Američané touží „nenasytně“ po kvalitním Internetu

Divné: provideři krachují z nedostatku peněz, zatímco jejich zákazníci vyžadují jejich služby.
Internetové společnosti stále často krachují, nebo se nedokáží „zmátořit“ z nedobré finanční situace, a všeobecná malátnost „nové ekonomiky“ pokračuje. Před jejím úplným zatracením ze strany finančníků jí brání jeden důležitý fakt – zákazníci, tj. jak konzumentská veřejnost, tak lidé ve svém zaměstnání, využívají Internet stále víc, nehodlají se jeho užívání vzdát a naopak jsou velice hladoví po nových nabídkách, nových technologiích, novém obsahu, vysokorychlostním připojení a podobně. Tradiční ekonomické poučky říkají, že jakmile existuje silná poptávka, objeví se nabídka a podnikání se bude dařit. Internet se ale projevuje jako jakási zapeklitá výjimka.

Dobrým příkladem je na jedné straně hlad Američanů po využívání k Internetu a na druhé straně krachující společnosti, které toto připojení nabízejí a zprostředkovávají: několik firem už zemřelo a i nejsilnější provozovatel těchto služeb, který je doslova synonymem pro vysokokapacitní připojení, firma ExciteAtHome (@Home), je zralá na bankrot. I laik by si řekl: tak ať zvednou ceny, když po jejich službách zákazníci tak touží, a nebudou prodělávat, ne?

Podle studie Dataquestu dnes 65 miliónů amerických domácností, což reprezentuje 61 % všech domácností v USA, využívá Internet „aktivně“ (tj. často a intenzivně); to je vzestup 8,4 % za půl roku. Devadesát procent z nich se vyjadřuje, že bude v tomto trendu, tedy stále aktivnějším využívání Internetu, pokračovat. Výzkumníci to komentují, že zatímco firmy trošku zpomalily investice do Internetu, domácnosti po něm naopak projevují „nenasytný hlad“.

Problém je, že zákazníci přece jenom zatím netouží po vysoce kvalitním připojení k Internetu a stačí jim „to nejobyčejnější“, tedy levné dial-upové paušály nebo dokonce i některé pokusy o zdarma připojení (bez paušálu, bez poplatků), které obvykle trvají jenom pár měsíců – zákazníkovi to nevadí, připojí se jinudy. Zájem o vysokorychlostní připojení k Internetu není malý, ale klesá – to je varující signál: např. AT&T připojilo v posledním čtvrtletí jen polovinu lidí co za stejný kvartál loňského roku vysokorychlostně, Verizon hlásí pokles „ob kvartál“ z 190 000 na 120 000 atd. Jedná se samozřejmě o nově připojené uživatele, nikoli o celkový počet lidí užívajících vysokorychlostní Internet: celkový počet roste, ale trh se rychle sytí.

Příčiny? Zřejmě dvojí. První je neklesající cena za vysokorychlostní připojení, daná právě tím, že firmy příliš mnoho proinvestovaly v očekávání rychlejšího nástupu těchto technologií, nyní nastává doba splátek půjček, která nutí „škudlit“ jak to jde – ceny dolů nemohou jít. Druhá, možná důležitější příčina spočívá v nedostatečné nabídce. Žádná interaktivní televize se zatím nekoná, sem tam si zákazník může pustit nějakou videoukázku nebo poslouchat rádio po Internetu, ale v čem je tato nabídka tak nepřemožitelná, když každý Američan má tak jako tak doma kabelovku se stovkou simultánních kanálů a do éteru v okolí vysílají desítky rozhlasových stanic? Paradoxně jedinou „killer application“ ve vysokorychlostním Internetu je pirátství – stahování a užívání autorských děl, nelegálně šířených po Internetu. Jenomže na megabitové lince lze mít během týdne doma stovky programů i her a desetitisíce hudebních skladeb: více, než se dá za pár let přehrát nebo oposlouchat. To je něco, co vám televize ani rozhlas nedá – jenomže tak si rozkvět Internetu podnikatelské firmy jistě nepředstavovaly.

Témata článku: Internet, Bankrot, Éter, Laika, Televize doma, Američan, Killer, Půjčka, Malé rádio, Program televize dnes

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Hlavenka 9. 9. 2001 17:47:55
    Ono - paradoxně - porno možná pomáhá rozvoji Internetu, protože se v...
  • Jiří Hlavenka 9. 9. 2001 16:08:56
    Mohl, samozřejmě... ale jde o peníze. Kdo by to zaplatil? Herní trh sice...
  • Robert Goldwein 9. 9. 2001 2:02:11
    Nevim kde berete, ze na inet nejsou v USA TV reklamy. Za posledni dobu...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

** „Živý lék“ proti nespavosti předepisují lékaři z věhlasné Mayo Clinic ** Lidé, kteří sdílejí ložnici se psem, spí kvalitněji ** Studie však varuje: Neberte si psa do postele!

18.  9.  2017 | Jaroslav Petr | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky