Procesory | ARM | Servery

Ampere Altra: čip ARM s 80 jádry chce soupeřit s Intelem i AMD

  • Společnost Ampere představila nový výkonný čip pro servery
  • Altra má až 80 jader na bázi architektury ARM
  • V mnoha oblastech chce být konkurencí stávajícím hráčům

Pokud jde o servery a datacentra, největší evoluční vlny jsme se setkali s příchodem nových procesorů AMD Epyc, které jsou postavené na instrukční sadě x86 a nabízí až 64 jader s TDP 280 W. Spolu s nízkou cenou to znamená obrovskou konkurenci pro Intel, Do tohoto segmentu se ale vrhají i další hráči, kteří používají instrukční sadou ARM a chtějí nabídnout pro určité úlohy ještě výhodnější platformu.

Ampere Altra a 80 jader

Nový procesor od společnosti Ampere řady Altra je totiž vybaven až 80 jádry typu ARM v8.2+ (Neoverse N1), přičemž obsahují i některá vylepšení z v8.3 a v8.4. Čip se dokáže dostat až na frekvenci 3 GHz a je vyráběn moderní 7nm technologií a nelze se tak divit, že má i přes takový počet jader TDP jen 210 W.

Strukturu čipu tvoří mesh rozhraní a nedochází k žádnému sdílení zdrojů. Každý spuštěný program tak běží pouze na jednom jádru a nedochází k žádnému rozložení vláken jako u procesorů s instrukční sadou x86, které známé od AMD nebo Intelu.

Takové chování má samozřejmě skvělou výhodu v jedné věci – bezpečnost. Spuštěný procesor či program je tak striktně oddělený, což značně omezuje různé druhy útoků, se kterými se setkáváme u klasických procesorů a je to skvěle použitelné pro virtualizaci.

Pořádná serverová výbava

Vzhledem k zaměření není čip žádné ořezávátko ani co se týče podporovaných technologií. K jednomu procesoru lze totiž pomocí osmikanálového zapojení připojit až 4 TB operační paměti s frekvencí 3 200 MHz s celkovou propustností 200 GB/s.

Pro další zařízení je skrze základní desku možné využít 128 PCI Express 4.0 linek, přičemž u základních desek se dvěma sockety je maximum 192 linek. Pro akceleraci učení umělé inteligence nechybí podpora INT8 a FP16 pro rychlejší operace s vektory.

Dle oficiálních testů přímo od Ampere má nejvyšší 80jádro výkon v testu SPEC2017_int takřka na chlup (1,04x) stejný jako u 64jádrového procesoru AMD EPYC a 2,23x vyšší výkon než 28jádrový Intel Xeon Platinum 8280.

3 500 jader na rack

V rámci jednoho racku lze díky zmíněné hustotě umístit až 3 500 jader, přičemž zároveň je k dispozici až 32 slotů dimm na desku při dvousocketovém provedení. Dle tvrzení Ampere to překonává nabídku Intelu i AMD a umožňuje to efektivně využít místo v poměru výkonu a spotřeby.

Řešení už v tuto chvíli testuje řada velkých cloudových poskytovatelů a výrobců hardwaru, mezi kterými je Microsoft, VMWare, Oracle, Gigabyte, Lenovo, Canonical a další.

Zatím je v plánu, že čipy a platformy budou dostupné v polovině tohoto roku. Ampere už má ale v plánu další generaci s označením „Mystique“ pro stejný socket, která dorazí příští rok a na rok 2022 se počítá s čipy s označením „Syrin“.

Lze předpokládat, že s dalšími generacemi a s pokročilejší výrobní technologií bude narůstat počet jader a v rámci jednoho čipu se tak možná už příští rok dočkáme čipů s více než 100 jádry.

Bude pochopitelně nutné si počkat na reálné a komplexní testy výkonu, ale lze čekat, že si tyto čipy najdou své místo na trhu a pro určité úlohy, kde budou dávat smysl a kde budou výhodnější než konkurenční platformy. Své o tom ví Amazon, který své 64jádrové čipy ARM Graviton2 s jádry Neoverse N1 používá v rámci cloudu AWS a pro určité účely jsou levnější a výkonově dostatečné.

Diskuze (8) Další článek: Blue Origin pokračuje ve stavbě rakety New Glenn. Ukázala největší aerodynamický kryt v historii

Témata článku: Microsoft, Cloud, Amazon, AMD, Intel, Procesory, Čipy, Lenovo, Oracle, ARM, Servery, Datacentra, Xeon platinum, AWS, Canonical, Procesor, Čip, AMD Epyc, Jádro, Ampere


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor