolísavý pokles zaznamenává Adobe, na kterou se také "tlačí" Microsoft – firmě se nepodařilo uchytit ve webovém publikování a zůstává na vedlejší koleji. Jakmile u Netscape utichly řeči o možném prodeji či rozprodeji, jdou akcie zase dolů, podobně jako tržní podíl prohlížeče a – bohužel, to je důležitější – i podíl webového serveru SuiteSpot. Distribuční gigant CHS (dominující i naší republice po pohlcení brněnské A&A a TH´Systemu) skoupil v únoru asijského distributora, který je silný v Číně, Hong Kongu, Singapuru, Malajsii a Vietnamu – s jídlem evidentně roste chuť.

Až na několik výjimek byl tedy únor velmi úspěšný a proslulý Dow Jonesův index poprvé ve své historii vyskočil nad hranici 8500 bodů. Všeobecně se očekává, že březen bude také ve znamení růstů, protože není důvodu, proč by neměl být: poptávka po počítačích stále stoupá, v komunikacích a Internetu jakbysmet, a druhá "Asie" by se neměla opakovat, protože už žádná není: Jižní Amerika a Mexiko si krizi přetrpěly už dříve, Afrika nikoho nezajímá, Severní Amerika je evidentně zdravá a trošku nejistě vypadá jen Evropa, což ovšem může znamenat jak postsocialistické země, tak i třeba Německo.

Domnívám se, že podobný opatrný optimismus si můžeme dovolit i pro naši republiku. Tím, že z trhu vymizely některé domácí značky (zatím spíše "de facto" než "de iure"), se trošku pročistilo nedýchatelné konkurenční ovzduší a zbývajícím silným se bude mírně lépe než loni, protože mají více prostoru pro růst i profit. Stále v boomu jsou "řešení", ať již v oblasti sítí a komunikací či informačních systémů – nicméně se zde ukazuje, že je k tomu ideální mocné finanční zázemí, k čemuž je ideální silný zahraniční partner. Důležitou zprávou je proto investice Fujitsu/ICL do brněnského PC-DIRu, která jen potvrzuje má slova, že po nesmírně významné injekci fondu Warburg Pincus do APP (a také FICu do dua Libra/Proca) se budeme s podobnými zprávami u nás setkávat častěji – dokonce se domnívám, že letos nemine měsíc bez vstupu zahraniční kapitálové firmy do domácí společnosti v oblasti informačních technologií.

Váš názor Další článek: Jak vypadá architektura "síťového pořítače" NetPC

Témata článku: Microsoft, Windows, Analýza, Profit, Ekonomický ukazatel, Průmyslové váhy, Stock, Podobný výsledek, Dobrý výsledek, Miliardový obrat, Split, Ekonomický boom, Počítačová historie, Americká burza, Největší podíl, Nové Mexiko, Česká koruna, Ekonomika, Globální komunikace, Hong Kong, Age of Empires, Warburg, Největší pád, Obří zařízení, Empires


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11