Cital som oba autorove clanky, a myslim, ze v klucovych bodoch sa s nim uplne zhodujem. Ja som sa uchadzal asi v 5 americkych, globalne posobiacich firmach, a vyerovy proces vo vacsine z nich vyzeral naozaj takto. Ziadne rozpravanie o tom aky som, co som, co by som ako urobil. Preco rozpravat - ked sa to da vyskusat. Clovek musi byt naozaj pripraveny na vsetko. Teraz nepracujem sice v USA, ale v prazskej pobocke globalnej firmy. Ludia pracujuci v prazskej kancelarii su uplne rovnocenny s ostatnymi ludmi po celom svete - co sa narokov i vyhod tyka. Prijimaci proces pozostava z 5-10 cca hodinovych interviews, kde sa naozaj nedavaju formalne otazky,ale kde sa riesia najroznejsie priklady-business cases. Pritom uz samotne pozvanie na vyberovy proces je pre uchadzaca obrovskym uspechom a kazdym z kol prejde tak 20-30 percent uchadzacov. Pripadny uspech (priemerny uchadzac ma sancu 1:50 - 1:100) je potom dovodom na obrovsku oslavuTo ale clovek este nema vobec vyhrane, a jeho niekolko tisic dolarovy mesacny prijem moze rychlo stratit. Tento prijimaci proces totiz akokeby nikdy nekonci a kazdy zamestnanec je pravidelne a casto a zo vsetkych moznych stran neustale hodnoteny. Na zaklade tohto hodnotenia sa raz za rok rozhoduje o jeho zotrvani ci nezotrvani vo firme. A hodnotenia vobec nie su formalne - bud dosahuje vynikajuce vysledky, neustale sa zlepsuje a hlavne ma potencial na dalsi rast, alebo odchadza. Zhrnutie - ak chce clovek ziskat job v renomovanej spolocnosti, tak musi ratat s tym, ze o tento job sa bude musiet "pobyt" so stovkami dalsich uchadzacov zvacsa z prestiznych americkych univerzit. Ak dostane ponuku, bude dostavat vacsinou (v CZK) 6 ciferny mesacny plat, ale bude makat ako srob 10-16 hodin denne, bude musiet prisposobit svoje sukromne zaujmy firemnym a musi ratat s tym, ze toto vsetko nie je naveky, ale len dovtedy kym bude podavat ziadane vykony. Sam si nie som isty, ako dlho chcem takto fungovat, a ci nejake teple miestecko za 20-30 tisic CZK nie je lepsi deal..... ak nie je teraz, tak urcite bude neskor, ked si zalozim rodinu, a budem ju chciet vidiet nie len cez vikendy...ps. pre niektorych kritikov - je pravda,ze ak je clovek genius, navyse si veri, tak nema problem. Jednoducho robi si svoju pracu lepsie nez ktokolvek ostatni, bez toho aby o tom vedel. Takyto genius si potom moze aj diktovat podmienky, vyberat projekty, spolupracovnikov etc. Takyto genius si aj na interviews moze robit co chce, ak ukaze ze je fest fest dobry. Mam pocit ale, ze na pocet citatelov Zive.cz je tu dajako vela tych geniov...pps. v IT chybaju spickovi ludia = to je absolutna pravda, ale to neznamena, ze kazdy firma teraz zoberie premerneho cloveka a da mu spickove peniaze.Bolek.
To prece neni zpusob, jak najit dobreho programatora. To je zpusob, jak najit troubu, ktery vi, ze toho moc neumi, moc podobnych prilezitosti nedostane a proto si musi nechat vsechno libit.Nejvic me zaujalo, jak autor popisuje, ze ho pozvali na pohovor a pak ho nechali dve hodiny cekat. Vydrzet dve hodiny cekat na domluvenou schuzku neni dukazem vysoke odolnosti, ale nizkeho sebevedomi. Kdybych nekdy mel za ukol prijimat nove pracovniky, tak bych je mozna take nechal projit podobnym testem. Jenze ty, kteri by vydrzeli cekat dele nez pul hodiny, bych okamzite poslal domu. Ty ostatni bych odchytil na chodbe, omluvil se jim a pozval je k dalsimu kolu.A aby po mne nejaky chytrolin zbytecne nevyjel: vubec netvrdim, ze popsana situace se nestala a ze autor je lhar. Tvrdim jen, ze chovani predstavitelu firmy nebylo racionalni a ze bych osobne nechtel pracovat pro firmu, vedenou takovymi pitomci. Ze se najdou v kterekoli zemi na svete, o tomnepochybuji.
Tak se nám tu vyskytly 2 názory. Jeden od autora, který je psán vesměs správně a zajímavě, je podepsán atd. Další od jiných, kteří pracují ve velkých zahraničních firmách za obrovský plat a byli příjati na základě doporučení a hraní golfu. Jejich příspěvky nejsou podepsané, nemají mailm jsou psané naprosto strašným stylem... Zřejmě člověk v zahraničí rychle zapomene že mezi čárkou ve větě se dělá mezera, nová věta začíná velkým písmenkem.... A co teprve ta věrohodnost. Řeknu Vám svoji pohádku:Jednou jsem šel po ulici a uviděl človíčka s kufrem, který mě požádal o oheň. Inu, připálil jsem mu a dali se do řeči, představili se a za půl hodiny jsem pracoval jako zástupce CEO u firmy IBM. Také je to věrohodné, viďte. Osobně spíš věřím že se realitě přibližuje ten článek.
pro Lukáš Gallina:Tak tomu vašemu příběhu teda fakt nevěřím. AMÍCI NEKOUŘÍ a už vůbec ne na ulici.To jste si musel vymyslet, že jo?:o))
Nezijeme v USA, ale u nas.. Tady si kazdej vybira sveho podrizeneho na zaklade jak oficialnich, tak i osobnich, vnitrnich kriterii. Na nizsi posty se vybiraji lide s prumernou inteligenci, s prumernou vzdelanosti a vubec lide neprubojni. Nikdo se nenecha ohrozit ve svem vlastnim rustu, lide se hackuji a jisti ve svych pozicich, holt tady jaksi mame daleko vetsi praxi v testu mysleni a pochopeni lidske povahy. To nam Amerika muze zavidet, tu nasi LIDSKOU zkusenost s bezpaternosti, klaneni se bonzakum, praskacum, blbum, chytrakum. Na zdravy selsky si neprijdete, vy parchanti!! Lide, co mysli na sex s bratrovou manzelkou mi nebudou vykladat o chovani v pracovni dobe ..A s malostí blbů.. Byl jsem beránek, ale teď jsem vlk. A stačí tak málo, zhroutit se z dobroty a najít dobrého psychiatra.. Chachá.. Až vám budu šoustat manželku a kopat hrob skrze manželku vašeho nadřízeného, pochopíte realitu.. Pochopíte...
Bez k psychoanalytikovi jeste nekolikrat.
Chm, kamos ted odjel do USA, po tydnu dostal praci $70/hod (Java) a pohovor probihal pouze po telefonu.
To je KEC.
Mhm..tak som si to vsetko precital a ak mozem posudit, tak sposob prijimania do zamestnania naozaj zavisi len a len ludi. Niektore firmy povedia: berieme ta na skusku, ukaz sa, niektore skumaju co si zac tyzden a potom ta nechaju tak, lebo su spokojni, ze si dobre vybrali a niektore presadzuju zvysne kombinacie. Sila a velkost spolocnosti v tom nehra rolu. Co sa tyka prace v Europe, normalny snazivy (myslim tym bez tulenej choroby) programator si ju najde hravo, mensie problemy moze sposobit cudzia rec a prisposobivost - t.j. pokial sa uchadzac dokaze prisposobit vsetkym pravidlam, ma vyhrate. Co sa tyka prace v USA, je to podobne az na problemy s VIZAMI! Vlastnu skusenost mam v tom, ze mi neboli pridelene :( ale mnoho znamych, ktorym sa podarilo cez drapy konzulatu prejst sa PRESADILI. Tvrde podmienky, vyzaduje sa praca, ale neumiera sa na to. A takisto zalezi od firmy, ci ma zaujem potencialneho zamestnanca zdeptat alebo vsadi na jeho otestovanie v realite - v pracovnom nasadeni. Moj osobny nazor: da sa skutocna kvalita osobnosti preverit na zaklade 6 hodinoveho rozhovoru a deptacich praktik, vymyslanim roznych telefonickych prekvapeni?? Ano, niektore firmy sa k tomu uchylia a mozno niekolko rokov nevedia najst vhodneho kandidata, lebo ten kto presiel testom, presiel cez rozum aj systemu prace a v praxi sa neosvedci... "Brutalne" praktiky mi skor pripominaju prijmacky pre jednotky rychleho nasadenia v armade na otestovanie vytrvalosti - psychicka odolnost v stresovych situaciach este nie je zarukou kvalitne odvedenej prace...
Myslím, že nemá moc smysl sem psát, ale nějak užmi to nedalo.U někteří pisatelé příspěvků se projevuje zajímavá vlastnost - když má někdo jiný názor (nebo zkušenost), snaží se ho max. schodit nějakým ztrapňováním, osočováním či vulgarismem.Od autora článku počínaje, po živě konče.Mno, nevím, zda je toho příčinou úrověň přispěvatelů, jejich věk, česká povaha nebo zvláštní názor na svobodu názoru.Myslím si, že zkušenosti mohou mít různí lidé různé, neznamená to, že když mají odlišné od mého, že jsou úchylní (jak to někteří tak prezentují).Článek myslím na živě patří a nevidím důvod, proč by mělo živě nějak cenzurovat jeho obsah. Všichni ti sebejistí borci s velkejme řečma by si měli mindráky léčit někde jinde.Zdravím
Chci začít od jinud:Zajímalo by mě, třeba na základě nějakého průzkumu, jestli jedinec odolnější nějaké úrovni stresu, napětí je lepší programátor než ten, který je prostě u toho třeba pohovoru trémista.Jestli přijetí probíhá takovým to způsobem, tak přijímacím sítem projde napřed plno odolných ale více či méně průměrných jedinců (programátorů). Ve druhém kole se vyberou ti odborně nejlepší. Z toho vyplývá, že firmě jde jen o černou práci spolehlivě odvedenou.Druhá možnost je to udělat obráceně. Do 2. kola postupují většinou géniové a talenti, více či méně psych. odolní. V závěrečném kole si buď budoucí zaměstnavatel vybere ty nejodolnější, nebo případně má podchyceny i ty méně odolné géniuse a může zvažovat pro a proti. Asi taková firma umí pak ocenit lépe něco dobře vymyšleného.Co říkáte tezi: Geniální myšlenka nese sebou ohodně méně průserů, tedy i stresů.... dá se vůbec z přijímacího pohovoru analyzovat "podnikatelský" záměr firmy, případně poměry ve firmě.
géniuse...? )
Nesouhlasim s lidma, co rikali, ze by to takove firmy nesli. Premejslejte! To je krajne byrokraticka firma, kde plati za dojem a ne za praci. Jak tam vlezete, tak uz tam zustanete. Nemusite nic delat, staci si davat bacha, aby vas nechytli na pruseru.
Treba s Lewinskou v te proslavene poloze, ze?
Jen jedna vec: v nekterych ceskych firmach se podobne veci delaji take. U nas napr. na pohovoru dostanete jednoduch. test ale vzhledem ke kvalite absolv. nasich VS to na rozrazeni staci. Pak nastupuji i dalsi faktory jako napr. rychlost, styl mysleni atd...A fuguje to skvele. Ani o jednom z kolegu nemam pochybnosti.
Musim suhlasit s predchadzajucim prispevkom. Sam som sa ho zucastnil a myslim, ze to bolo skutocne na urovni. Az po ten test to bola pohoda aj pre mna. Akurat, ze som tam sedel tak vystresovany ( pravdaze som si za to mohol sam, vynikajuco som sa vyhecoval ) a test, ktory by som tu sediac za pocitacom urobil za 2 minuty som dokaslal.( lepsie povedane nevypotil som zo seba ani riadok). Potom som musel zajst na par piv, aby som splachol zo seba tu strasnu hambu. ( predovsetkym sam zo seba ). Podobne dopadli moji kolegovia, ktrori to maju v tejto chvili za par a nastupuju do jednej z najvasich Java firiem na svete. ( pohoreli spolu so mnou na teste ) ) Hold, chce to skusenosti s pohovormi a treba ich absolvovat s nadhladom. Vyber je v sucasnosti naozaj velky. Inak ked sa na to divam s odstupom, musim konstatovat ze za podmienok ktore nam boli v praxise ponukane pohovor u nich bol velmi serioznou zalezitostou, v pohode a v klude. Myslim ze vystresovani sme boli predovsetkym sami zo seba. Na ten skutocne jednoduchy test si budem este dlho spominat, citil som sa akoby som v zivote nenapisal riadok kodu . Nespominam si kto konkretne ma prijimal, ale mozno ze ten test som dostal priamo od pana , ktory pisal horeuvedeny prispevok ))
Autor ma zrejme velice bujnou fantazii, nebo se moc diva na americke filmy. Realita "bezneho" zamestnance je naprosto stejne "tvrda" jako u nas s tim rozdilem, ze Tam maji take nejake slovo odbory a lide do nich radi vstupuji, protoze nikdo jiny se za ne pri opravnenych sporech nepostavi (a k duchodu jim to hodi taky nejakou tu tisicovku $).
Viem si predstavit, ze to tak bolo. Ale ja mam uplne ine skusenosti: pohodicka, ziadne stresovanie zo strany firmy...Zolo
Hm, ja osobne delam ted v nemecku, mam to dohozeny pres kamose, kdyz jsem jel na pohovor, tak jsem byl rohozenej, protoze se mnou chtel mluvit sef a chtel si me proklepnout a tak. Po prijezdu misto nekolikahodinoveho stresu jsem s nim chvili (asi hodku) pokecal a timto skoncilo (misto kafe mineralka .Asi vzdy zalezi na tom, jak tam clovek jede - kdyz ma doporuceni, tak tohle proste absolvovat nemusi. Ja bych osobne radsi sel hazet lopatou nez mezi bandu demantu, kteri si programovani pletou se zachranou orbitalni stanice Mir - tam asi takovyhle psychotesty jsou potreba .Ale budiz, proti gustu zadny disputat...
Velmi zajimava a podnetna debata! Uz minule jsem chtel reagovat, ale pak jsem to vzdal, nebot se mi to zdalo jako ztrata casu. Ale dnes uz to nemuzu vydrzet.Zajimalo by mne, jaky je tady vekovy prumer pisatelu, nebot si pripadam jako na zakladni skole. Krome nekolika podnetnych poznamek se tady strida osobni osocovani, popr. prezentace vlastnich uspechu v zahranici a vydelanych penez, coz se mi zda tak z 1/2 vymyslene nekolika zakomplexovanymi "pubertaky".Co se tyka vlastniho tematu, tak v CR jsou podobne firmy jako v DE, UK, IR, US. Takze na podobne vyberove rizeni narazite i tady. (Vyjma tedy toho 2hod. cekani - to se mi zda velmi prehnane, nebot odolnost cloveka se da otestovat i jinym zpusobem a pochybuji, ze u velkych firem by nekdo pracoval dele nez do 8pm) Podobne i v CR se daji vydelat stejne penize jako v US - u pobocek zahr. firem, telecommutingem, na sluzebnich cestach do zahr., apod. Muzete delat pohovory pro cizi firmy i primo v Praze se zastupci firem (viz Jobs In Ireland kdysi v Praze), ktere plati pak veskere startovni naklady v cizine. Narazite na spatne firmy i vynikajici, plat muzete mit spickovy i podprumerny. Vzdy zalezi na tom, o co cloveku jde. A je kazdeho vec, jak si vse zaridi, jake informace ziska, jak se bude sam snazit, co bude umet, jak je ukecanej... Urcite si nikdo nepolepsi kdyz bude kritizovat, osocovat, "frajerit" v diskuzi na Zive. To samo svedci o urovni a kvalitach cloveka.Kdyby nekdo slusny chtel par tipu, kde a jak ziskat dobre placene misto v Praze, popr. v IR, tak at posle mail (dostal bych za neho 1000liber provizi). Opacne budu vdecen kazdemu, kdo mi da tip, jak ziskat praci v US. Zajimalo by mne totiz, ktera firma by mi zaplatila letenku na pohovor do US a zpet a uhradila viza. Pozdeji zaplatila H1B vizum, uhradila prestehovani, dala pujcku na auto, nabytek apod.Diky.gart
Ahoj garte (to male g me nejak nabada k tykani ,na jasnou otazku jasna odpoved. Je to nekdy celkem jednoduche. Jedna z moznosti je, ze pujdes na www.jobs.cz, tam najdes lokality a v nich Severni Ameriku. Objevi se par mist u nekolika malo firem. Vyber praci neni veliky, ale pokud si vyberes, tak se ozvi. Treba se trefis do firmicky, pres kterou jsem se sem relativne nedavno dostal i ja - v tom pripade je urcite o cem diskutovat.Kdyz si nevyberes, tak se muzes ozvat stejne. Ja svoji praci rozhodne nemuzu radit do zadne z onech vyjmenovanych top kategorii, a presto tu pracuji. Navic mam trochu jine zkusenosti nez p. Vanhara. Z pohledu shaneni prace asi o neco cerstvejsi a celkove i trochu jinak motivovane. Ja se na dlouhodobejsi pobyt v zahranici totiz divam ne ani tak z pohledu nejake hromady vydelanych penez, ale jako na dulezitou soucast vzdelani. Ne vzdelani formalniho, papiroveho a k danemu datu ukonceneho, ale toho funkcniho, pouzivaneho a dal rozvijeneho. Pral bych vsem - tem, kteri by to sami moc chteli a soucasne i tem, kteri naopak nic takoveho vubec nechteji, aby si takovy typ vzdelani nekdy mohli "doplnit". Nekdy to pomuze jen k ujisteni, ze chci opravdu zustat v rodne zemi, jindy clovek najde ty optimalni podminky k zivotu a skutecne smysluplnou praci nekde jinde. Ani jedno neni k zahozeni...Urcite je ale docela dulezite, kdyz si clovek dopredu dukladne promysli, co vsechno od toho ocekava a co je pripraven obetovat. K tomu patri shaneni informaci, a to i velmi podrobnych. Mel jsem stesti, ze jsem se mohl do mista sveho soucasneho pusobiste podivat uz driv diky dvema skolenim. Potkal jsem Inda, ktery tri roky peclive sledoval firmu, ke ktere se rozhodl nastoupit! Vedel o nich snad vsechno a i dlouholeti zamestnanci chodili prave k nemu - novackovi - pro informace (jaky kontrast k tomu, kdyz u nas nekdo se svym odchodem "ceka", az jeho firma opravdu zkrachuje). Muzeme diskutovat o nutnosti sledovat "svou" firmu 3 roky, ale ta dukladnost o necem svedci.JBPS: Koncim, nebo bych se nakonec jeste rozepsal a napsal neco podstatne delsiho, nez tentokrat p. Vanhara.
Myslim, ze v tomto clanku vubec neslo o to, do ktere firmy XYZ se autor clanku hlasil, ale o zpusobu jednani s lidmi. Konkretni jmena by stejne v nasi bananove republice nikomu temer nic nerekla. Ja osobne jsem rad, ze v ni ziji a nemusim se divat na namyslene kravataky u prijimacich komisi, kteri v honbe za penezi a snahou se blisknout patolizalsky pred svojimi sefy, ztraceji posledni spetku lidskosti. Nezijeme proto, abychom strkali dolary do banky, ale jen zachovali lidsky rod.
Tak to jste asi nebyl u žádného přijímacvího pohovoru, že? Ty začínájí být podobně kruté, jak ty v USA, bohužel.
