Procesory | ARM | Servery

Ampere Altra: čip ARM s 80 jádry chce soupeřit s Intelem i AMD

  • Společnost Ampere představila nový výkonný čip pro servery
  • Altra má až 80 jader na bázi architektury ARM
  • V mnoha oblastech chce být konkurencí stávajícím hráčům

Pokud jde o servery a datacentra, největší evoluční vlny jsme se setkali s příchodem nových procesorů AMD Epyc, které jsou postavené na instrukční sadě x86 a nabízí až 64 jader s TDP 280 W. Spolu s nízkou cenou to znamená obrovskou konkurenci pro Intel, Do tohoto segmentu se ale vrhají i další hráči, kteří používají instrukční sadou ARM a chtějí nabídnout pro určité úlohy ještě výhodnější platformu.

Ampere Altra a 80 jader

Nový procesor od společnosti Ampere řady Altra je totiž vybaven až 80 jádry typu ARM v8.2+ (Neoverse N1), přičemž obsahují i některá vylepšení z v8.3 a v8.4. Čip se dokáže dostat až na frekvenci 3 GHz a je vyráběn moderní 7nm technologií a nelze se tak divit, že má i přes takový počet jader TDP jen 210 W.

Strukturu čipu tvoří mesh rozhraní a nedochází k žádnému sdílení zdrojů. Každý spuštěný program tak běží pouze na jednom jádru a nedochází k žádnému rozložení vláken jako u procesorů s instrukční sadou x86, které známé od AMD nebo Intelu.

Takové chování má samozřejmě skvělou výhodu v jedné věci – bezpečnost. Spuštěný procesor či program je tak striktně oddělený, což značně omezuje různé druhy útoků, se kterými se setkáváme u klasických procesorů a je to skvěle použitelné pro virtualizaci.

Pořádná serverová výbava

Vzhledem k zaměření není čip žádné ořezávátko ani co se týče podporovaných technologií. K jednomu procesoru lze totiž pomocí osmikanálového zapojení připojit až 4 TB operační paměti s frekvencí 3 200 MHz s celkovou propustností 200 GB/s.

Pro další zařízení je skrze základní desku možné využít 128 PCI Express 4.0 linek, přičemž u základních desek se dvěma sockety je maximum 192 linek. Pro akceleraci učení umělé inteligence nechybí podpora INT8 a FP16 pro rychlejší operace s vektory.

Dle oficiálních testů přímo od Ampere má nejvyšší 80jádro výkon v testu SPEC2017_int takřka na chlup (1,04x) stejný jako u 64jádrového procesoru AMD EPYC a 2,23x vyšší výkon než 28jádrový Intel Xeon Platinum 8280.

3 500 jader na rack

V rámci jednoho racku lze díky zmíněné hustotě umístit až 3 500 jader, přičemž zároveň je k dispozici až 32 slotů dimm na desku při dvousocketovém provedení. Dle tvrzení Ampere to překonává nabídku Intelu i AMD a umožňuje to efektivně využít místo v poměru výkonu a spotřeby.

Řešení už v tuto chvíli testuje řada velkých cloudových poskytovatelů a výrobců hardwaru, mezi kterými je Microsoft, VMWare, Oracle, Gigabyte, Lenovo, Canonical a další.

Zatím je v plánu, že čipy a platformy budou dostupné v polovině tohoto roku. Ampere už má ale v plánu další generaci s označením „Mystique“ pro stejný socket, která dorazí příští rok a na rok 2022 se počítá s čipy s označením „Syrin“.

Lze předpokládat, že s dalšími generacemi a s pokročilejší výrobní technologií bude narůstat počet jader a v rámci jednoho čipu se tak možná už příští rok dočkáme čipů s více než 100 jádry.

Bude pochopitelně nutné si počkat na reálné a komplexní testy výkonu, ale lze čekat, že si tyto čipy najdou své místo na trhu a pro určité úlohy, kde budou dávat smysl a kde budou výhodnější než konkurenční platformy. Své o tom ví Amazon, který své 64jádrové čipy ARM Graviton2 s jádry Neoverse N1 používá v rámci cloudu AWS a pro určité účely jsou levnější a výkonově dostatečné.

Diskuze (8) Další článek: Blue Origin pokračuje ve stavbě rakety New Glenn. Ukázala největší aerodynamický kryt v historii

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,