Analýza: Merced středem výpočetního vesmíru

Zmínění giganti jsou totiž poslední přeživší ze slavného "hynutí dinosaurů".
Nejdříve malou úvodní vsuvku. Po letech intenzivního psaní o počítačích zjišťuji, že moji mladší redakční kolegové o technické stránce výpočetní techniky dnes vědí mnohem více než já a proto jim oblast odborných recenzí nadobro přenechávám (výjimka semtam potvrdí pravidlo). Proto ale vzniká tato rubrika, nejistá svou periodicitou i rozsahem, ale jistá zaměřením na ekonomické komentáře a analýzy z oboru počítačů a Internetu. Kvůli své specifičnosti pak ponese i vlastní značku, aby již zdáli svého čtenáře přilákala, popřípadě odpudila.

Dnešní téma nemůže nereagovat na vývoj v oblasti výrobců čipů, který vypadá jako film od Hitchcocka: po zápletce se dlouho skoro nic neděje, a v závěrečných dvou minutách přichází smršť událostí, že divák skoro nestačí vnímat.

Zápletka je jasná: konkurence čipů od Intelu a jeho pronásledovatelů s výrobci RISCových procesorů. Na straně prvně jmenovaných je drtivá početní převaha, na straně druhých ekonomická síla, tradice a mocná tržní pozice. Zástupy pěšáků proti hradům. Historie učí, že pěšáci to většinou vyhrají, i když jim to může trvat docela dlouho a civilisty, takto uživatele, to jen otravuje.

Ještě na začátku roku 1997 to vypadalo na dlouhou partii. Pak v překvapivém rozuzlení sporu Intelu s Digitalem získal první továrnu na čipy toho druhého a výrobní program se projasnil: ještě chvilku se bude dělat Alpha, a pak už jen čipy Intelu. O pár týdnů později si firma Silicon Graphics rozloučí se svým šéfem, posype si hlavu popelem a oznámí, že vstupuje na platformu Windows NT. Což sice ještě neznamená konec high-end čipů MIPS, ale je to řádný hřebík do jejich rakve. Konečně, o dalších pár týdnů později oznámí Sun Microsystems, dosud také "čistý" anti-intelovec, že se stává jedním z klíčových partnerů Intelu ohledně čipu Merced; o tomto jsme už psali. Firma IBM rovněž začala letos zcela oficiálně a poměrně masívně podporovat platformu Windows NT v oblasti svých tolik ceněných služeb, a v poslední době se objevují údaje, že i Apple bude možná portovat svůj nový operační systém ("Rhapsody") na Merced. To už není žádná honička za firmou Hewlett-Packard, která vstoupila do aliance s Intelem jako první a která z toho bude nepochybně masivně těžit, to je úprk od snězeného stolu, protože poslednímu zůstane v ruce Černý Petr.

Pokud si prostudujete podrobnosti zmíněných událostí, zjistíte, že v jejich centru je vždy jedno slovo, jeden čip: Merced. Čip, který se má v komerčních aplikacích objevit na trhu ne v roce 1998, ne v roce 1999, a možná v roce 2000; datum jeho uvedení se posunulo už asi pětkrát. Čip, který bude zřejmě nejkomplikovanějším čipem všech dob; čip, který bude hodně nákladný na výrobu a o jehož životaschopnosti díky určité "dinosaurovatosti" není řada analytiků dnes zcela přesvědčena. Čip se 64-bitovou architekturou; čip, který bude skutečně extrémně výkonný. Proč si zmíněné firmy nevybraly už Pentium II, které je výkonnostně také velmi slušné a kde víceprocesorové servery s přehledem konkurují Unixu už dnes?

Právě pro onen dvouletý odklad; ten je totiž geniálním tahem Intelu, kterým budou hradby dobyty a přitom si jejich obránci budou moci zachovat aureolu vítězů (pokud budou šikovní). Kdyby se unixoví giganti rozhodli dnes k přechodu na Intel, museli by vstoupit do arény, kde se velmi zkušeně pohybuje vycvičený Compaq či Dell. Ono to už několik firem udělalo, protože jim skoro nic jiného nezbývalo – jmenujme Intergraph a Unisys - ovšem jejich útrapy v boji se svižnějšími konkurenty jsou zcela zřetelně patrné. Zmínění giganti jsou totiž poslední přeživší ze slavného "hynutí dinosaurů"; dají se tedy označit za přímé potomky dinosaurů a to ještě zdaleka nejsou hbité šelmy. Stále jde o společnosti, kde se změny dlouhodobě plánují a dlouhodobě provádějí, kde se pracuje pomalu, ovšem důkladně. Intel velmi dobře rozumí filosofii podnikání těchto společností a s Mercedem se dokonale naladil na jejich notu: pojďme utvořit aliance, pojďme dva roky teoretizovat, koncipovat, tvořit týmy a zase je rozpouštět, diskutovat detaily architektury a optimalizace mikrokódu – ale také řešit skutečně podstatné věci jako bezpečnost, robustnost či škálovatelnost. Máte dva, a možná tři roky na to, abyste změnili sami sebe i a připravili na to i své zákazníky – nebojte se, ten čip nebude dříve, my vám tu nastavenou stoličku nepodtrhneme.

A toto je konečně řešení, na které giganti reagují. Nevadí příliš, že například Compaq bude mít v tom roce – a možná o pár měsíců dříve – také postavené servery s Mercedem; síla těchto firem spočívá v něčem docela jiném, ve schopnostech systémové integrace a podpory, v dodávce komplexního řešení a schopnosti jeho kvalitního udržování.

Každý přechod na novou platformu a novou architekturu je bolestivý, ale tento bude bolet relativně nejméně. Bude znamenat úsporu obrovských výdajů na udržování několika paralelních vývojových týmů, které dnes posunují RISC stále směrem, i když stále s větším úsilím a stále s menším efektem. Bude znamenat úsporu výrobních nákladů, drahých a neefektivních továren, které stojí stamilióny dolarů a vyrábějí pár tisíc čipů.

Je toto úplné vítězství Intelu a potvrzení jeho vlády nad počítačovým světem? Kupodivu ne. Jednak nesmíme zapomenout na firmu IBM, její stále silný čip PowerPC a pozoruhodný technologický náskok ve vývoji a výrobě "měděných" procesorů. Intel, který zřetelně klopýtl s čipem Pentium Pro a ztratil polovinu svého náskoku před pronásledovateli, už není s takovou jistotou neohroženým čipovým králem – i pokrok se totiž zpomaluje a konkurenční AMD či Cyrix (dnes National Semiconductor) jsou už nedaleko. Pro (například) firmu IBM není až tak obtížné vytvořit alianci s kterýmkoli z těchto výrobců a začít nastolovat konečně normální tržní situaci dvou producentů vyvíjejících a vyrábějících v podstatě stejná, standardní a kompatibilní řešení, která se trumfují v detailech. Čím více je firma zdánlivě na vrcholu a čím více vypadá její pozice neohroženěji – kdysi IBM, dnes Intelu nebo Microsoftu – tím blíže může být překvapivý obrat, který během tří let obrátí trh vzhůru nohama a sesadí božstvo z jeho piedestalu. To, že krátkozraká média bijí na poplach a ještě více přisleplejší Ministerstva spravedlnosti či podobné instituce mají touhu zasahovat z moci zákona, je situace, která se opakuje neustále a nad kterou se nedá než mávnout rukou – a je to vůbec námět na jinou úvahu.

Zatím hypotetickým, nanejvýš v jakýchsi prototypech existujících produktem zvaným Merced, a následnou velmi šikovnou diplomacií dokázal Intel to, co nikdo nečekal: dal možnost svým protivníkům přijít dostatečně včas ke křížku, ale tak, aby to ještě nevypadalo na bezpodmínečnou kapitulaci, ale na hodnotnou a vzájemně výhodnou smlouvu či alianci obou zúčastněných. Současná doba je poznamenaná trapnými válkami browserů, přichucováním či louhováním Javy, degenerujícím množením navzájem nekompatibilních NC, neschopností výrobců se dohodnout na standardu 56 kb/s u modemů; zkrátka postupy, ze kterých může mít profit kdekdo, jen ne koncový uživatel. Detektivka, o jejíž vzrušující závěr se stará zatím Intel, Digital, SGI a Sun, může také dopadnout všelijak, ale jedno je už teď jasné – pokud z ní bude mít vůbec někdo užitek, tak to bude především koncový uživatel.

Váš názor Další článek: Outlook 98 v druhé betě

Témata článku: Vesmír, Windows, Bezpečnost, Astronomie, Analýza, Poslední výrobce, Intel nebo Microsoft, Detektivka, Ekonomická síla, Technologická převaha, MER, Jistý směr, Úvodní oblast, Černý Petr, Str, Hitch, M/s, Výpočet, Podobná smršť


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk