USA | COVID-19 | Očkování

Americké firmy proti covidu-19: Apple bude denně testovat neočkované, Adobe hrozí neplaceným volnem

Ruku v ruce s narůstající epidemií onemocnění covid-19 opět vyplouvají na povrch otázky, jak zajistit bezpečné pracovní prostředí ve firmách. Již v červenci společnosti Facebook a Google oznámily, že pustí do kanceláří jen očkované zaměstnance. Později je následoval Microsoft. Nyní se přidávají další významné technologické společnosti.

Apple ještě v červenci s podobným rozhodnutím váhal, nicméně dle tiskové agentury Bloomberg našel minulý týden o něco kompromisnější řešení. Očkovaní zaměstnanci pracující v kancelářích budou muset jednou týdně absolvovat test na covid-19. Ti, kteří očkovaní nejsou, nebo do 24. října nedoložili zaměstnavateli, že byli očkováni, budou povinně testováni každý den.

Apple je mírnější než ostatní IT firmy

Apple tedy nehodlá neočkovaným zaměstnancům bránit ve výkonu práce a zatím ani netlačí své pracovníky, aby se nechali očkovat, tak agresivně jako některé další technologické firmy. Nové podmínky vstoupí v platnost v pondělí 1. listopadu s tím, že zhoršující se epidemická situace může situaci změnit.

Pro zaměstnance maloobchodních prodejen Apple budou platit trochu jiná pravidla. Neočkovaní pracovníci budou požádáni, aby se testovali dvakrát týdně. Očkovaní zaměstnanci budou muset, stejně jako kolegové v kancelářích, podstoupit rychlotest jednou týdně. Zaměstnanci si budou moci vyzvednout domácí rychlotesty v kancelářích a prodejnách společnosti Apple. Test trvá 15 minut a zaměstnanci budou sami hlásit své výsledky prostřednictvím interní aplikace.

Společnost Adobe se rozhodla vydat přísnější cestou a požaduje, aby byli všichni zaměstnanci v USA očkováni proti covidu-19. Jako termín stanovila 8. prosinec s tím, že pracovníci, kteří se nenechají očkovat, dostanou neplacené volno. Ředitelka personálního oddělení Gloria Chen v e-mailu napsala, že 93,5 % zaměstnanců v USA, kteří odpověděli na interní průzkum, již je plně očkováno nebo se právě nechává očkovat.

Do práce jen s očkováním

Bidenova administrativa stanovila termín 8. prosince – od tohoto data bude po svých dodavatelích vyžadovat, aby všichni jejich zaměstnanci byli plně očkováni proti covidu-19. Obě firmy – tedy Apple i Adobe – prodávají své produkty americké vládě, takže se na ně tato podmínka vztahuje.

Spojené státy také tlačí na podniky s více než stovkou zaměstnanců, aby vyžadovaly očkování nebo testovaly neočkované zaměstnance alespoň jednou týdně. Bílý dům má v blízké budoucnosti vydat další pokyny.

Dle aktuálních zpráv ČTK je teoreticky možné, že podobná situace nastane i u nás. Vláda totiž uvažuje o možnosti vydat se takzvanou „italskou cestou“, kdy by vstup na pracoviště byl podmíněn očkováním, nebo negativním testem (přičemž testy nebudou od 1. listopadu hrazené pojišťovnou). Dle mluvčího Hospodářské komory Miroslava Dira by však takové opatření mohlo paralyzovat chod celé země.

Diskuze (71) Další článek: Intel ruší přes 30 síťových produktů. Nejsou čipy a soustředí se na nejprodávanější modely

Témata článku: Koronavirus, Google, Microsoft, Apple, Facebook, USA, COVID-19, Očkování, Viry, Adobe, SARS-CoV-2, Zaměstnanci, Vakcinace, Neplacené volno, TES, Hospodářská komora, Bloomberg, Česká tisková kancelář, Test, Volno, Bílý dům, Americká firma, Kancelář, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Her, které se hodí na párty s kamarády, stále není mnoho. Tahle jednoduchá bojovka pro tento účel není vůbec špatná volba.

Martin Nahodil
Gang BeastsBojovéRecenze
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína