Roboti | Česká pošta | Autonomní vůz

Americkým kurýrům pomohou s doručováním zásilek autonomní roboti

  • Roztomilý autonomní robot bude doručovat balíčky v Los Angeles
  • K orientaci používá podobné technologie, jako autonomní auta
  • Cílem je snížit zácpy a emise produkované vozovým parkem
Americkým kurýrům pomohou s doručováním zásilek autonomní roboti

Americká kurýrní služba Postmates představila svého nového pomocníka, kterým je roztomilý autonomní doručovací robot Serve. Vozit zásilky adresátům na území Los Angeles by měl začít již v příštím roce.

Čtyřkolové vozítko, provedené v kombinaci žluté, šedé a černé barvy, může převážet předměty těžké až 22,6 kilogramů. Je napájené akumulátorem, díky kterému může na jedno nabití najezdit bezmála padesát kilometrů. To by mělo stačit na doručení přibližně dvanácti zásilek.

Robot prošpikovaný moderními technologiemi

Alfou a omegou autonomních zařízení je pochopitelně dobrá orientace v prostoru. Tu v tomto případě zajišťuje LiDAR, vyrobený renomovanou firmou Velodyne, která dodává své produkty do autonomních vozidel Googlu či Fordu.

Neméně důležitým prvkem je hardware, kterým je v případě robotického doručovatele procesor Nvidia Xavier. Bezpečnost při pohybu zajišťuje svítící proužek v horní části, který upozorňuje na projíždějící stroj kolemjdoucí. Vozítko sice jezdí automaticky, je však na dálku sledováno operátorem.

Klepněte pro větší obrázek
Americkým kurýrům pomohou s doručováním zásilek autonomní roboti

Serve se pohybuje rychlostí chůze a má integrovanou dotykovou obrazovku, která slouží zákazníkům k zadání kódu pro vyzvednutí zásilky. Dotyková obrazovka také obsahuje tlačítko nápovědy pro případ, že kolemjdoucí narazí na nějaký problém a chce kontaktovat provozovatele.

Postmates zdůrazňuje, že roboti nemají za cíl nahradit kurýry. Jejich úkolem je rozšíření služeb a vyzvedávání či rozvoz balíčků v rušnějších oblastech, kde by doručovatelé ztráceli čas hledáním místa k zaparkování. Serve tak například bude vozit lokální zásilky, které na jednom místě vyzvedne a na dalším odevzdá. To je vhodné například pro rozvoz jídel z restaurací.

Samá pozitiva a jistoty

Cílem Serve je snaha pomoci snížit dopravní zácpy a emise produkované vozovým parkem logistické společnosti. Kromě toho má přispět k urychlení dodávek a umožnit jejich transport za téměř nulové náklady.

Nejedná se však o prvního doručovacího robota na území Spojených států. Společnost Starship Technologies, která dříve spolupracovala s Postmates na podobném projektu, má stroj, který vypadá téměř stejně jako Serve. Italská firma E-Novia vyvíjí vozítko YAPE, což je zkratka pro „Your Autonomous Pony Express“ („váš autonomní pony expres“).

Autonomním robotům mohou nejvíce komplikovat život zloději, vandalové a vtipálci, kteří se například baví tím, že na stroj hodí deku či jinak oslepí jeho senzory. Provozovatelé také musí přesvědčit místní regulační úřady o tom, že provoz takového zařízení je naprosto bezpečný a bezproblémový.

Naštěstí podobné projekty dostávají často zelenou a u stroje určeného pro města, který se bude pohybovat po chodnících, nedělaly úřady velké problémy. Roboti Serve tedy během příštího roku začnou doručovat zásilky v Los Angeles. Další velká americká města budou následovat později.

Diskuze (9) Další článek: Už to opravdu není legrace. Obřímu řetězci hotelů Marriott někdo vykradl databáze

Témata článku: Google, USA, Elektromobily, Roboti, Doprava, Česká pošta, Autonomní vůz, Starship, Logistická společnost, Autonomní robot, Nulový náklad, Podobná technologie, Robot, Zaparkování, Italská firma, Renomovaná firma, Ford, Moderní technologie, Autonomní auto, Kurýr, Dobrá orientace, Postmates, Doručovatel, Příští rok, Los Angeles


Určitě si přečtěte

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

** V úterý začal Microsoft uvolňovat dubnové kumulativní aktualizace ** Netrvalo dlouho a uživatelé začali hlásit první potíže ** Nejčastěji jde o zpomalení a zamrzání systému

Karel Kilián | 130

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 88

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 72

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

Stanislav Janů, Vladislav Kluska | 76

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

** Nové barvy a rychlejší procesory, jinak je vše při starém ** Alcantara okolo klávesnice výrazně zlepšuje komfort používání ** Displej s poměrem stran 3:2 oceníte při práci na webu nebo aplikacích Office

Tomáš Holčík | 152Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru