Mapy Google | Android | Policie

Americká policie využívá historii polohy z Map Google k usvědčování pachatelů

  • Americká policie využívá historii polohy k usvědčování pachatelů
  • Uživatelé přitom ani často netuší, že mají funkci aktivní
  • Na základě těchto dat strávil ve vazbě týden nevinný člověk

Mapy Google nabízejí jako jednu z funkcí Časovou osu. Uživatelé si na ní mohou prohlížet historii své polohy a navštívených míst. Deník The New York Times přišel koncem uplynulého týdne s informací, že vyšetřovací orgány používají data o historii polohy k tomu, aby našly podezřelé a svědky, pohybující se v blízkosti míst trestných činů.

Nastavení ukládání historie polohy je poměrně zmatečné, takže mnoho uživatelů má tuto funkci zapnutou, aniž by si toho byli vědomi. Přesvědčit se o tom můžete na oficiální stránce, kde se vám po zadání přihlašovacích údajů k účtu Google velmi pravděpodobně zobrazí mapa navštívených míst.

Tichý špión ve skoro každé kapse

Rozhodně platí, že uživatel musí dát souhlas s ukládáním historie své polohy. Jedna z možností, kdy tak může učinit, je úvodní konfigurace telefonu s operačním systémem Android. Funkce je ve výchozím stavu aktivní a jen málokterý natěšený majitel čerstvého smartphonu v takové chvíli registruje, s čím vlastně dává souhlas.

Časová osa v Mapách Google má své nesporné výhody. Můžete například zjistit, kde jste byli před rokem, kolik kilometrů jste nachodili pěšky či najezdili autem. Jak se ale ukazuje, prospěch z ní má nejen uživatel, ale také policejní vyšetřovatelé, kteří jsou schopni zjistit, kdo se pohyboval v blízkosti místa trestného činu.

Až dosud však byly jakékoli informace o tom, jak vlastně policisté tato data využívají, zastřeny rouškou tajemství. Až nedávný případ z Phoenixu vrhá na tyto otázky trochu více světla. Jak je tedy služba používána, nebo (v závislosti na úhlu pohledu) zneužívána?

Jak to funguje v praxi?

Google, jako ostatně jakákoli jiná společnost, musí poskytnout patřičnou součinnost orgánům činným v trestním řízení. Pokud tedy policisté na základě soudního příkazu požádají o poskytnutí výpisu osob, pohybujících se kolem místa činu, nemá firma jinou možnost než požadavku vyhovět.

Dle dosavadních zjištění předává Google polici anonymizovaný soubor dat, obsahující desítky až stovky zařízení. Vyšetřovatelé potom na základě těchto informací mohou požádat o přesnější identifikační údaje těch, které s ohledem na další důkazy vyhovují rozsahu vyšetřování.

Ne vždy je ale výsledkem zadržení skutečných pachatelů. The New York Times se odkazuje na případ, kdy muž půjčil své auto pachateli trestného činu. Protože se nacházel v blízkosti, byl na základě dalších stop zadržen a strávil týden ve vazbě jako podezřelý z vraždy.

Nutno podotknout, že k zatčení přispěl i kamerový záznam, na němž neidentifikovaný pachatel střílí na oběť z bílé Hondy Civic. Na videu však nebyla viditelný pachatel, ani registrační značka vozidla – podezřelý byl zatčen na základě toho, že vlastní stejný vůz a nacházel se v blízkosti místa vraždy.

Dobrovolné sledování sebe sama?

Kamerové záběry si policisté spojili s daty poskytnutými Googlem. Ta obsahovala informace o všech zařízeních, která byla v daném čase zaznamenána v okolí místa vraždy. Když se vyšetřovatelé po sedmi dnech dozvěděli nové informace, podezřelého propustili.

Pochopitelně nelze nic namítat proti tomu, že policie využívá při pátrání po pachatelích závažných trestných činů všechny dostupné prostředky. Stejně tak nemůžeme prezentovat službu ukládání historie polohy apriori jako nástroj ke sledování. V každém případě by však uživatelé měli být dostatečně informováni o tom, jak mohou být jimi dobrovolně poskytnutá data použita.

V éře všudypřítomného shromažďování dat technologickými společnostmi je to ukázkový příklad toho, jak se osobní informace – například kde se nacházíte, kdo jsou vaši přátelé, co čtete, jíte a sledujete, a kdy to děláte – používají pro účely, které mnoho lidí ani nepředpokládalo.

Státní zástupce ve státě Washington Gary Ernsdorff však upozorňuje, že i na potenciálně podezřelé je až do usvědčení pohlíženo jako na nevinné. „Určitě nebudeme někoho obviňovat jen na základě toho, že Google řekl, že byl na nějakém místě.“

Diskuze (51) Další článek: Nejmilovanější a nejnenáviděnější programovací jazyky podle Stack Overflow

Témata článku: Google, Historie, Mapy Google, Android, GPS, Policie, Odposlech, New York Times, Honda Civic, Pachatel, Usvědčování, Phoenix, Google mapy, Poloha, Uživatelé, Data


Určitě si přečtěte

Neuronová síť WaveNet už mluví i slovensky. Google se bojí falšování reality

Neuronová síť WaveNet už mluví i slovensky. Google se bojí falšování reality

** Brzy nerozpoznáme hlasovou syntézu od skutečnosti ** Ruku v ruce s tím se objeví i pokusy o manipulaci reality ** Google před tím nyní varuje

Jakub Čížek | 19

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 79

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

** Nové barvy a rychlejší procesory, jinak je vše při starém ** Alcantara okolo klávesnice výrazně zlepšuje komfort používání ** Displej s poměrem stran 3:2 oceníte při práci na webu nebo aplikacích Office

Tomáš Holčík | 152

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?