Analýza: pomalý nástup rychlého připojení

Nabízíme co nejkomplexnější srovnání ADSL a kabelového internetu ve světě za poslední 3 roky. Mimo jiné se dozvíte také něco o tom, jak si Český Telecom lehce utahoval z Evropské Unie a přeháněl počty skutečně zřízených přípojek.
Analýza: pomalý nástup rychlého připojení

Sdružení Internet pro všechny sleduje vývoj širokopásmového připojení k Internetu ve světě již delší dobu a přesto, že na toto téma v poslední době vyšlo několik článků, pokusíme se vám nabídnout co nejkomplexnější srovnání ADSL a kabelového Internetu ve světě za poslední 3 roky. Čekají na nás tedy spousty čísel, grafů a tabulek. Mimo jiné se dozvíte také něco o tom, jak si Český Telecom lehce utahoval z Evropské Unie a přeháněl počty skutečně zřízených přípojek.

Nejdříve zprávy od společnosti Point-Topic – náskok okolních zemí se neustále zvětšuje

Již téměř dva roky sledujeme vývoj vysokorychlostního internetu ve světě. Významným zdrojem informací je kromě tradičních pramenů jako OECD a Evropská komise také společnost Point-Topic, která v pravidelných tříměsíčních intervalech vydává své vlastní studie. Nehodnotí pouze Evropské země, ale téměř celý svět. Poprvé jsme vás o vývoji v okolním světě informovali již v roce 2002 v článku „ADSL, svět, Evropa a my“ a předpovědi z tohoto článku se vyplnily do puntíku. Studie Point-Topicu sahají ještě dál do minulosti a nám se podařilo získat údaje z konce roku 2001.

Číselné informace o rozvoji vysokorychlostního ADSL a také kabelového Internetu v průběhu několika let se nám podařilo vtěsnat do následujících dvou tabulek. Informace, které lze do tabulek jen těžko včlenit, se vám pokusím dodat v doplňujících komentářích. Pojďme se tedy bez dlouhých řečí podívat hned na první tabulku monitorující nejen ADSL, ale nově i kabelové připojení k internetu. Tato tabulka porovnává pouze krátký časový úsek od 30. června 2003 do 30. září 2003, přesto je velmi zajímavá, protože obsahuje rozhodně nejnovější informace ze světa vysokorychlostního připojení (na země, u nichž známe ještě novější údaje, samozřejmě v komentáři upozorním).

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Point-Topic (prosinec 2003) a DG InfoSociety, ČTc
* Jedná se o odhad, informace o přesném počtu přípojek k tomuto konkrétnímu datu nejsou k dispozici.

V tabulce jsem vyznačil zelenou barvou země, které by nás ve srovnání měly zajímat nejvíce. Začnu tedy Belgií, která je zajímavá nejen tím, že patří k jedněm z nejrychleji se rozvíjejících trhů s vysokorychlostním připojením, ale především je nám blízká počtem obyvatel. Je téměř na chlup stejný jako v ČR. Navíc, jak je patrné z některých vyjádření Českého Telecomu, je právě Belgie jejich velkým vzorem, který by jednou (rozuměj: v horizontu několika let) chtěli dohnat a předehnat. O tom, jak „nesmyslné“ jsou takovéto plány ČTc, svědčí i jeho výsledky v počtu zřízených přípojek v uplynulém roce 2003. Dnes už tedy víme, že v Belgii bylo k 30. 9. 2003 zhruba 706 000 přípojek ADSL (v diskusích na odborných zahraničních serverech jsem zaznamenal nejnovější číslo z ledna 2004, které hovoří dokonce o 800 000 přípojkách). Nebudu zde srovnávat s počtem přípojek u nás, ten nevalný výsledek za rok 2003 - zhruba 14 100 přípojek - jistě všichni dobře znáte. Srovnání by nebylo korektní, protože v Belgii ADSL funguje již několik let. Dovolím si ale upozornit na fakt, že ani nově zveřejněné plány ČTc a především počet nových lokalit, kde má být ADSL dostupné, nijak nenasvědčují tomu, že by měl ČTc v roce 2004 nějak výrazně zrychlit zavádění vysokorychlostního Internetu.

Na rozdíl od České republiky je v Belgii navíc mnohem více rozšířen kabelový internet. Je-li v této zemi zhruba 446 900 uživatelů kabelového internetu, pak je zcela logické, že to konkurenční ADSL nemá jednoduché. A to je hned první zvláštnost, na kterou jsem chtěl upozornit. Doufám, že se teď nedotknu kabelových operátorů podnikajících v ČR, kteří investovali nemalé peníze do svých rozvodů kabelové televize. V počtu CATV zásuvek se rozhodně nemáme za co stydět, ale počet zákazníků využívajících internet (něco kolem 35 tisíc) není právě číslo, s nímž bychom se mohli chlubit. Povšimněte si v tabulce zemí jako Holandsko, Švédsko nebo Velká Británie, kde je na rozdíl od Německa opravdu vysoký počet kabelových připojení k Internetu. Právě proto jsou jejich úspěchy v rozšiřování ADSL mnohem hodnotnější (ADSL tam má oproti Německu v kabelovkách velkou konkurenci).

Další zemí, která stojí za povšimnutí, je Španělsko. Rozvoj vysokorychlostního ADSL zde staví mezi své prioritní cíle a platí stejný argument, jaký jsem uvedl výše. I zde je velmi dynamicky se rozvíjející trh s kabelovým internetem, takže ani ve Španělsku to ADSL vůbec nemá jednoduché. Od začátku minulého roku (2003) nabízí Španělský operátor navíc neomezený přístup k Internetu přes klasický dial-up, takže hlad po ADSL není tak veliký jako u nás, kde si o paušálním dial-upu můžeme zatím nechat jen zdát. Perličkou je, že i ve Španělsku mají svého ministra, který své práci až tak moc nerozumí. Jak jinak si vysvětlit tvrzení ministra Juana Costa, že ve Španělsku, které mělo 58 tisíc přípojek ADSL v roce 2000, bylo koncem roku 2003 2,2 milionu ADSL přípojek. To je samozřejmě nesmysl, Španělsko má sice 2,2 milionu přípojek vysokorychlostního internetu, avšak slovíčko vysokorychlostní zahrnuje nejen ADSL, ale i kabelový internet a jiné druhy připojení. Zřejmě daleko správnější číslo zveřejnil nedávno server ISDN.cz , kde se operátor Telefonica přiznává celkem k 1,65 milionu přípojek ADSL. Ze zprávy se také dozvídáme, že od roku 2000 tento operátor do ADSL nainvestoval 2 miliardy Euro a do konce roku 2006 by chtěl dosáhnout 6 milionů ADSL přípojek. Na rozdíl od zveřejněných plánů Českého Telecomu není důvod mu nevěřit. Na tomto místě si dovolím upozornit na nejnovější rozhovor našeho pana ministra Mlynáře na BBC, který je s prací svého ministerstva spokojen. Škoda jen, že spokojeni nejsou uživatelé. Dovolím si čtenáře upozornit zejména na ministrovu odpověď na otázku, zda splnil slib ohledně paušálu u vytáčeného připojení a ADSL – ceny pod tisícovku měsíčně.

K dalším zemím, které by neměly uniknout naší pozornosti, patří určitě Portugalsko a Maďarsko. Počtem obyvatel a tentokrát i úrovní ekonomiky jsou nám opravdu velmi blízcí. Portugalsko s Maďarskem totiž berou rozvoj ADSL smrtelně vážně a ve třetím čtvrtletí roku 2003 se v přírůstku ADSL linek propracovali na čelní pozice v celosvětovém měřítku. Na rozdíl od Portugalska, kde jsou dostupné pouze údaje zveřejněné Point-Topicem ( k 30.9.2003 zhruba 142 500 přípojek), máme z Maďarska i daleko čerstvější zprávy. Maďarsko totiž už v polovině prosince oznámilo 100 tisíc přípojek ADSL a tím si zaručilo v následující studii Point-Topicu přední příčky v růstu počtu přípojek. Více informací naleznete v článku pana Kusnyéra na serveru ISDN.cz. Já si jen dovolím podotknout, že aby Česká republika vůbec mohla uvažovat o možnosti být zveřejněna v nějakém příštím porovnání, musela by mít alespoň 50 tisíc přípojek ADSL. To je minimální počet, který vyžaduje Point-Topic z důvodu, aby nedocházelo ke zkreslení jednotlivých srovnání. Pravidlo je to rozumné, protože kdyby někdo začal na počtu 100 přípojek a každý kvartál toto číslo zdvojnásobil, dokázal by víc než 2 roky válcovat všechny ostatní země v tomto konkrétním srovnání, i když by ve skutečnosti patřil k nejzaostalejším.

V úvodu článku jsem slíbil přehled za poslední 3 roky, takže je na čase, abych svůj slib splnil v následující kapitole.

Témata článku: Internet, Analýza, Klasická předpověď, Jediný kabel, Poslední odhad, Velký plán, Předchozí graf, Poslední měsíc, Nejnovější zpráva, Celá studie, Costa, Přesná pozice, První článek, Nejnovější číslo, OECD, Telefonica, Point, Zprávy televize Nova, Evropská zásuvka, Sledované období, Rita Pužmanová, Připojení, Rychlé připojení, Okolní svět, ADSL