Americká CHS chce vstoupit… na americký trh

Floridská firma CHS, která prostřednictvím svého zastoupení i filiálek ovládá majoritu českého distribučního trhu, vstupuje... do USA.
Třetí největší světový distributor v oblasti výpočetní techniky, floridská CHS, oznámila, že vstoupí… na americký trh. To se od firmy, která v USA byla založena, může zdát jako překvapivé - ale jen pro toho, kdo CHS nezná. Firma totiž byla založena skupinou floridských finančních investorů právě s tím, že přeplněný americký trh nechá na pokoji a bude expandovat všude možně po světě jak vlastními pobočkami, tak akvizicemi. Ty šly do desítek a firmu velice dobře známe i od nás: kromě původní pobočky postupně přibyla pohlcená brněnská A+A, TH´System, DNS a dokonce i Comfor (býv. Escom). CHS se tak u nás stala největší počítačovou firmou, stojící pouze před velkou výzvou dokonale sjednotit aktivity svých "větví"; tohoto úkolu se mimochodem ujal Ladislav Chodák, který zkušenou rukou vedl brněnskou Agoru (A+A) a nyní stojí před jednou z hodně obtížných výzev své manažerské kariéry.

Finančně-obchodní model CHS se ukázal jako úspěšný - vždyť zboží se stejně vesměs nakupuje z USA a nejlepší podmínky dosáhne logicky americká firma; američtí konkurenti měli naopak plné ruce práce se vzájemnou konkurencí na americkém trhu a zejména v různých "podivných zemičkách" jako je třeba ČR vyklidili CHS pole. Šéf CHS tvrdí, že 75% svého profitu realizuje firma právě v Evropě, což znamená zejména státy "na východ od Rýna". Firma CHS dále ohlásila velice slušné výsledky za poslední kvartál - vzrůst obratu i zisku zhruba o 100% (23.2 mil. zisku, 2.2 miliardy obratu).

Živě komentuje: Vstup na americký trh znamená, že se CHS cítí natolik silná, aby mohla konkurovat zejména firmě Ingram Micro, nejsilnějšímu domácímu hráči. Dělá to také proto, že v distribučním byznysu jde o každou desetinu procenta rabatu a bude-li CHS operovat i ve světově nejlukrativnějším trhu, získá od dodavatelů zase nějaké bodíky navrch. Největší podíl obratu CHS tvoří pevné disky (25%) a pécéčka (19%); komponenty by měly být hlavní i do budoucna.

Vytváří se tak tři světové distribuční koncerny, které postupně vytlačují či pohlcují distributory z Evropy či jiných světadílů: Ingram Micro, Tech Data a CHS. Dnes už všichni podnikají všude: Tech Data koupila "céčko" čili Computer 2000, CHS vstupuje do USA, Ingram Micro je všude kromě východní Evropy, kam ale rovněž chce vstoupit. Zostření distribučního boje a konkurence "na celé frontě" bude znamenat obtížnější podnikání pro tyto subjekty, a současně větší volbu a snazší život pro jejich zákazníky - firmy, které dodávají koncovým zákazníkům.

Byť se finanční výsledky firmy nemusí zdát nic extra (zisk tvoří 1% z obratu), je nutno je hodnotit vysoko - vždyť firma je pouze pár měsíců od snad desítek akvizic, což s sebou nese veliké výdaje jak na akvizice samotné, tak i na následné reorganizace. A dále - v distribučním byznysu je výsledné procento zisku normální, distribuce není Telecom…

Váš názor Další článek: V USA dominuje rýchlosť 33600 bps

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,