ARM | Procesory | Servery

Ampere tento rok uvede první 128jádrový čip Altra Max na bázi Armu. Bude vyráběn 7nm technologií

Tento týden slaví Arm opravdu velké úspěchy. Apple oznámil přechod na vlastní čipy Arm, nejvýkonnějším superpočítačem na světě se stal japonský Fugaku pouze s vícejádrovými čipy Arm a stále více výrobců nasazuje čipy Arm i v serverové oblasti.

Arm ukazuje, že jeho vícejádrová architektura Neoverse N1 je velmi dobře škálovatelná a dokáže soupeřit s čipy Intel i AMD. Amazon má v datacentrech již vlastní čipy Arm Graviton2 s 64 jádry a Marvell chystá ThunderX3 s 96 jádry a schopností zpracovat 384 vláken najednou.

Nyní se ale ozvala i společnost Ampere, které chystá výkonnějšího nástupce čipu Altra v podobě Altra Max, který je postaven na stejné vícejádrové architektuře Arm.

Procesor Ampere Altra Max bude mít celkem 128 jader a každé jádro bude mít k dispozici 1 MB L2 cache. O jeho výrobu se postará TSMC pomocí 7nm technologie. Jeho ostatní parametry splňují potřeby i náročného serverového a datacentrového použití – osmikanálová podpora operačních pamětí DDR4-3200 (ECC) s kapacitou až 4 TB a 128 linek PCI Express 4.0 v jednosocketovém zapojení. U základních desek se dvěma sockety počet dostupných linek PCI Express 4.0 stoupne na 192.

Ampere v současnosti nabízí 11 různých modelů Altra od 32 jader s frekvencí 1,7 GHz a TDP 45 W až po nejvýkonnější 80jádrový model Q80-33, který má frekvenci 3,3 GHz a TDP 250 W.

Pro partnery a integrátory bude nový 128jádrový model dostupný v rámci vzorků už na konci tohoto roku, přičemž hromadná výroba začne příští rok. Ampere má rovněž plány i pro další generaci s kódovým označením Siryn, která bude v rámci vzorků dostupná v roce 2021 a v roce 2022 se bude hromadně vyrábět 5nm technologií.

Ze všech těchto příkladů lze jednoznačně vidět, že Apple s přechodem na vlastní čipy Arm může velmi snadno pokrýt i nejvýkonnější modely počítačů Mac Pro a iMac Pro a rovněž, což je možná ještě zajímavější, i vlastní datacentra, která poběží pouze na jeho čipech. Tím si zajistí nejen další vertikální segment a zvýšenou bezpečnost v cloudu, ale díky tak velkým objednávkám bude moci stlačit výrobní cenu extrémně nízko a zvýšit tak marži na každém použitém procesoru.

Diskuze (1) Další článek: Vyšel eM Client 8. Český pošták získal nový vzhled a hromadu funkcí

Témata článku: Technologie, Hardware, Apple, ARM, AMD, Amazon, Intel, Procesory, Čipy, TSMC, Architektura, Servery, Datacentra, Ampere, Výroba, Model, ECC, Datacentrum, Marvell, Čip, Báze, PCI Express, Jádro


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize