USA | Meteorologie | Superpočítače

Američtí meteorologové mají dva nové superpočítače. Pomohou s přesnější předpovědí počasí a hurikánů

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) oznámil, že ztrojnásobil výpočetní výkon svých superpočítačů na celkových 42 petaFLOPS. Díky tomu bude moci poskytovat přesnější předpovědi a vydávat včasnější výstrahy. Dva nové stroje byly slavnostně uvedeny do provozu v Manassasu ve Virginii a v arizonském Phoenixu.

Nové superpočítače, poprvé oznámené v únoru roku 2020 zadáním zakázky společnosti General Dynamics Information Technology (GDIT), představují významné vylepšení výpočetní kapacity, úložného prostoru a rychlosti propojení národního operačního superpočítačového systému pro počasí a klima.

Přesnější a rychlejší předpovědi

Superpočítače Cray od Hewlett Packardu jsou pojmenované podle místní flóry Dogwood a Cactus. Každý je vybaven 2 560 64jádrovými procesory AMD Epyc Rome 7742, což dohromady představuje 327 680 jader, jež mohou pracovat s výkonem až 12,1 petaFLOPS, tedy třikrát rychleji než předchozí superpočítačová sestava NOAA.

Nové stroje se řadí na 49. a 50. místo celosvětového žebříčku. Nahrazují počítače Cray a IBM umístěné v Restonu ve Virginii a v Orlandu na Floridě. Spolu se stávajícími stroji umístěnými v Tennessee, Západní Virginii, Mississippi a Coloradu dosahuje aktuální výpočetní kapacita NOAA 42 petaFLOPS. Pro srovnání: nejrychlejší superpočítač na světě se nachází v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee a je schopen dosáhnout ohromujícího výkonu 1,1 exaFLOPS s maximem až 1,69 exaFLOPS.

Správce Národního úřadu pro oceán a atmosféru Rick Spinrad uvedl, že vyšší výpočetní výkon umožní poskytovat veřejnosti podrobnější předpovědi počasí s větším předstihem. Konkrétně bude NOAA schopna vytvářet modely s vyšším rozlišením, které lépe zobrazují drobné prvky, jako jsou lokální bouřky, a vytvářet více modelových simulací pro kvantifikaci jistoty modelu.

Příprava na nové meteorologické modely

Americká ministryně obchodu Gina M. Raimondo řekla: „Díky strategickým a trvalým investicím se Spojené státy dostávají zpět na světovou špičku v oblasti vysoce výkonných počítačů, aby mohly veřejnosti poskytovat přesnější a včasnější klimatické předpovědi.“

Nové superpočítače umožní modernizaci amerického globálního předpovědního systému (GFS) plánovanou na podzim letošního roku a nasazení nového modelu předpovědi hurikánů nazvaného Hurricane Analysis and Forecast System (HAFS), jež bude používán v hurikánové sezóně v příštím roce.

První fáze smlouvy zahrnuje produkty a služby na pět let, poté bude NOAA spolupracovat s dodavatelem na plánování další fáze modernizace. Ředitel Úřadu centrálního zpracování Národní meteorologické služby David Michaud vysvětluje: „Tento nový přístup ke službám nám zajistil, že jsme mohli získat nejlepší systém na trhu, který lze v budoucnu upravovat podle toho, jak porostou naše potřeby.“

Diskuze (1) Další článek: Chrome bude ještě lepším správcem hesel. Google přidá novinky, které již konkurenti mají

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,