Analýza

Internetové obchodování ztratí příchuť čehosi fantaskního a stane se běžnou obchodní aktivitou, ve stylu "buď otevřu další obchod v Třinci nebo na Internetu".
Přelom roku si vždy sám požádá jednak o rekapitulace, jednak o předpovědi na příští období. Ne že by pro to byl zvláštní důvod – technologicky i tržně nalezneme vhodnější období, a to na jaro či na podzim – ale nelze jít proti větru, silným pocitům nad čímsi končícím a začínajícím.

Minulý rok dle mého názoru skončil kromě politiky už v říjnu a už jsem jej tehdy hodnotil. Výhled však netradičně zaměřím nejen na rok 1998, ale spíše na delší období. Dovolím si totiž prohlásit, že rok 1998 nepřinese v podstatě nic nového, nic převratného a neočekávaného; revoluce byly spuštěny nebo alespoň naznačeny v posledních dvou letech a nic, co by si zasloužilo tři výkřičníky u žurnalistických nadpisů se v příštím roce asi nestane.

Hardware čili proč nezačít Internetem

Právě proto, že jej mají všichni plná ústa. Přeceňovaný mediální význam Internetu ve světových, tj. anglofonních médiích a tudíž v jejich českých odvozeninách (bez ohledu na to, zda se tváří jako ryze domácí publikace či zda jimi dokonce jsou) vyplývá z prostého faktu, že Amerika je zemí burzovních investorů a že je pro veškerá média atraktivnější dvacetimiliónová firmička o deseti lidech s astronomickým růstem než dvacetimiliardový stagnující gigant. Ale z pohledu koncového uživatele je tomu o dva řády naopak: on totiž kupuje za tisíckrát více peněz produkty druhé jmenované firmy a proto jí věnuje i odpovídající pozornost.

O roli značek

Podle čeho se rozhodnete o koupi příštího počítače či periférie? Prvním kritériem bude důvěra ve značku, druhým bude důvěra v konkrétního, místního dodavatele – tzv. vašeho dodavatele. Cena je samozřejmě také nesmírně ovlivňující, ale protože naprosto rovnocenné sestavy stejně nenajdete, pak rozdíl deseti až patnácti procent na podobných výrobcích nebudete tak vnímat. A on větší nebude. Toto je situace podobná jako v automobilech, spotřební elektronice, nebo – a to je nejbližší analogie – v jízdních kolech. Bicykly jsou totiž stejným produktem assemblace jako počítače, jednotlivé komponenty se kupují od zahraničních výrobců a úspěch je dán jako všude jinde v konzumu: a) povědomím koupěschopné veřejnosti o značce či produktové řadě, b) schopností výrobce tuto řadu dostat na co největší počet points of sale, bodů koncového prodeje.

V roce 1998 a v letech následujících nebude problém počítače takzvaně vyrobit, ale marketingově je zatraktivnit a především je dostat na prodejní místa. Setkáme se s dalšími akvizicemi, spojováními, OEM smlouvami a dalšími aliancemi – doufám, že neurazím, když tuto situaci přirovnám vývoji na poli českého piva. Pro českého výrobce bude velmi těžké, ale ne nemožné uspět, a možný úspěch bude dán nemnohým, možná dvěma nebo třem firmám, a možná také žádné. Na druhé straně bude mnohem jednodušší pro české soukromé firmy stát se frančízou, firmou Jan Peterka a synové, známou ovšem v jejich sídelním městečku pod značkou Compaq (Authorised Dealer).