No a to je právě ten průser - že ty idiotský metody už začínají pronikat až sem. Je jasný, že firma nemůže vzít každýho jen tak bez ničeho - nějak si člověka otestnout musej. Ale mělo by se to dít při zachování aspoň základní lidský důstojnosti a ne aby ze mě dělali idiota a otroka - je to asi fakt něco jako novodobé otrokářství: abys měl tu nesmírnou čest pro Pány Kravaťáky dělat, musíš být ochoten udělat prostě COKOLI, co si usmyslej, a naprosto COKOLI si nechat líbit. To mě ty PRACHY opravdu ZA TO NESTOJEJ, abych jim dělal takovýho šaška, to raději budu trochu skromnější ale svobodnej (poměrně).
Podle ohlasu soudim, ze pisete pro superinteligenty. Takze priste otocte asi tak 2-3krat nejaky koncept clanku, zeptejte se jich, jestli vyhovuje forma, obsah a struktura a jestli nepotrebuji napr. dodat vysledky objednaneho vyzkumu apod. Pak vas pochvali!
Mne konkretne nevadi popis prubehu prijimaciho rizeni v US, kazdy z nas muze natrefit na nejake uchylne vedeni :), ma osobni zkusenost 6hod psychotesty + zdravotni atd., co mne osobne velmi rozciluje neustale autorovo srovnavani s pomery u nas, na zaklade toho mne nezbyva nez si o autorovi clanku udelat obrazek, ktery opravdu nebude prilis lichotivy (nepatri k tomu uchylnemu .... ?, a vi o cem pise, byl na nejakem vyberovem rizeni v Cz(asi ne prej ma firmu)). Take informacni hodnota clanku je vcelku nulova opravdu tam chybi zakladni informace abych si to dal cele do kontextu (muzu tedy pokracovat ve stejnem zbusobu psani - no ale aby to bylo trosku koser, u meho prijimaciho pohovoru jsem to ocekaval, myslim si ze to bylo nutne, i kdyz o efektivite provedenych testu si dovoluji pochybovat). No a na zaver trefil jsem i na prijimaci pohovor s kafickem, takze neni to opravdu spise o tom vedeni nez (obe to byly ceske spolecnosti) na to v CZ jste sragorove :) a nedovedete si predstavit zac je ta chlebova kurka v US :).P.S. pro redakci opravdu zvazte trochu obsah prispevku, vzdyt prece stacilo malo a mohl to byt seriozni clanek.
A není to pro tu firmu ztráta času? Vždyť ten komplikovaně vyfiltrovanej zaměstnanec stejně dá po půl roce výpověď.
Autor možná pozapomněl, či snad to taková Top firma nebyla, také na odběry krve a moči (to kvůli drogám, zejména marihuaně). Tyto testy provádí např. Boeing.Tvrdí-li někdo něco o kafíčku a pohodě při výběrovém řízení v Česku tak nezažil opravdové výběrové řízeníVlastní zkušenosti:-Pohovory se 3 zástupci firmy(2x v několika dnech),-Prezentace znalostí,-Sada psychotestů, které zajišťovala nikoli firma, ale psycholog,-Zdravotní prohlídka s prozkoumáním celé dosavadní zdravotní dokumentace (simulace na obdržení Modré se mi málem vymstila).No jako v USA to ještě není, ale taková pohoda, jak to autor popisuje, to taky nebyla.
Uz mi uuuplne unika co ma tato debata spolocne z IT , ale v cechach ste uz asi dalejbtw.keby som mal cakat dve hodiny na pohovor , tak idem radsej do toho obchodaku
tak tak. otazka totiz zni: kdyz se mnou takhle vyjebavaji uz pri pohovoru, co se bude dit az me prijmou?
No to je právě ono, chlape nešťastná. To, co nazýváš "vyjebávání", je z jejich strany INVESTICE - věnují spoustu svého dobře placeného času k tomu, aby se ubezpečili, že VEZMOU TOHO PRAVÉHO. Na rozdíl od nás americké firmy vědí, že hlavní hodnota je v lidech a proto si je pečlivě vybírají. Pak už tě samozřejmě tak nedeptají, protože jim jde hlavně o to, aby to fungovalo.
MLM me naucilo mit urcitou hrdost a tak bych pochopil chvili, protoze jiste maji jine starosti a operativu. Ale abych nekomu lezl do p..., to nedelam uz davno.
Ano souhlasím, ale tohle vše vykonává za firmu tzv. Assessment Centrum, to je potom průplach, že?
České nevzdělané firmy se musí ještě hodně učit v USA, také jak nabírat pracovníky.
hele, a budu tim muset projit taky, kdyz mam stryska senatora? myslim v juesej, ne tady v cesku... )))))
no, pokud prijdes v patek na sraz do Bernarda, tak ne .... :)))
bohuzel... v patek budu nekde na jizni morave ve sklepe... uvazuji, ze bych se tam s ivetou rovnou ozenil, kdyz uz tam bude takova spousta lidi... co ty na to? jinak, pokud nedostanu do ctvrtka padaka, tak bych se mel na sever vratit nekdy v pondeli brzo rano...
Češi jakož i Moravané a Slezané, jsou divné plémě už od pradávna.. snad jen doby "temna" je dokážou scelit a vzbudit v nich chuť projevit vlastní názor. Napřed jsme museli být "rudí", teď zasse chceme být svobodní, ale víc jak 70% lidí (podle mého názoru) vůbe neví o čem je řeč...Mě jsem možnost pracovně navštívit Čínu a jeji různé enklávy a tvrdím, že jak se přijímají lidé tam do práce a jak potom pracují je opravdu něco zvláštního. To co se popisuje v článku o U.S.A. je jen zrnkem písku v poušti, proti jiným světovým taktikám odhalování vnitřních dovedností a síly potencionálního zaměstnance. Někdo může namítnout, že snad prosazuji nehumánní názory.."Myslete si co chcete.. váš názor mě nezajímá.. pravda je jedna a tu mám JÁ....", taková je moje odpověď.Kdyby se alespoň částečně prosazovaly podobné názory a metody v přijímání nových pracovníků i u nás a kdyby sociální úřady a pracovní úřady více spolupracovaly, bylo by sice více žebráků a nezaměstnaných, ale stát by nemusel zbytečne vyplácet podpory a různá sociální zvýhodnění "zdechlým absolventům" a "vypočítavým spoluobčanům".Neuškodilo by, kdyby lid Český byl více informován o tom, jaký je boj o práci v celém světě a né jim pořád vtloukat "zlaté rybky" prostřednictvím přihlouplých amerických a španělských seriálů.
Nechápu proč se takhle čertíte, tohle je úplně běžná praxe v Americe, když chcete získat slušnou práci, popř. slušnou zakázku, tak projdete podobnou procedurou skoro 100%ně tam vládnou úplně jiný poměry než tady! Doufám, že autor napíše nějaký další podobný článek.
No tak to jste na omylu! Jak koukam vubec nic o tom nevite.Reknu jeden priklad za vsechny, ktery je i obecne znamy.Roman Stanek, byvaly majitel NetBeans, dnes multimilionar o spolumajitel Samba.cz a B2B Centrum kdyz rozjizdel Neteans (tehdy to byli jeste Xelfi) tak kdyz schanel dalsi penize, tak oslovil jednu firmu o ktere se na netu docetl ze dostala od investora asi 76 milionu dolaru investici na jejich vyvojovou platformu. Pak jsme tam jeli a otevrel nam takovy manik ve svetru, byli jsme tam asi 2 hodiny a normalne se bavili a odjeli jsme se smlouvou na 900k$ investice do firmy.Radeji si delejte v te ipb a nepiste blbosti kdyz nemate zadnou zkusenost.
Tohle co jste uvedl, je jeden z mála případů. kdy to jde takhle jednoduše.
Kdyz zacinal taticek Ford nebo Bata, tak se taky choval obycejne. Pak to byla noblesa.
Dobry den,tak jako v minulem clanku mi zde chybi zakladni informace, ktera muze clanek zasadit do spravneho svetla. O jakych a do jakych firem se autor snazi dostat? To by asi hodne napovedelo, zacina to tady opravdu zavanet bulvarem, to co je v clanku je perfektne napsano, ale absolutn nezasazeno do souvislosti. Vzdyt pokud by se autor uchazel o misto v CIA byla by to asi pro kazdeho z nas pochopitelna procedura :o).Take moc nesouhlasim s prispevkem, ktery pise ze jde asi o velkou spolecnost. Nevim myslim si ze velke spolecnosti nemaji za potrebi delat takove veci, rekl bych ze jde o firmy, ktere penize dostaly a maji omezene zdroje, dnes se jim rika startupy, ty musi vazit sve investice tak razantnim zpusobem... Otazka je zda je StartUp neco co stoji za takovy povyk, ja bych rekl ze ne...Ale to je jen muj nazor...
Tak si od něj přečti jiný články. Má v Americe firmu (www.eastbiz.com), tak asi i dost zkušeností a nemusí se tady zpovídat "byla to ta a ta firma, kde jsem to zkoušel". Jestli tomu nechceš věřit, tak nevěř - tvůj problém.
Nejde mi o zpoved, ale uznejte ze tam proste neni zminka ani o oboru... nerikam ze co autor napsal je spatne jen si to nedokazu priradit k odvetvi/oboru... a proste me to opravdu zajima... je na tom neco spatneho :o)??Diky za info o tom co autor dela, je to pro me opravdu novinka :o)Nechapu proc tu hajite treti osobu, me by spise zajimal vas nazor na to do jake firmy se pokousel dostat :o)
Tak pokud se podivate co to je za firmu tak se VUBEC nedivim ze ho tak proklepavaji. To fakt se neni cemu divit ptz je to spis jak kdybych ja mel v USA neco jako zivnostensky list. Z pohledu cashflow je to spis jak charita. Pak se moc nedivim opatrnosti americanu.Jinak zkusenosti jsou uplne jine a klidne se zajimejte o clanky toho pana.Vzdyt kdyz uz si vezmete JEDINY fakt co tam zminil, ze .... musi ve stresu napsat z hlavy nejaky kod a nikdo mu neporadi.... je cira blbost, jen se nad tim zamyslete.Dnes je v USA trend pro naprosto prijemnemu prostredi pro zamestnance, take i podpora prace z domova, proste aby se citit co nejlepe ptz tam ovadi nejlepsi vykon.NAOPAK tyhle testy jsou proti tomu co je v americe zvykem u programatoru a to je dat jim pohodli ptz pak jenom odvedou dobrou praci.Ale pokud pan sel do nejake sales pozice, tak je to mozne, to beru, ale pro technickou pozici je pristup UPLNE jiny. Ale to ani nemusim mit sam prakticke zkusenosti, staci jen byt trochu inteligentni a zamyslet se nad tim.
1. ty troubo, kdyz ma autor v Americe tak úspěšnou firmu, tak proč se tady vrátil a rozjíždí ty nadýmající www.fazole.cz ?2. Proč si v US hledal práci, když se mu tak daří ? Hledal snad inspiraci pro nový článek ? To si mohl odpustit. To má tolik času, aby někde opruzoval a zdržoval skvělé Američany ?
Pochopil bych tyhle způsoby, kdyby šlo o obrovský přetlak lidí na trhu. Ale s ohledem na to, že i politici přiznávají, že v IT "došli lidi", tak mi to připadá spíše jako výjimka nebo ne?
Tak uz to nabira tradicni nadech.. Nikoliv prispevky "to neni pravda, ja zazil neco jineho", ale stupidni osocovani...Mimochodem znam i v Evrope firmy, co vybiraji takto, jak je popsano... Ale zase, je to jen autorova zajimava zkusenost, muze to tak byt... a muze to byt i uplne jinak (u jine firmy, tez v USA)... Nevim, zda se to da tak docela zobecnovat... Ale da se o tom psat jako o zkusenosti (coz nekteri prispevatele zrejme nechapou...)No nic, ja jdu pracovat.. Jsem sice v Evrope, ale prace je tu taky dost (a docela dobre placene
Ja to taky beru jako autorovu zkusenost, ackoli to v clanku neni nikde explicitne zmineno. Pravdepodobne by melo byt uvedeno, na jakou pozici se snazil dostat a ve ktere oblasti (prece jen New York se lisi od RTP a to dost podstatne).Moje osobni zkusenosti nejsou nijak bohate, ale s tak extremnim pristupem jsem se jeste nesetkal (ani v USA ani v Evrope).
Mně to taky připadá (ale nepracoval jsem tam, nevím) jako dost extrémní případ. Každopádně si ale myslím, že autor nelže (možná si to trošku přikrášlil , a je dobré vědět, že i toto se tam děje. Určitě když tě bere nějaká garážovka, tak se to rozhodne na pívu nebo na golfu, ale když chceš jít do top firmy taky za velký prachy, tak tam takováto lustrace může probíhat. Pak zas asi máš jistotu, že tě ta firma tak snadno nepustí, když už do tebe takto investujou (je to i jejich čas, jejich prachy).
No tak moje zkusenost je uplne jina. Prave ja osobne jsem mel s onou "garazovkou" nejvetsi problemy a pak jsem letel do firmy ATG (www.atg.com) kde mi zaplatili vsechno a to jen na zaklade doporuceni headhuntera, pak jsem se s nimi bavil a to asi hodinu technicky s jejich senior programmer ohledne jejich produktu Dynamo a vubec mych tehcnickych zkusenosti v Jave, sifrovani a psani paralelnich systemu.A pak jsem dalsi hodinu mluvil s business managerem, kde bych rad pracoval (jako lokalita), a jestli by mi nevadil pracovni model, ze jeden den jsem v Londyne, pak druhy v Mnichove a treti v Milane, no a pak prisla samozrejme rec na penize.Ale nikdo me netestoval ptz si me nechali proverit pres toho headhuntera.A nyni jsem v Londyne a mam plat jako zaklad 3000EURO + 100EURO/den kdyz jsem billable a mam jeste 1000EURO prispevek na obleceni,stravu apod. (to musim vykazat, to nedostavam jako soucast platu, takze kdyz to za mesic neutratim tak to nemam).Tohle je moje zkusenost a ptz je tu i nekolik dalsich cechu tak co vim je to i jejich.Normalni, standardni slusny pohovor ze z vas nikdo nedela debila.Podle me ten clanek je nesmysl, i kdyz si dovedu predstavit takovu firmu co autor popisuje tak ja osobne bych pro nikdy nepracoval.At si testuje nekoho jineho, na trhu je 100 dalsich ktere me vezmou i bez techle serepeticek.
Na paranoidní vedení narazíte kdekoliv. Ono to derailní vyslýchání není nic jiného, než snaha lidí se předvést a současně "pečlivě" probrat uchazeče, aby se náhodou do naší špičkové firmy nedostal někdo "nevhodný". Je fakt, že toto se vám stane častěji v USA než v Evropě, ale co chtít od odpadu civilizace. Strávil jsem tam 12 let, vydělal dost peněz, ale zlatí Rusáci. Ti měli alespoň nějaký kontakt s realitou, Amerika je země strašně, ale strašně omezených lidí (trotl je hodně lichotivé, pardon) a svou blbost ještě vyvážejí. Jistě, každý má jinou zkušenost, ale jen podívejte se na prodejní metody firem z USA, případně vlastněné američany (zásadně s malým "a"). Pod tlakem hrneme šrot do hlav spotřebitelů. Takže se autorovi vůbec nedivím a plně s ním souhlasím.A taky si myslím, že články o práci programátorů ve světě na Živě patří.Death for USA! (a Praha může taky zdechnout...)
Není to tak strašný. Od doby co čtu kuro5hin si už nemyslím, že _úplně_ všichni usiani jsou omezení tupci.
Jeste to musim okomentovat, ptz kdyz to ctu znovu, tak me to desi co se tu kategorizuje.Ja osobne jsem mel podobnou zkusenost i z Nemecka, kde jsem se poprve asi pred 5 lety uchazel o misto. Pak jsem se pres jednoho headhuntera dostal do USA, kam mi zaplatili letenku a to JEN na zaklade meho CV a ja letel do Miami.Pak jsem se tam sesel s majitelem jedne softwarove firmy na vyvoj grafickych aplikaci a s nim jsem jel hrat golf.A pritom jsme se bavili o mozne praci a jak to vidim ja, pak zavolal jednomu kolegovi, taky programatorovi, aby za nami prijel na hriste si se mnou popovidat.A asi po 5 hodinach hrani jsme skoncili a to tak ze ja jsem v golfu totalne propad ale jinak tady ted pracuji jiz skoro 6-tym rokem.A nebyl to ZADNY stres a naopak mi prislo ze Evropa je DESNE ujeta prave nejakym pripitomelym zkoumanim. To je moje zkusenost.
Řekl bych, že i zde, v naší krásné domovině taky natrefíme na různý přístup od různých zaměstnavatelů.
Po přečtení článku jsem získal dojem, že si programátora vezmou na paškál, jako v minulých časech u nás na StB a propíraj ho a propíraj...
V závěru článku ještě chybělo - nedostal jsem místo, a proto jsem byl odvezen do...(mimochodem, mají v USA něco podobného, jako Gulag ?)
To uz neeeeee!Jestli chce Zive tahat ze ctenaru imprese tak prosim trochu inteligentneji. Ten minuly clanek tohoto autora stal za .... a tento uz ani takovou "cenu" nema.Clanky ktere zde jsou o Hardware pro trochu znale.... jsou super, ale proc Zive dava takoveto hlouposti ven a jeste na Top.Copak opravdu se chcete stat internetovym Bleskem? Jestli ano tak si aspon na nic nehrajte. Podle me bude pro vas MNOHEM horsi kdyz si vyslouzite nalepku media hlupaku nez ze se deklarujete jako IT bulvar.
Co se ti na tom nelíbí, člověče? Přemýšlel jsem, jestli tam pojedu - přemýšlím furt. A je dobrý se připravit. To, že výběrové řízení probíhá tímto způsobem, jsem nevěděl - je to pro mě novinka.Nebo máš jiný zkušenosti? Sem s nima, ať se to dozvíme všichni.
Uz jsem to popsal nize v dalsim prispevku.
No a co? Dostal jsi se tam? To je clanek jako stehno!Von nakonec ani nenapise jestli to misto dostal, nebo musel letet domu.Hele dam ti jednu radu: di na nocni uklidy supermarketua mas to v pohode.Tam je to lehci nez zadat vo praci v cechach. Pridej, ani nemusis umet anglickya hned delas. Prace sice v noci, ale zadna drina, jednou za dva tejdny volno, a vodnest si muzes taky co chces - dyz ses sikovnej. A za $1800 cistyho to de, ne?Tak vo co go ogare ?
Kdyz jsi tak dokonaly, alespon zkrat svuj nicnerikajici prispevek. Stejne rika vic o tobe nez o autorovi. Ale radeji setri linku a nepis.
A proc jste nam tady (babo) tu zdlouhavou...ale asi zajimavou reakci vlastne napsal?Mam pocit, ze cilem clanku nebylo informovat o tom, zda autor danou praci ziskal ci nikoliv. To je podle meho nazoru naprosto nepodstatne.Pokluda.
Nojo Babo... kazdej holt dela na co staci. Preji uspesny lov pri vodnaseni veci z obchodaku..
Tak tohle je dost idiotská poznámka. Souhlasím s lidma, kteří na tvůj mail odpověděli, že smyslem tohoto článku nebylo zda autor dostal tu práci či nikoliv, ale osvětlit princip přijímání nových zaměstnanců na "lepší" místa. Ale holt když jsi spokojenej s prací v obchoďáku, tak proti gustu žádný dišputát. A pokud spolíháš na to, že si odneseš domů spoustu věcí? Tak přeju příjemnej pobyt za katrem až to zjistěj. Ale v podstatě pravděpodobně na nic víc nestačíš, pokud píšeš normálně takhle kravský maily.Peetrs.
Jo holt v USA se nekteri cesi chovaji jako u nas "nejmenovani obcane ".Warmuza
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.