Koronavirus | 5G | Hoaxy

Amerika se obává, že se do země přelije epidemie ničitelů mobilních vysílačů. Připravuje tajný plán obrany

Americké ministerstvo vnitra DHS podle tamních médií varuje v tajném dokumentu mobilní a další telekomunikační operátory, aby se připravili na případné útoky. Mají údajně zvážit nasazení kamerových systémů, fyzických zábran ke stožárům a také zajistit monitoring civilních dronů v okolí.

Důvodem přitom nemá být strach z nějakého velkého a státem sponzorovaného (kyber)útoku ze strany některého z geopolitických rivalů, ale z šířící se epidemie konspiračních teorií, podle kterých k nemoci Covid-19 přispívají i vlny 5G.

Základem podobných fám, které se šíří i na českém YouTube, je pravděpodobně tragikomické nepochopení klíčové funkce mobilních sítí, ale i současného Wi-Fi a mnoha dalších pokročilých rádiových technologií: beamformingu.

c50b38f1-27bf-469f-9950-cb1da25085f3
Simulace MIMO a beamformingu při komunikaci BTS se čtyřmi klienty (UE). Každý obrázek představuje jeden stream MIMO určený pro koncového klienta (Target UE), přičemž každý stream má odlišný radiační vzor, který maximum signálu směruje (beamforming) do polohy, kde se nachází jeho klient .

Beamforming je už podle svého názvu technika, která se snaží optimalizovat tvar vyzařovaného rádiového laloku takovým způsobem, aby byl signál co nejsilnější v určitém směru, který potřebujeme. Díky beamformingu tak často docílíme dobrého spojení s Wi-Fi routerem i uprostřed husté městské zástavby, kde o rádiový kanál bojují mnohdy i desítky Wi-Fi sítí.

Ze stejného důvodu je beamforming společně s MIMO klíčovou složkou 5G a příbuzných mobilních technologií.

Autoři podobných hoaxů pak vědomě, či nevědomě – v každém případě zcela chybně – předpokládají, že směrovaný lalok energie je natolik silný, že ovlivňuje metabolismus v lidském těle, snižuje imunitu, anebo v těch nejbizarnějších případech rovnou šíří koronavirus za účelem ovládnutí lidstva ilumináty či nastolení čipové totality.

5e868efd-6290-470d-a470-944f55b34469
Nesmysly vyvrací i WHO

Všechny tyto zkazky byly v minulosti odbornou komunitou mnohokrát vyvráceny a pochybovačům nikdo nebrání, aby absolvovali patřičné studium třeba na ČVUT, fámy se však přesto šíří světem už několik měsíců, což vedlo i k několika útokům na běžné BTS stanice ve Velké Británii.

DHS se nyní obává, že se podobná vlna útoků přelije i do USA. A jelikož je úkolem ministerstva mimo jiné i obrana klíčové infrastruktury země, kam samozřejmě patří i telekomunikační sítě, riziko podle zámořských médií vnímá podobně jako hrozbu konvenčního teroristického útoku.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (27) Další článek: Dyson odhalil svůj elektromobil. Měl mít sedm míst a dvakrát větší dojezd než Tesla Model X

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,