COVID-19 | USA | Očkování

Americké firmy proti covidu-19: Apple bude denně testovat neočkované, Adobe hrozí neplaceným volnem

Ruku v ruce s narůstající epidemií onemocnění covid-19 opět vyplouvají na povrch otázky, jak zajistit bezpečné pracovní prostředí ve firmách. Již v červenci společnosti Facebook a Google oznámily, že pustí do kanceláří jen očkované zaměstnance. Později je následoval Microsoft. Nyní se přidávají další významné technologické společnosti.

Apple ještě v červenci s podobným rozhodnutím váhal, nicméně dle tiskové agentury Bloomberg našel minulý týden o něco kompromisnější řešení. Očkovaní zaměstnanci pracující v kancelářích budou muset jednou týdně absolvovat test na covid-19. Ti, kteří očkovaní nejsou, nebo do 24. října nedoložili zaměstnavateli, že byli očkováni, budou povinně testováni každý den.

Apple je mírnější než ostatní IT firmy

Apple tedy nehodlá neočkovaným zaměstnancům bránit ve výkonu práce a zatím ani netlačí své pracovníky, aby se nechali očkovat, tak agresivně jako některé další technologické firmy. Nové podmínky vstoupí v platnost v pondělí 1. listopadu s tím, že zhoršující se epidemická situace může situaci změnit.

Pro zaměstnance maloobchodních prodejen Apple budou platit trochu jiná pravidla. Neočkovaní pracovníci budou požádáni, aby se testovali dvakrát týdně. Očkovaní zaměstnanci budou muset, stejně jako kolegové v kancelářích, podstoupit rychlotest jednou týdně. Zaměstnanci si budou moci vyzvednout domácí rychlotesty v kancelářích a prodejnách společnosti Apple. Test trvá 15 minut a zaměstnanci budou sami hlásit své výsledky prostřednictvím interní aplikace.

Společnost Adobe se rozhodla vydat přísnější cestou a požaduje, aby byli všichni zaměstnanci v USA očkováni proti covidu-19. Jako termín stanovila 8. prosinec s tím, že pracovníci, kteří se nenechají očkovat, dostanou neplacené volno. Ředitelka personálního oddělení Gloria Chen v e-mailu napsala, že 93,5 % zaměstnanců v USA, kteří odpověděli na interní průzkum, již je plně očkováno nebo se právě nechává očkovat.

Do práce jen s očkováním

Bidenova administrativa stanovila termín 8. prosince – od tohoto data bude po svých dodavatelích vyžadovat, aby všichni jejich zaměstnanci byli plně očkováni proti covidu-19. Obě firmy – tedy Apple i Adobe – prodávají své produkty americké vládě, takže se na ně tato podmínka vztahuje.

Spojené státy také tlačí na podniky s více než stovkou zaměstnanců, aby vyžadovaly očkování nebo testovaly neočkované zaměstnance alespoň jednou týdně. Bílý dům má v blízké budoucnosti vydat další pokyny.

Dle aktuálních zpráv ČTK je teoreticky možné, že podobná situace nastane i u nás. Vláda totiž uvažuje o možnosti vydat se takzvanou „italskou cestou“, kdy by vstup na pracoviště byl podmíněn očkováním, nebo negativním testem (přičemž testy nebudou od 1. listopadu hrazené pojišťovnou). Dle mluvčího Hospodářské komory Miroslava Dira by však takové opatření mohlo paralyzovat chod celé země.

Diskuze (71) Další článek: Intel ruší přes 30 síťových produktů. Nejsou čipy a soustředí se na nejprodávanější modely

Témata článku: Koronavirus, Apple, Google, Microsoft, Facebook, COVID-19, USA, Viry, Očkování, Adobe, Vakcinace, Zaměstnanci, SARS-CoV-2, Česká tisková kancelář, TES, Volno, Hospodářská komora, Test, Neplacené volno, Americká firma, Kancelář, Bílý dům, Bloomberg, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

Tvůrce Titanfallu hodlá vnést do válečné série čerstvou krev.

Michal Maliarov
DiceBattlefield