AMD | Ryzen | BIOS

AMD vyřešilo problém nižších frekvencí u procesorů Ryzen 3000. Nyní už dokážou, co slibují, a někdy dokonce i víc

AMD vyřešilo problém nižších frekvencí u procesorů Ryzen 3000. Nyní už dokážou, co slibují, a někdy dokonce i víc

Od vydání procesorů Ryzen 3000 na trh se někteří majitelé potýkali s problémem ohledně maximální frekvence procesorů při jednovláknovém zatížení. Frekvence nedosahovala na svoje papírové maximum, ale zhruba o 25 - 50 MHz níže.

Některé redakce proto na toto téma udělaly své vlastní testy a přišly se zajímavým zjištěním, že některé kusy procesorů navyšovaly frekvenci méně a některé správně, či dokonce nad rámec svých specifikací. Výsledky také značně ovlivňovala i použitá základní deska. Následně se proto AMD tázaly, v čem je chyba.

Firma začala situaci sama zkoumat a následovalo vyjádření, že problém skutečně existuje a vedení společnosti přislíbilo opravu. Té jsme se nyní dočkali., když AMD rozeslalo výrobcům základních desek nový firmware AGESA 1.0.0.3ABBA.

Jako jedna z prvních redakcí, která se ujala nový BIOS otestovat, byla redakce Tomshardware s procesory Ryzen 7 3700X a Ryzen 9 3900X. Jako testovací deska posloužila MSI X570 Goodlike. Naměřené výsledky jsou zajímavé, protože se starým BIOSem byly maximální dosažené frekvence skutečně o 25 MHz nižší na obou procesorech, než je papírové maximum. Avšak po aplikaci tohoto nového beta BIOSu se situace zlepšila, protože Ryzen 7 3700X poté s frekvencí dosáhl na 4 400 MHz, což je přesně dle papírových specifikací a Ryzen 9 3900X dokonce své papírové specifikace překročil o 25 MHz.

Další měření provedla redakce HardwareUnboxed a zjistila, že herní výkon může povyskočit až o 7 %. To už je slušný nárůst a rozhodně stojí za pozornost. V následujících dnech, či týdnech tedy můžeme očekávat příval nových BIOSů od všech výrobců základních desek na trhu.

Diskuze (54) Další článek: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala,“ zaznělo přesně před 20 lety

Témata článku: Hardware, AMD, Procesory, Ryzen, BIOS, Vedení společnosti, TomsHardware, Frekvence, MHz, Specifikace, AGESA, Základní deska, Nízká frekvence, Redakce, Procesor


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky