Americké počítačové veletrhy čeká velké zeštíhlování

Pořadatel amerického Comdexu příští rok škrtá šest významných výstav a veletrhů; tržby firmy klesly na třetinu. Invex podobné problémy zřejmě ještě čekají.
Pravidelní návštěvníci brněnského Invexu letos také zřetelně pocítili zmenšení celkového rozměru veletrhu oproti minulým letům; proti tomu, co zažívá přední americká výstavářská firma Key3Media, organizující sérii nejvýznamnějších domácích veletrhů Comdex, to ale je stále selanka.

Key3Media, kteří se specializují na oblast informačních technologií, ohlašují meziroční pokles příjmů ze 115 mil. dolarů na 39 mil. dolarů (druhý kvartál), tedy pád na téměř třetinu. Obsazenost amerických počítačových veletrhů vystavovateli prudce klesá a ti, kteří zůstávají, si řeknou o vysoké slevy – a dostanou je, organizátorovi nic jiného nezbývá, neboť otevřít „prázdný veletrh“ pro něj znamená neodvolatelný konec. Firma Key3Media byla kvůli poklesu kursu akcií už vyškrtnuta z obchodování na burze a možná se u ní schyluje k vážným problémům, neboť je značně zadlužena. Firma se proto rozhodla příští rok zrušit šest veletrhů: čtyři lokální Comdexy, významnou síťařskou výstavu Network+Interop v Atlantě a neméně proslulé Seybold Seminars (grafika, pre-press) v New Yorku.

Propad zájmu o veletrhy v USA je, podobně jako u nás, především ze strany vystavovatelů; ti nesou hlavní tíži nákladů, návštěvníci, zejména z řad konzumentů, se přijdou podívat rádi, aniž si možná uvědomují, že jejich pár dolarů vstupného je vyváženo podstatně větší sumou, kterou musí na každého návštěvníka „vysolit“ vystavovatel. Amerika je odjakživa zemí velkých extrémů: pokud je zde vzestup, tak obrovský, pokud pokles, tak rovněž velký. Nicméně trendy přicházející zpoza Atlantiku dorazí i k nám téměř s jistotou, i když se zpožděním. Pokud lidé z Key3Media uvádějí, že letošní rok byl kvůli trhu vůbec nejhorším a příští rok se dá očekávat mírné zlepšení, u nás se spíše dá očekávat, že další propad (je ale otázkou, jak citelný) v počítačových veletrzích a výstavách nastane v příštím roce; pokud se trh opravdu pohne směrem nahoru, může následně zaznamenat vzestup i brněnský Invex, i když to z dnešního pohledu vypadá nepravděpodobně.

Internet se sice ještě nestal jednoznačným „killerem“ veletrhů, ale do hrobu jim pomáhá zdatně. Dobrý příklad dává i letošní Comdex. Hlavní přednášky (keynote speech) největších hvězd světového informatického nebe bylo možné sledovat na Internetu takřka v přímém přenosu z přednáškových sálů, a podrobné informace o vystavovaných produktech jsou na Internetu k mání už daleko dříve, navíc podrobené nezávislým a náročným testům, s reakcemi uživatelů apod. Dnes zkrátka Comdex zažijete v plném komfortu domácího křesla; pouze pokud cítíte potřebu vidět počítačové celebrity tváří v tvář, pak vám nezbývá než za oceán odletět. Jasný smysl těchto akcí je ovšem v obchodních jednáních, kde živý, osobní kontakt nenahradí nikdy nic (alespoň doufejme…); pokud ovšem byznys informačních technologií stagnuje, zůstávají zákazníci doma.

Na okraj: BVV před pár dny „tiše“ zveřejnilo na svých stránkách statistiku letošního Invexu; klíčová čísla si uveďme v porovnání s rokem 2001:

2001 2002
Počet vystavovatelů 860 757
Obsazená plocha (v tis. metrů čtverečních) 38,1 30,4
Návštěvníků (v tisících) 153 148
Zahraničních návštěvníků 6845 8595
Novinářů 1414 1238

Pokles je nejcitelnější u vystavovatelů: bylo jich méně a šetřili na ploše (stejně jako na monstrozitě stánků). Návštěvníků přišlo jen o málo méně, i když jde o několikaletý sestupný trend; zajímavý je ale vysoký a stoupající počet zahraničních návštěvníků. Zde by jistě nebylo od věci zvlášť uvést návštěvníky ze Slovenska coby zvláštní kategorii „něco mezi“ zahraničními a domácími, neboť obchodní i jazyková bariéra mezi oběma zeměmi je minimální, a velmi mnoho firem řídí obě země z jediné centrály – dokonce je možné po „rozlučce“ před devíti lety vnímat opětné přibližování a sjednocování obou trhů. Jestli se tedy z Invexu skutečně stává středoevropský, nebo alespoň „Visegrádský“ počítačový veletrh, se z těchto údajů o zahraničních návštěvníků soudit nedá; o tom, že to je veletrh „Česko-Slovenský“, však není sporu.

Váš názor Další článek: Společnosti VIA a SiS zveřejnily hospodářské výsledky za listopad

Témata článku: USA, Stoupající počet, Mírné zlepšení, Jasný smysl, Atlanta, Mírný propad, Veletrh, Obrovský smysl, Velký spor, Zahraniční návštěvník, Velká série, Killer, Jazyková bariéra, Sestupný trend, Přicházející zákazník, Velká hvězda


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63