USA | Huawei

Amerika na nás kyberneticky útočí a vyhrožuje našim zaměstnancům, stěžuje si Huawei

Ještě více se vyostřila bitva mezi Amerikou a čínským výrobcem technologií Huawei. Čínská firma si stěžuje, že současná americká administrativa se jí snaží infiltrovat do sítí a obtěžuje její zaměstnance. Popsala to v rozsáhlém vyjádření, které zveřejnila na Twitteru.

Důkazy pro svá tvrzení čínská firma nikde neuvádí, byť série obvinění je skutečně rozsáhlá. Ani nepíše, zda se údajné útoky měly Americe podařit. Agenti FBI nicméně měli podle prohlášení chodit do domů zaměstnanců Huawei a snažit se z nich dostat informace, k tomu se měly interní sítě společnosti stát terčem kyberútoků ze strany USA.

„Použily všechny možné prostředky - jak právní, tak administrativní, a další bezohledné nástroje - aby narušily běžné podnikání Huawei a jeho partnerů,“ uvedla společnost o Spojených státech. 

Vyjádření zveřejnila v návaznosti na nedávný text deníku The Wall Street Journal, který napsal, že americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje čínského výrobce kvůli možnému kradení patentů na fotoaparáty v mobilních telefonech. Huawei v aktuálním prohlášení zmínil i tuto záležitost, obvinění popřel. 

Bitva mezi Amerikou a Huawei probíhá delší dobu. USA tvrdí, že technologie firmy představují bezpečnostní risk a že skrze ně může čínská vláda provádět špionáž. Společnost to od začátku odmítá. Přesto administrativa prezidenta Donalda Trump umístila výrobky Huawei v květnu na tzv. černou listinu. 

Podobné obavy panují mimo USA, na přelomu roku se problém možné (ne)bezpečnosti firmy intenzivně řešil i v Česku. Zde ale opatření nejsou tak tvrdá, jen před pár dny ministerstvo financí oznámilo, že Huawei vyhrálo jeho soutěž o rozšíření datové optické DWDM sítě. Resort Aleny Schillerové (ANO) u toho ujistil, že možná rizika zvážil. 

Diskuze (9) Další článek: Garmin představil hodinky Venu za deset tisíc s OLED displejem a týdenní výdrží

Témata článku: USA, Huawei, Donald Trump, Zaměstnanci, Ano, The Wall Street Journal, Česká republika, Amerika, Alena Schillerová, Ministerstvo financí

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5