USA | Zákon

Američané chtějí k podmínkám užívání služeb přidávat stručný souhrn. Zákon se doslova jmenuje TLDR

Foto: Pixabay.com
Američané chtějí k podmínkám užívání služeb přidávat stručný souhrn. Zákon se doslova jmenuje TLDR | Foto: Pixabay.com

Než se přihlásíte k užívání nějaké služby, podle současné legislativy, která platí prakticky po celém světě, musíte odsouhlasit tzv. všeobecné podmínky. Ty jsou obvykle velmi podrobné, několikastránkové, a tak je ve výsledku téměř nikdo nečte. Skupina amerických politiků přišla s nápadem vyřešit tento problém zahrnováním povinného souhrnu, zákon trefně nazývají TLDR. 

TLDR (too long, didn't read) se v internetovém slangu nazývají situace, kdy máte dlouhý text, diskuzi, cokoliv a nějaká hodná duše vám poskytne stručný popis toho, o co jde, abyste nemuseli trávit hodiny pročítáním. Američtí senátoři Bill Cassidy, Ben Ray Luján a kongresmanka Lori Trahamová si tuto zkratku vypůjčili a pojmenovali tak svůj zákon Terms-of-service Labelling, Desing and Readability Act, který má do všeobecných podmínek užívání služeb doslova TLDR zavést. 

V praxi to znamená, že by v rámci nového zákona všeobecné podmínky užívání musely u online služeb obsahovat souhrn hlavních bodů, aby lidé věděli, s čím souhlasí. Protože ruku na srdce – dokumenty bývají tak dlouhé a psané tak nezáživně, že je nikdo z nás nečte, minimálně ne celé. Pak se ale může stát, že omylem dáme svolení k něčemu, čemu nechceme. 

Samy firmy toho využívají a trochu spoléhají, že zákazníci texty reálně nečtou a nezřídka do nich zařazují diskutabilní povinnosti, nároky apod., obvykle o využívání dat. Jednoduše klasická situace o drobném písmu pod čarou. Povinný TLDR to má pomoci řešit, lidé by byli více informovaní, s čím mají čest. Politici dokonce počítají s tím, že souhrn bude opravdu stručný, aby se v něm zvládl zorientovat každý, nacházet se má na začátku všeobecných podmínek.

Autoři zákona se odvolávají zejména na studii z roku 2012, podle které kdyby chtěl průměrný Američan přečíst celé podmínky užívání u všech služeb, které využívá, strávil by tím 76 pracovních dnů. To podle Trahamové není únosné. 

Zákon pak obsahuje i další nové povinnosti, online služby by například musely začít uvádět všechny nedávné úniky dat a informaci, zda lidé mohou žádat o vymazání údajů spojených s jejich profily. To je aspekt, který v Evropě řeší GDPR. 

Diskuze (13) Další článek: Žraločí písnička pořád táhne. Jako první video na YouTube má 10 miliard zhlédnutí

Témata článku: Internet, USA, Evropa, Zákon, Podmínka, Užívání služeb, TLDR, Souhrn, Užívání, Služba, Podmínka užíváníIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Není to SSD, ale grafika. ASRock vyrobil jednoduchou kartu pro slot M.2
Karel Javůrek
AsrockGrafické kartyPočítače