Konkrétně: během příštích let dojde k nevídanému útlumu ryze regionálních assemblerů. Nahraje tomu i politika velkých dodavatelů, kteří si budou chtít zabezpečit především významné trhy a u kterých budou zajímavé slevy začínat od tisíce či desítky tisíc odebraných kusů – procesorů, motherboardů, case, zdrojů, klávesnic atd. Dojde tak k situaci, kterou známe z automobilů: pokud byste si chtěli sestavit vůz z jednotlivě nakoupených náhradních dílů, vyjde vás o polovinu dráž. Dnes pořád ještě můžete nakoupit díly a sestavit z nich počítač za stejnou cenu jako v obchodě či dokonce nižší. Zkrátka, kusový asemblační trh je pro velké výrobce komponent nezajímavý (roztříštěný, nespolehlivý, neuhlídatelný, nesolventní, nákladný kvůli péči o tyto prcky) a proto jej omezí cenovou politikou. Dnes si to ještě nemohou dovolit; za dva roky už velice pohodlně.

Nesmírně se hodně o cenových štítcích počítačů a o tom, jak ovlivní trhy – v USA, komu se podaří podstřelit osmisetdolarovou hranici, pak sedmisetdolarovou, pak… Nepřeceňoval bych to – hlavními investory u nás jsou firmy a pro ty není podstatné, zda počítač stojí o tisícovku míň nebo víc; pochopitelně, magická hranice je patnáct tisíc, tj. spotřebního dékápka, ale tu nové stroje v příštím roce ještě nepodkročí. Domácí trh, citlivý na každou stokorunu, je u nás malý, i když vzrůstá.

O technologiích samotných

Růst procesorové výkonnosti bude až do roku 2000 stejně překvapivý jako střídání ročních období. Do nástupu Mercedu jen evoluce, a jediné, co bude zajímavé, budou války mezi Intelem a jeho pronásledovateli (budou cenové, takže pro uživatele důležité) a zda se IBM podaří s jeho měděnou technologií cosi zásadního. Co je podstatnější, jsou revoluce v grafice; ale i těch se dočkáme asi až na přelomu tisíciletí. Do té doby nás budou stále trápit příliš sebou nemrskající okna Windows – přestavba grafiky totiž musí být fundamentální a vyžadovat kooperaci všech hlavních výrobců jak hardware, tak operačních systémů (ukazuje se, že jednostranně zavedené MMX není ještě výhrou). A spoluúčast Silicon Graphics v tomto procesu je důležitá pro kvalitu tohoto postupu, ale vůbec nepoznamená jeho rychlost.

Na okraj: toto vše jen potvrzuje věčný souboj proprietárních a obecných standardů. Firma Apple kdysi předběhla svět o desetiletí díky tomu, že její geniální nápady vymysleli a realizovali dva lidé, kteří se nemuseli s nikým, kdo jim přímo nepodléhal, o nic dělit, s nikým nic diskutovat. Ovšem hrozí, že tato firma zase časem u dvou mužů, tentokrát ovšem zametajících zbytky, skončí. Firma Microsoft nic nepředbíhá; diskutuje a postupuje diplomaticky i mocensky, nevyniká genialitou, ale spíše uměním manévrování, a dobývá svět. Standard Microsoftu není otevřený (jako Linux), ale není zcela uzavřený (jako počítače Apple); je přesně uprostřed, tam, kde se pluje nejpohodlněji.

Rok 1998 nebude revoluční ani v procesorech, ani v grafice, ani v pamětech, ani v pevných discích. Dá ale velmi důležitý signál v několika dalších technologických prvcích, ve kterých dnes panuje obecná zmatenost. Především, je to nástupce 3.5" disketové mechaniky. Odpověď je následující: buď nástupce bude nebo nebude. (To nezní moc chytře). Myslím tím ovšem, že buď jakýsi nástupce skutečně vznikne a bude koncem příštího roku montován do cca 20% počítačů, což se může za rok zvednout na trojnásobek, nebo už nebude nikdy, nahradí jej Internet. Chceš moje data? Jo, tak mě řekni e-mailovou adresu, přece ti je nebudu nosit na jakémsi odporném médiu z tuhé hmoty. Je těch dat moc, stovky MB? Tak to určitě chceš nějakou nelegální hru nebo soft, ale že jsi kamarád, tak ti to vypálím na své vypalovačce na CD. Příklad z osobní praxe: disketu jsem měl v mechanice 1997 v roce doslova jednou, cédéčko s vypálenými (ne vylisovanými) daty asi stokrát, a Internetem jsem předal nebo přijal data (nemyslím e-mailovou zprávu) odhadem pětitisíckrát. Jiné médium jsem v ruce neměl vůbec. Obdobně se může vyvinout spor o modemový standard, který může nakonec skončit v soft-modemech, ale ne v příštím roce, a svým způsobem je obdobný i spor o DVD, který může dopadnout třeba tak, že v éře nadbytečné kapacity přenosových linek (už aby tu byla) žádné DVD nebude potřebné.

K prvkům zobrazovacím a výstupním. LCD převáží běžné CRT monitory, ale není jasné, kdy a jak rychle – toto je jedna z málo věcí, která závisí na vědcích z laboratoří a ne na usměvavých chlapcích z marketingu. Co je méně zřetelné: LCD nahradí i televize, takže vzniknou časem skutečné ploché telestěny, vyzařující zlomek toho, co dnešní CRT obrazovky, a daleko inteligentněji adresovatelné coby hybridy televize a Internetu. Tiskárny půjdou dále rychle do barvy, zlevňování a zkvalitňování produkce, a budou stále zřetelnější dva proudy – "business" tiskárny plánované na stovky až tisíce výtisků denně (rozhodující parametry: rychlost a konektivita), a "home" tiskárny plánované na pár stran za hodinu (rozhodující parametry: cena, naprosto snadná použitelnost a kvalita výsledků).

Vedlejší účinek - domácí DTP. Spolu s kvalitními deskovými scannery počínajícími na 4000 Kč, běžným pravobarevným zobrazením v alespoň 1024x768, barevnou tiskárnou plus lacinými scannery se pro běžného člověka stane realitou domácí DTP studio, ve kterém vytvoří profesionální barevný leták či časopis na svém stroji. Jistě, nevytiskne jej ve stotisícovém nákladu, ale možná jej rozdistribuuje svým přátelům v pár kopiích; v každém případě se ale změní pozice DTP studií, které přestanou vydělávat na tom, že umějí vysadit tramvajový leták, ale na tom, co dělá studio studiem – na výtvarné invenci, perfekcionismu, a produkčních zkušenostech.

K počítačům malým až hubeným. V loňském Computeru jsme toto téma technicky probrali skoro vyčerpávajícím způsobem. Z pohledu trhu poroste obé (tj. "palmtopy" i "Network Computery"), ale stejně je nejpravděpodobnější konvergence daná stejným rozhraním, přístupem k Internetu a stejnými programy (cosi, co vypadá a chová se jako Windows a Office, od Microsoftu, napsané v Javě? Pro uživatele je auto jako auto – přibližuje jej to k domovu, ať má zážehový nebo vznětový motor, přitom se od sebe liší naprosto fundamentálně). Opět téma, kde je více mediálního marastu než je zdrávo a kde se nejlogičtějším postupem zdá, že uživatel počká pár let, až se rozplyne dým. Má-li ovšem dost peněz, může zkoušet i slepé uličky a plnit svůj dům zbytečnými krámy.

Váš názor Další článek: Proč mělo Amazon.com zavřeno?

Témata článku: Apple, Analýza, Domácí péče, Nástupce, Věčný souboj, Tiskárny štítků, Podobné parametry, Náhradní díl, Místní dodavatel, Stejné období, Tiskárny k počítači, Stejný trh, Věčný problém, Zvláštní důvod, Hlavní investor, Silný pocit, Point of Sale, Stejný prvek, Regionální televize, Regionální dealer, Vedlejší účinek, Assemblace, Malý vůz, Příští rok, Výrobce automobilů


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger