Analýza managementu SGI

SGI uzavřela první finanční kvartál letošního roku se ztrátou 56 mil. USD, obrat přitom skoro nestoupl.
Většina firem by za takové výsledky dala život, ale pro Silicon Graphics, kdysi jednu z nejobdivovanějších amerických počítačových firem, je éra jen mírného zvyšování obratů a kolísavých zisků neúspěšnou. V nemilosrdném životě amerických korporací se za neúspěch tvrdě platí: dlouholetý šéf firmy SGI Edward McCracken musí odejít. Ač je jeho ohlášený odchod prezentován jako osobní vůle šéfa firmy s tím, že správní rada na něj naléhá, aby počkal s faktickým ukončením svého působení až do nalezení nástupce, je zřejmé, že McCrackenův odchod byl vyvolán právě kolísavými výsledky SGI v posledních letech.

McCracken přišel z HP (kde stál u zrodu stanic HP 3000) na post ředitele do firmičky se sto lidmi v roce 1984 a udělal z ní světového giganta; faktem ale je, že po odchodu dalších, Jima Clarka (Netscape) a Toma Jermoluka (@Home), už ve vedení nezůstává nikdo, kdo firmu zakládal či stál u jejích prvních kroků. Je zajímavé, jak je pro řadu šéfů těžké odejít v pravou chvíli: když McCracken nastupoval na nejvyšší post, prohlásil, že "deset let je tak akorát". Nyní odstupuje po letech třinácti, ovšem s tím, že poslední tři roky už nepatřily k jeho nejlepším, a to i z některých osobních důvodů. McCracken je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností počítačového světa a také "počítačové politiky"; v době Clintonovy prezidentské kampaně byl v čele kalifornských počítačových firem, které Clintona veřejně podporovaly, a byl za to odměněn spoluředitelstvím prestižního prezidentova poradního výboru v otázce informačních technologií.

McCracken stál za největšími akvizicemi své firmy: pohlcením MIPS Computer, Alias/Wavefront i superpočítačového giganta Cray Research. Nepodařilo se mu ale firmu přetvořit v giganta s širokým záběrem, jaký má HP nebo IBM - což je ovšem nadlidský úkol, jehož nesplnění nelze nikomu dávat za vinu. Firma ale pod jeho vedením těžce podcenila význam Windows NT, které řadu let odmítala skoro religiózně, a až nyní se k nim přiklání - za konkurenty (HP, Digital a IBM) je ale už o míli; velkým omylem se také ukázaly investice do interaktivní televize, dnes skoro mrtvého oboru.

Současně na svou pozici resignuje i Gary Lauer (executive vicepresident) a firma ohlašuje další restrukturalizaci. Toto slovo v sobě obvykle skrývá propouštění a ani zde to nebude jinak - má být "eliminováno" (další slovo z moderního partajního žargonu) až 1000 pracovních míst, což na vyplacených náhradách a dalších výdajích bude stát okolo 50 mil. USD.

Proč odcházejí dva z nejvyšších šéfů právě v této době, není vůbec složité odhalit. Firma totiž uzavřela první finanční kvartál letošního roku, a to se ztrátou 56 mil. USD (včetně akvizičních výdajů), obrat přitom skoro nestoupl.

Váš názor Další článek: Prosadí se PointCast v tvrdé konkurenci?

Témata článku: Windows, Analýza, Nejvyšší vedení, Clinton, Velký omyl, SGI, Velké propouštění, Poradní výbor, M/s, Post ředitele, Nejvyšší zisk


Určitě si přečtěte

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky