Koronavirus | 5G | Hoaxy

Amerika se obává, že se do země přelije epidemie ničitelů mobilních vysílačů. Připravuje tajný plán obrany

Americké ministerstvo vnitra DHS podle tamních médií varuje v tajném dokumentu mobilní a další telekomunikační operátory, aby se připravili na případné útoky. Mají údajně zvážit nasazení kamerových systémů, fyzických zábran ke stožárům a také zajistit monitoring civilních dronů v okolí.

Důvodem přitom nemá být strach z nějakého velkého a státem sponzorovaného (kyber)útoku ze strany některého z geopolitických rivalů, ale z šířící se epidemie konspiračních teorií, podle kterých k nemoci Covid-19 přispívají i vlny 5G.

Základem podobných fám, které se šíří i na českém YouTube, je pravděpodobně tragikomické nepochopení klíčové funkce mobilních sítí, ale i současného Wi-Fi a mnoha dalších pokročilých rádiových technologií: beamformingu.

Klepněte pro větší obrázek
Simulace MIMO a beamformingu při komunikaci BTS se čtyřmi klienty (UE). Každý obrázek představuje jeden stream MIMO určený pro koncového klienta (Target UE), přičemž každý stream má odlišný radiační vzor, který maximum signálu směruje (beamforming) do polohy, kde se nachází jeho klient .

Beamforming je už podle svého názvu technika, která se snaží optimalizovat tvar vyzařovaného rádiového laloku takovým způsobem, aby byl signál co nejsilnější v určitém směru, který potřebujeme. Díky beamformingu tak často docílíme dobrého spojení s Wi-Fi routerem i uprostřed husté městské zástavby, kde o rádiový kanál bojují mnohdy i desítky Wi-Fi sítí.

Ze stejného důvodu je beamforming společně s MIMO klíčovou složkou 5G a příbuzných mobilních technologií.

Autoři podobných hoaxů pak vědomě, či nevědomě – v každém případě zcela chybně – předpokládají, že směrovaný lalok energie je natolik silný, že ovlivňuje metabolismus v lidském těle, snižuje imunitu, anebo v těch nejbizarnějších případech rovnou šíří koronavirus za účelem ovládnutí lidstva ilumináty či nastolení čipové totality.

Klepněte pro větší obrázek
Nesmysly vyvrací i WHO

Všechny tyto zkazky byly v minulosti odbornou komunitou mnohokrát vyvráceny a pochybovačům nikdo nebrání, aby absolvovali patřičné studium třeba na ČVUT, fámy se však přesto šíří světem už několik měsíců, což vedlo i k několika útokům na běžné BTS stanice ve Velké Británii.

DHS se nyní obává, že se podobná vlna útoků přelije i do USA. A jelikož je úkolem ministerstva mimo jiné i obrana klíčové infrastruktury země, kam samozřejmě patří i telekomunikační sítě, riziko podle zámořských médií vnímá podobně jako hrozbu konvenčního teroristického útoku.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (27) Další článek: Dyson odhalil svůj elektromobil. Měl mít sedm míst a dvakrát větší dojezd než Tesla Model X

Témata článku: Koronavirus, YouTube, 5G, USA, COVID-19, Wi-Fi, Velká Británie, Fake News, Hoaxy, Beamforming, Wi-fi síť, Metabolismus, Ničitel, Amerika, Beamformingu, Vysílač, WHO, Manufacturing, EPI, Tajný plán, Lalok, BTS, Target UE, EpidemieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Termobarické zbraně se téměř vyrovnají jaderným. Je to koncentrovaná energie bez radioaktivity. Lidé nemají šanci

Termobarické zbraně se téměř vyrovnají jaderným. Je to koncentrovaná energie bez radioaktivity. Lidé nemají šanci

** Rusko na Ukrajinu mj. vyslalo i termobarické raketomety ** Jedna salva těchto zbraní dokáže zabít prakticky všechny lidi na ploše několika hektarů ** Jak přesně fungují?

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda