Tento týden slaví Arm opravdu velké úspěchy. Apple oznámil přechod na vlastní čipy Arm, nejvýkonnějším superpočítačem na světě se stal japonský Fugaku pouze s vícejádrovými čipy Arm a stále více výrobců nasazuje čipy Arm i v serverové oblasti.
Arm ukazuje, že jeho vícejádrová architektura Neoverse N1 je velmi dobře škálovatelná a dokáže soupeřit s čipy Intel i AMD. Amazon má v datacentrech již vlastní čipy Arm Graviton2 s 64 jádry a Marvell chystá ThunderX3 s 96 jádry a schopností zpracovat 384 vláken najednou.
Nyní se ale ozvala i společnost Ampere, které chystá výkonnějšího nástupce čipu Altra v podobě Altra Max, který je postaven na stejné vícejádrové architektuře Arm.
Procesor Ampere Altra Max bude mít celkem 128 jader a každé jádro bude mít k dispozici 1 MB L2 cache. O jeho výrobu se postará TSMC pomocí 7nm technologie. Jeho ostatní parametry splňují potřeby i náročného serverového a datacentrového použití – osmikanálová podpora operačních pamětí DDR4-3200 (ECC) s kapacitou až 4 TB a 128 linek PCI Express 4.0 v jednosocketovém zapojení. U základních desek se dvěma sockety počet dostupných linek PCI Express 4.0 stoupne na 192.
Ampere v současnosti nabízí 11 různých modelů Altra od 32 jader s frekvencí 1,7 GHz a TDP 45 W až po nejvýkonnější 80jádrový model Q80-33, který má frekvenci 3,3 GHz a TDP 250 W.
Pro partnery a integrátory bude nový 128jádrový model dostupný v rámci vzorků už na konci tohoto roku, přičemž hromadná výroba začne příští rok. Ampere má rovněž plány i pro další generaci s kódovým označením Siryn, která bude v rámci vzorků dostupná v roce 2021 a v roce 2022 se bude hromadně vyrábět 5nm technologií.
Ze všech těchto příkladů lze jednoznačně vidět, že Apple s přechodem na vlastní čipy Arm může velmi snadno pokrýt i nejvýkonnější modely počítačů Mac Pro a iMac Pro a rovněž, což je možná ještě zajímavější, i vlastní datacentra, která poběží pouze na jeho čipech. Tím si zajistí nejen další vertikální segment a zvýšenou bezpečnost v cloudu, ale díky tak velkým objednávkám bude moci stlačit výrobní cenu extrémně nízko a zvýšit tak marži na každém použitém procesoru.