Procesory | Čipy | ARM

Ampere už testuje armovou bestii. Má 128 jader, podporuje DDR5 i PCIe 5.0

Společnost Ampere Computing oznámila, že vyvíjí novou generaci procesorů Ampere s označením AmpereOne, které jsou postavené na vlastních jádrech s instrukční sadou Arm (AArch64). Jedná se tak o poměrně velkou změnu oproti stávajícím modelů řady Altra a Altra Max, které používaly jádra Arm Neoverse N1.

Nová generace čipů už je v rámci vzorků dostupná vybraných klientům z oblasti datacenter a cloudu, takže je mezi nimi například Oracle, Microsoft, Baidu a další. Procesory jsou vyráběné pomocí 5nm technologie u TSMC a mají 128 jader. Podporují nejnovější technologie jako jsou operační paměti DDR5 a také rychlou sběrnice PCI Express 5.0.

AmpereOne a vyvinutá jádra dle vyjádření posouvají efektivitu výkonu na watt zase o kus dále, přičemž je stále zachována zpětná kompatibilita. Současné aplikace pro procesory Ampere tak budou fungovat i s novou generací čipů AmpereOne.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce zatím neprozradil bližší detaily, ale čipy AmpereOne budou v prodeji ještě letos. V plánu je každý rok přinést novou generaci a nové modely.

Prezentace Ampere Computing pro rok 2022

Diskuze (16) Další článek: Elon Musk chce ekologický Bitcoin. Tesla staví farmu, která bude těžit s energií ze Slunce

Témata článku: Technologie, Microsoft, Cloud, Procesory, Čipy, Datacentra, Azure, Baidu, TSMC, Oracle, ARM, Servery, Cloud a virtualizace, Bestie, Procesor, Altra, Arm Neoverse, Jádro, Čip, BES, Generace, PCI Express, Nová generace, Procesory na Heureka.cz