Autonomní vůz

Americká asociace otestovala autopiloty ve třech vozech. Selhali úplně všichni. Ano, i Tesla

Americká automobilová asociace AAA se pochlubila výsledky několika testů pokročilých asistenčních systémů (ADAS) ve vozech Tesla Model 3 (systém Autopilot), Subaru Forester 2021 (systém EyeSight) a Hyundai Santa Fe (systém Highway Driving Assist).

Inženýři provedli celkem patnáct zkoušek vozidel, ve kterých zkoumali, jak si jejich asistenční systémy řízení poradí s běžnými situacemi na komunikacích, ale i s těmi na hraně, které zpravidla končí katastrofou. Pomohly jim pěnové atrapy cyklistů a hatchbacků.

Běžný provoz dají na jedničku

Jak to dopadlo? S předvídatelným provozem si semi-autopiloti všech zmíněných vozů poradili bez problémů. Korektně snížili rychlost, když zaznamenali brzdící vozidlo v pruhu před nimi. Levou zadní by se proto vypořádali třeba s chvilkovou nepozorností řidiče, mikrospánkem a náhlou srdeční příhodou.

V první fázi testování tedy vozy obstály, jenže pak na řadu přišly náhlé situace, kdy nemá palubní počítač k dispozici souvislý proud dat ze senzorů a nemůže je v relativním klidu vyhodnocovat. Jde přesně o ty případy, kdy vám před vůz zprava vběhne dítě, vjede cyklista a už nezabráníte čelnímu střetu.

Nečekanou krizi nezvládne ani jeden vůz

Zdá se, že mu nezabrání ani systémy ADAS Tesly, Subaru a Hyundaie, ani jeden z vozů totiž nedokázal zabránit střetu. Ano, selhala i Tesla. Podle šéfa inženýrů v AAA Grega Brannona jsou výsledky alarmující.

Klepněte pro větší obrázek
V podobné situaci selhaly palubní počítače všech testovaných vozů

Není tedy divu, že američtí řidiči podle dalšího průzkumu AAA v prvé řadě požadují lepší zabezpečení stávajících automobilů a důvěra v semi-autonomní a plně-autonomní vozy se zatím omezuje jen na velmi úzkou výseč společnosti.

Nejčastější je 1. a 2. úroveň autonomie

Míru autonomie automobilů dělíme do pěti úrovní, které před lety vytvořilo sdružení SAE International.

Klepněte pro větší obrázek
Pět stupňů automobilové autonomie, které jsou dnes standardem nejen pro výrobce

Plně-autonomní vůz nejvyšší 5. úrovně zatím neexistuje. Současné dostupné asistenční technologie počínaje lepším tempomatem a konče pokročilými prvky ADAS s kamerami, radary a lidary spadají nejčastěji do 1. a 2. úrovně.

V některých případech pak už možná můžeme mluvit i o 3. úrovni. Podstatné je to, že v takovém voze musí být i nadále člověk s řidičským oprávněním, který může kdykoliv převzít řízení.

Ostatně, současná legislativa v EU a USA mu ani nedovoluje, aby se i s aktivním autopilotem plně nevěnoval řízení a sundal třeba ruce z volantu.

Čtyřka je dokonalý automat, ale jen někde

Úrovně 4 a 5 už patří plné autonomii, nicméně i mezi nimi je ohromný rozdíl. Čtyřkový vůz sice může zvládat kompletní řízení, stále se ale (většinou) počítá s volantem a pedály, jeho řidičské schopnosti se totiž mohou omezovat třeba jen na určitou denní dobu, klimatické podmínky, dopravní prostředí atp.

Pětka je skutečná vize autonomního vozu

Nejvyšší 5. úroveň je konečně absolutní náhrada člověka. Vůz nemusí mít volant, pedály a hlavně certifikovaného řidiče. Tento vůz odveze nemohoucí babičku do nemocnice a dítě do školy. A to za jakéhokoliv počasí a dalších podmínek. Tedy i bez limitu na provozní rychlost aj.

Automobil 5. úrovně zatím neexistuje. Přibližuje se mu možná Waymo, nicméně i to zatím nesplňuje všechny aspekty. Jeho experimentální provoz například funguje jen v několika vybraných oblastech a při snížené rychlosti.

Kdyby mělo Waymo skutečně dosáhnout 5. úrovně, musí zvládnout jak odpolední jízdu v San Francisku, tak třeba ranní špičku v Bruntále.  

Diskuze (69) Další článek: Apple vydal macOS Monterey 12.4. Opravuje spoustu chyb a Universal Control už není beta

Témata článku: Technika, USA, Tesla, Tesla Motors, Automobily, Evropská unie, Autonomní vůz, Waymo, Hyundai, Adas, Bruntál, Úroveň, Vůz, Subaru, Americká asociace, SAE International, Asistenční systém, Autonomie, San Francisco, Autopilot, Aaa, Palubní počítačSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

** Od zítřka platí nová pravidla EU o síťové neutralitě ** Operátoři nesmí nabízet datové limity vztažené třeba jen na soc. sítě ** Vodafone už své balíčky nenabízí, Kaktus přestává od zítřka

Martin Chroust
Síťová neutralitaKaktusVodafone
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy