AMD velmi blízko svého cíle 30procentního podílu na trhu

AMD si vytyčilo jako cíl pro letošní rok dosáhnout 30% podíl na trhu. Intel si naopak stanovil cíl 85 procent. Dosavadní výsledky ale hovoří jasněji pro AMD.
Přetahování mezi AMD a Intelem již patří k tradičním hrátkám v počítačové oblasti. Již před několika lety si dala firma AMD smělý cíl obsadit 30 procent trhu procesorů v roce 2001, tvrdil to Jerry Sanders, CEO AMD, již v roce 1997, kdy to vypadalo jen jako bláznivý sen. Intel se proti tomu rozhodl upevnit své postavení na trhu a v roce 2001 dosáhnout podílu 85 procent, tedy aby pouze 15 procent připadlo na AMD a ostatní.

Podle aktuálních čísel Dataquestu byla přízeň zákazníků sice stále většinou na straně Intelu, jsou ale i místa, kde AMD Intel předhonila, překročila tedy 50% podíl. Za třetí čtvrtletí hlásí Dataquest například na japonském trhu spotřebitelských PC 54procentní podíl pro AMD, přičemž loni to bylo jen 24 procent. V západní Evropě to je pak 49 procent, když rok před tím to bylo 25 procent. Pevnější je pozice Intelu v USA, kde AMD má jen 27 procent stolních počítačů, přesto je to proti loňským 17 procentům rovněž výrazný nárůst. Ale i v USA jsou oblasti, kde AMD boduje. V malých firmách (dle našich měřítek středních firmách) má AMD 40 procent a ve vládním sektoru 33 procent. Za čtvrtletí přitom AMD prodala na 7,8 miliónu procesorů, to je tedy téměř přesně každou sekundu dodaný jeden procesor nonstop po celé čtvrtletí. Úctyhodný výkon, nicméně Intel to stíhá ještě rychleji :).

Pro AMD je velmi potěšující zejména nárůst ve srovnání s loňským rokem, v uváděných segmentech je to dvojnásobný nárůst tržního podílu a ve spotřebitelských počítačích je poměr AMD a Intelu prakticky vyrovnaný. Paradoxně se na tom může podílet právě celková stagnace v počítačové oblasti. Více než kdy jindy se zohledňují cenové náklady na pořizování počítačů a lidé volí častěji ekonomickou variantu. Navíc jsou řešení postavená na AMD již poměrně vychytaná a mezi zákazníky je řada referencí, kdy si lidé mezi sebou vzájemně doporučují.

Pochopitelně jsou uváděná čísla pouze výsečí celkového trhu a ze stejného průzkumu by si vybral své jistě i Intel, přesto je velmi patrné, že v nejvíce viditelných a vnímaných oblastech začíná AMD masivně nabírat na síle. S novými procesory a čipsety pro víceprocesorová řešení a současně důvěře vzešlé ze základních počítačů má velmi dobře našlápnuto i pro citelné bodování i v oblasti high-end stanic a serverů.

Diskuze (8) Další článek: Computer 24/01

Témata článku: Smělý cíl, Cíl, Trh, Celé čtvrtletí, Reference, Úctyhodný výkon, Podíl, Počítačová oblast


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5