Procesory | ARM | Servery

Ampere Altra Max je výkonný až 128jádrový procesor postavený na Armu

Startup Ampere Computing představil novou řadu výkonných procesorů, které využívají instrukční sadu Arm a obsahují až 128 jader v jednom čipu.

Ampere Altra Max je nová řada 64bitových procesorů s instrukční sadou Armv8,2, kde nejvyšší model může mít až 128 jader. Každé jádro má 64 kB L1 I cache (instrukce) a 64 kB D-cache (data) a zároveň 1MB L2 cache. System Level Cache má kapacitu 16 MB.

Celý čip je rozdělen na 32 nodů, přičemž jádra pracují na frekvenci až 3 GHz. Altra Max podporuje osmikanálové zapojení operačních pamětí DDR4-3200 i s ECC, přičemž maximum je 16 modulů s celkovou kapacitou 4 TB na jeden socket.

Procesory podporují 128 linek PCI Express 4.0, případně lze ve dvousocketové konfiguraci (256 jader) získat až 192 linek. Nejnižší 96jádrové modely začínají s TDP 170 W, 112jádrové verze od 180 W a nejvýkonnější model s nejvyššími frekvencemi a 128 jádry má TDP 250 W.

Tyto čipy jsou samozřejmě určené primárně do serverů a datacenter pro specifické nasazení, kde lze dobře využít velké množství jader a s tím spojené funkce například pro virtualizaci. Uvidíme, jak dopadnou první reálné testy výkonu.

Jak už jsme dříve psali, Arm na úspěch v oblasti serverů stále čeká, ale takové čipy jsou přesně to, co je nutné, aby se prosadil proti vícejádrovým čipům od Intelu a AMD.

Diskuze (4) Další článek: Covidová pandemie nevyvolala baby boom, ale naopak pokles porodnosti

Témata článku: AMD, Intel, Procesory, Čipy, ARM, Datacentra, Servery, Procesor, Max, Jádro, Level Cache, PCI, Čip, Model, ECC40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný