Amerika vyklízí pozice, nejvýkonnější počítač má Čína

V průběhu dvou let se dramaticky proměnil žebříček deseti nejrychlejších počítačů světa. Pokud tehdy USA vlastnily devět nejrychlejších strojů, dnes se musí spokojit s pěti.
Amerika vyklízí pozice, nejvýkonnější počítač má Čína

Panství USA mezi těmi nejrychlejšími superpočítači světa nadobro končí. V novém žebříčku pěti set nejvýkonnějších strojů planety totiž severoamerický kontinent poprvé v historii ztratil první příčku. Tu nyní okupuje čínská mašina Tianhe-1A. A znáte Čínu, ta se s ní zase až tak moc chlubit nebude, na internetu tedy najdete naprosté minimum fotografií.

Deset nejrychlejších superpočítačů světa podle žebříčku TOP500

PočítačZeměVýrobceOSTFLOPSProcesoryPočet jader
Tianhe-1AČínaNUDTLinux2 566Xeon X5670, Tesla M2050186 368
JaguarUSACrayLinux1 759Opteron224 162
NebulaeČínaDawningLinux1 271Xeon X5650, Tesla C2050120 640
TSUBAME 2.0JaponskoNEC/HPLinux1 192Xeon X5670, Tesla S107073 278
HopperUSACrayLinux1 054Opteron153 408
Tera-100FrancieBullLinux1 050Xeon138 368
RoadrunnerUSAIBMLinux1 042PowerXCell122 400
Kraken XT5USACrayLinux831Opteron98 928
JUGENENěmeckoIBMLinux825PowerPC 450294 912
CieloUSACrayLinux816Opteron107 152

Oranžová: počítač si od června pohoršil
Modrá: počítač je v TOP10 nováčkem, nebo si polepšil

Výkon v tabulce výše představuje nejvyšší změřený výkon v testu LINPACK, kterým se měří výkon superpočítačů v žebříčku TOP500. Teoretický konstrukční výkon je u většiny strojů dvojnásobný, zpravidla se ho ale nikdy nedosáhne. Celá desítka dnes tedy dosahuje teoretického výkonu 1 PFLOPS.

Blue Waters vrátí USA do hry

Jak se měří výkon

Výkon superpočítačů se měří pomocí testu LINPACK. Ten měří počet zpracovaných matematických výpočtů s reálnými čísly za sekundu. V závislosti na přesnosti výpočtů pak počítače dosahují nejrůznějšího výkonu. A to je občas problém, některé LINPACK testy totiž pracují s menší přesností, a tak mohou mnohé počítače dosahovat poměrně vysokého výkonu. Výsledky LINPACK měření na webu TOP500 tedy nelze příliš věrohodně srovnávat třeba s výsledky LINPACK testování na běžných počítačích a mobilech.

Jednotkou testu je FLOPS – FLoating point OPerations per Second. Současné nejrychlejší počítače světa už v tomto testu pokořily hranici 1 PFLOPS, tedy jednu biliardu FLOPS – matematických výpočtů s reálnými čísly za sekundu.

Aby bylo pokoření Ameriky co největší, Čína má v první trojce i starší kousek Nebulae a čtvrté místo pak okupuje Japonsko. Jak se zdá, superpočítačovým regionem příštích měsíců se stane východoasijský region.

Píšu „příštích měsíců“ a to zcela záměrně, svět superpočítačů je totiž velmi dynamický a už dnes se mluví o dalších clusterech, které jejich technici zapnou co nevidět a které posunou laťku výkonu zase o kus dál. USA by se tak do hry měly vrátit už příští rok, na kdy se plánuje spuštění „super-superpočítače“ Blue Waters od IBM. Ten má mimo jiné pomoci v předvídání zemětřesení v Kalifornii a bude disponovat teoretickým výkonem až 10 PFLOPS – deset biliard matematických výpočtů s reálnými čísly za sekundu. Teoretický maximální konstrukční výkon Tianhe-1A je přitom „pouze“ 4,7 PFLOPS a ten skutečný změřený „jen“ 2,5 PFLOPS.

Proč Čína

Samozřejmě je nasnadě otázka, proč Čína prvním a třetím místem tak pevně stvrdila své postavení v superpočítačovém světě. Nejde tak ani o to, že by snad byli na západě inženýři už na pokraji svých možností, ale tradiční výrobci jako IBM nebo třeba Cray stále lpí na konstrukci, která počítá s běžnými serverovými procesory Intel Xeon, AMD Opteron nebo IBM PowerPC/PowerXCell. Pohled na nováčky v první desítce je přitom poměrně výmluvný – hned dva používají vedle klasických procesorů také GGPU čipy od Nvidie (Tesla). Ty díky své optimalizaci pro matematické výpočty dosahují mnohem vyššího výkonu a konkurenci hravě překonají.

Klepněte pro větší obrázek
Čínský Tianhe-1A

V první desítce dnes tedy mají USA už pouze pět svých zástupců. Před dvěma lety přitom patřila až na poslední příčku celá desítka Spojeným státům, avšak o rok později to už bylo „jen“ osm superpočítačů. Pozice Číny a Německa je jasná, nyní ale o výkon bojuje už i Japonsko a také Francie se svým nejrychlejším evropským clusterem Terra-100 (psali jsme o něm na jaře). Při pohledu do tabulky má šanci v příštích letech zabojovat také Rusko (superpočítač Lomonosov, 17. příčka) a jednou možná i Jižní Korea (superpočítač Haedam, 19. příčka).

Pád velkých značek

A ještě jedno srovnání s rokem 2008. Zatímco tehdy si desítku těch nejrychlejších mašin světa rozebrali tradiční výrobci IBM, Cray, Sun a SGI, letos tu je náhle neznámý NUDT, Dawning a třeba takový NEC/HP, tedy firmy, které se soustředily spíše na ty středně výkonné superpočítače (ale i tak mnohonásobně výkonnější mašiny, než které najdete na půdě českých škol a ústavů).

Klepněte pro větší obrázek
Návrh nejrychlejšího superpočítače Evropy
Francouzská Tera-100 spočítá biliardu operací za sekundu

Většinu počítačů z nejrychlejší pětistovky ale i nadále vyrábí IBM, HP, Cray, SGI a Dell (seřazeno podle počtu instalací). Pokud je ovšem seřadíte podle výkonu, tedy kdo instaluje skutečně ty nejrychlejší mašiny, vypadal by žebříček asi takto: IBM, Cray, HP, NUDT, SGI a Bull.


Kompletní seznam 500 nejvýkonnějších strojů planety najdete na webu TOP500.org

Diskuze (10) Další článek: Microsoft si oklikou koupil Novell. Nakazí Linux redmondskou infekcí?

Témata článku: Technologie, Hardware, Čína, Superpočítače, TSUBAME, Nejvýkonnější stroj, IBM PowerPC, Bull, Čínský výrobce, Kraken, První planeta, Konstrukční výkon, Změřený výkon, Tradiční výrobce, Pozice, Nebula, Celá desítka, Jaguar, Lomonosov, Cin, Severoamerický kontinent, Nejvýkonnější počítačHlavní příběh Elden Ringu budeme moci odehrát přibližně za 30 hodin

Hlavní příběh Elden Ringu budeme moci odehrát přibližně za 30 hodin

Mnoho dalších desítek hodin však na hráče čeká v masivním otevřeném světě.

Radek Wunderlich
Elden RingRPG
Nintendu se stále daří. Switch už celosvětově prodal více kusů než první PlayStation

Nintendu se stále daří. Switch už celosvětově prodal více kusů než první PlayStation

I přes nedostatek komponentů už dlouhé měsíce Nintendo kraluje v prodejních žebříčcích konzolí.

Martin Nahodil
Nintendo SwitchByznys
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Další ze sérií Xboxu by měla vyjít v kolekci ve stylu Halo: Master Chief Collection

Další ze sérií Xboxu by měla vyjít v kolekci ve stylu Halo: Master Chief Collection

Remaky a remastery starších her jsou i po letech žhavé téma. Na minulé generaci Microsoft zabodoval s kolekcí Halo a vypadá to, že něco podobného chystá pro další značku.

Martin Nahodil
XboxSpekulace
Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

** Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave ** Ten je určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích ** Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda