Mapy Google | Android | Policie

Americká policie využívá historii polohy z Map Google k usvědčování pachatelů

  • Americká policie využívá historii polohy k usvědčování pachatelů
  • Uživatelé přitom ani často netuší, že mají funkci aktivní
  • Na základě těchto dat strávil ve vazbě týden nevinný člověk

Mapy Google nabízejí jako jednu z funkcí Časovou osu. Uživatelé si na ní mohou prohlížet historii své polohy a navštívených míst. Deník The New York Times přišel koncem uplynulého týdne s informací, že vyšetřovací orgány používají data o historii polohy k tomu, aby našly podezřelé a svědky, pohybující se v blízkosti míst trestných činů.

Nastavení ukládání historie polohy je poměrně zmatečné, takže mnoho uživatelů má tuto funkci zapnutou, aniž by si toho byli vědomi. Přesvědčit se o tom můžete na oficiální stránce, kde se vám po zadání přihlašovacích údajů k účtu Google velmi pravděpodobně zobrazí mapa navštívených míst.

Tichý špión ve skoro každé kapse

Rozhodně platí, že uživatel musí dát souhlas s ukládáním historie své polohy. Jedna z možností, kdy tak může učinit, je úvodní konfigurace telefonu s operačním systémem Android. Funkce je ve výchozím stavu aktivní a jen málokterý natěšený majitel čerstvého smartphonu v takové chvíli registruje, s čím vlastně dává souhlas.

Časová osa v Mapách Google má své nesporné výhody. Můžete například zjistit, kde jste byli před rokem, kolik kilometrů jste nachodili pěšky či najezdili autem. Jak se ale ukazuje, prospěch z ní má nejen uživatel, ale také policejní vyšetřovatelé, kteří jsou schopni zjistit, kdo se pohyboval v blízkosti místa trestného činu.

Až dosud však byly jakékoli informace o tom, jak vlastně policisté tato data využívají, zastřeny rouškou tajemství. Až nedávný případ z Phoenixu vrhá na tyto otázky trochu více světla. Jak je tedy služba používána, nebo (v závislosti na úhlu pohledu) zneužívána?

Jak to funguje v praxi?

Google, jako ostatně jakákoli jiná společnost, musí poskytnout patřičnou součinnost orgánům činným v trestním řízení. Pokud tedy policisté na základě soudního příkazu požádají o poskytnutí výpisu osob, pohybujících se kolem místa činu, nemá firma jinou možnost než požadavku vyhovět.

Dle dosavadních zjištění předává Google polici anonymizovaný soubor dat, obsahující desítky až stovky zařízení. Vyšetřovatelé potom na základě těchto informací mohou požádat o přesnější identifikační údaje těch, které s ohledem na další důkazy vyhovují rozsahu vyšetřování.

Ne vždy je ale výsledkem zadržení skutečných pachatelů. The New York Times se odkazuje na případ, kdy muž půjčil své auto pachateli trestného činu. Protože se nacházel v blízkosti, byl na základě dalších stop zadržen a strávil týden ve vazbě jako podezřelý z vraždy.

Nutno podotknout, že k zatčení přispěl i kamerový záznam, na němž neidentifikovaný pachatel střílí na oběť z bílé Hondy Civic. Na videu však nebyla viditelný pachatel, ani registrační značka vozidla – podezřelý byl zatčen na základě toho, že vlastní stejný vůz a nacházel se v blízkosti místa vraždy.

Dobrovolné sledování sebe sama?

Kamerové záběry si policisté spojili s daty poskytnutými Googlem. Ta obsahovala informace o všech zařízeních, která byla v daném čase zaznamenána v okolí místa vraždy. Když se vyšetřovatelé po sedmi dnech dozvěděli nové informace, podezřelého propustili.

Pochopitelně nelze nic namítat proti tomu, že policie využívá při pátrání po pachatelích závažných trestných činů všechny dostupné prostředky. Stejně tak nemůžeme prezentovat službu ukládání historie polohy apriori jako nástroj ke sledování. V každém případě by však uživatelé měli být dostatečně informováni o tom, jak mohou být jimi dobrovolně poskytnutá data použita.

V éře všudypřítomného shromažďování dat technologickými společnostmi je to ukázkový příklad toho, jak se osobní informace – například kde se nacházíte, kdo jsou vaši přátelé, co čtete, jíte a sledujete, a kdy to děláte – používají pro účely, které mnoho lidí ani nepředpokládalo.

Státní zástupce ve státě Washington Gary Ernsdorff však upozorňuje, že i na potenciálně podezřelé je až do usvědčení pohlíženo jako na nevinné. „Určitě nebudeme někoho obviňovat jen na základě toho, že Google řekl, že byl na nějakém místě.“

Diskuze (51) Další článek: Nejmilovanější a nejnenáviděnější programovací jazyky podle Stack Overflow

Témata článku: Google, Historie, Mapy Google, Android, Policie, GPS, Odposlech, New York Times, Usvědčování, Data, Pachatel, Poloha, Phoenix, Google mapy, Honda Civic, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 113

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 147Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?