USA | Pirátství | Autorské právo

Americké autorské svazy se děsí přelomového rozhodnutí tamního Nejvyššího soudu

Americké autorské svazy se děsí přelomového rozhodnutí tamního Nejvyššího soudu

Nejvyšší soud Spojených států amerických na začátku týdne rozhodl v kauze (PDF), která by mohla v zámoří významně ovlivnit způsob boje především proti internetovému pirátství. Ve prospěch pirátů, mimochodem.

Vše se točí okolo sporu mezi dvěma společnostmi Fourth Estate Public Benefit Corp. a vydavatelem burzovních internetových stránek Wall-Street.com.

Web si u Fourth State v minulosti licencoval přebírání několika článků, později však službu ukončil a již vydané články na svých stránkách ponechal. Fourth Estate se to nelíbilo a obrátila se na soud s tím, že byla porušena její autorská práva.

Když chcete žalovat, potřebujete certifikát

Problém spočívá v tom, že v takovém případě musíte soudci předložit dokument, který prokazuje, že vám dílo opravdu patří. Jako právoplatný majitel si o něj můžete zažádat u The United States Copyright Office. Stačí zaplatit kolek a doložit vlastnictví.

Má to jeden háček. USCO samozřejmě certifikát nevystaví obratem, ale podobně jako patentový úřad USPTO žádost zpracovává dlouhé měsíce – podle organizace Copyright Alliance v průměru šest měsíců!

Některé nižší soudy, které podobné případy projednávají, si proto z praktických důvodů vystačí jen s prvotní žádostí, neboť předpokládají, že samotné získání certifikátu je už pouze formalita.

Jakási přihláška není certifikát

A právě na tom svoji obhajobu postavil Wall-Street.com s tím, že jakási přihláška o certifikát není žádný průkazný dokument o vlastnictví autorského díla. Obě strany táhly spor stále výše, až se konečně loni dostal na stůl Nejvyššího soudu USA, který v pondělí definitivně rozhodl.

Dal za pravdu Wall-Street.com. Přihláška napříště nestačí a kdokoliv se bude chtít soudit o svá autorská práva, musí v ruce držet plnotučný certifikát od Copyright Office.

Hrozí zavalení U.S. Copyright Office

Což o to, nebyl by to snad takový problém, kdyby se týkal jen podobných větších sporů mezi dvěma vydavateli, ale autorské svazy se děsí, co nová (respektive vyjasněná) pravidla hry udělají s žalobami na drobné piráty, které loví třeba na BitTorrentu. Tady jde o tak ohromná čísla, že reálně hrozí naprosté zavalení amerického Copyright Office, neboť majitelé budou muset každé nové dílo patřičně zaregistrovat. Každý obrázek, každou hudební nahrávku, film atp.

Je tedy velmi pravděpodobné, že si v mnoha případech spočítají náklady na případný spor a jeho reálné výnosy a do sporu ani nepůjdou.

Diskuze (15) Další článek: Dvojhvězda urovnala rodinné vztahy v cizím systému

Témata článku: USA, Torrent, Pirátství, BitTorrent, The Pirate Bay, Warez, Autorské právo, Výnos, Certifikát, COM, Přihláška, Přelomové rozhodnutí, Nejvyšší soud, Nejvyšší soud USA, Autorský svaz, Spor, Zavalení, USCO


Určitě si přečtěte

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

** Zemské magnetické pole se chová nepředvídatelně ** Severní magnetický pól se posouvá z Kanady směrem na Sibiř ** Vědci musí rychle aktualizovat Světový magnetický model

Karel Kilián | 30

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 229

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

** Číně roste sebevědomí ** Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy ** Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Stanislav Mihulka | 61