Který výkon? Konkretizujte.
Určitě nemyslíte geekbench, superpi nebo herní výkon; neznám nikoho, kdo by hrál na čtyřprocesorové sestavě superpi
Mnohojádrové slabé procesory, jestli třeba pamatujete Tileru (2012, 64 jader), docela excelovaly třeba jako HTTP servery. Mnoho jednoduchých požadavků, mnoho přerušení a context switchů, žádné komplexní úlohy. Třeba takový proxy server s filtrací obsahu, loadbalancer, firewall, diskové pole, SIEM...
Pokud chcete třeba TCP/IP provoz řešit softwarově, končíte někde na 10Gb/s na jádro. A je vcelku jedno, jestli je to malý ARM nebo velký Intel, protože vás zabije velké množství malých požadavků. Když přidáte SMT, najednou získáte dalších 80% výkonu, protože máte víc kapacit zpracovávat přerušení. Proto se do softwarových routerů (myslete si o tom, co chcete) cpou síťovky s 8 a více IRQ a vícejádrové nízko taktované procesory. Podobně se to dá využít pro lacinější disková pole, kde řešíte desítky milionů požadavků za vteřinu, a zase nejsou nijak komplexní, a ještě se pracuje jen s celými čísly (žádný floating point). Ale každý ten požadavek musíte přijmout ze síťového interface, najít chunky, disky a sektory, kterých se týká, poprat se se zamykáním oblastí, provést požadavek (v té chvíli se CPU nachází v IOwait a nemá co na práci, protože je blokováno na IO), vrátit odpověď na síťové rozhraní. Intel sice zvládne více operací na jádro, ale po chvíli skončí na malém počtu jader a IOwaitech. Proto se v lepších polích využívají ASIC a FPGA.
U loadbalanceru zase předáváte požadavky sem tam, nic moc navíc, ale máte jich hrozně moc. Jeden interface na vstupu, bambilion na výstupu, rozhazujete, vyhodocnujete, proháníte skrz CPU spoustu dat, ale reálně s nimi moc neděláte. Intel končí na vyflusávání cache kvůli context switchům a přerušením, více jader dá více muziky.
Právě loadbalancer se na ten požadavek podívá, a rozhodne, komu ho dá k vyřešení; a tím nejefektivnějším řešitelem klidně může být Intel, na mnoho úloh bude velké jádro x86 pořád efektivnější.
Ampere se chlubí tím, že tahle jádra by měla být dost komplexní. Jakože by měla dohánět Apple. To těžko říct, ale pokud by to tak bylo, tak Intelu i AMD natrhnou zadek, a x86 opět zachrání Microsoft; tenhle scénář mi nepřijde pravděpodobný. Ale počítá s nimi třeba Oracle, takže i v databázích pro ně vidí nějakou budoucnost.Aby mě někdo nekamenoval, za Intel si klidně doplňte AMD, od Ryzenů není mezi Intelem a AMD v tom, co jsem tu popsal, zásadní rozdíl.Na hraní Dwarf Fortress je ten procesor k ničemu. Tam stále exceluje dvojjádrový vysokotaktovaný Intel 
Názor byl 3× upraven, naposled 31. 05. 2022 11:08