AMD v roce 2005: 0,065 um technologie na 300 mm wafferech

Firma AMD dnes večer odhalila své plány až do roku 2005. Nejenže chce AMD plně udržet krok s Intelem, ale dokonce ho chce i v mnoha ohledech překonat. Dosáhneme magické hranice 10 GHz v roce 2005? Odpověď hledejte v článku ...

Odhalení informací ohledně plánů firmy AMD na příštích několik let proběhlo na konferenci Annual Analysts Meeting, kterou pořádala sama AMD. Na konferenci byly účastni všichni nejvyšší představitelé firmy včetně Jerry Sanderse (CEO a předseda správní rady) a Hectora Ruize (prezident a Jerryho nástupce). Nejzajímavějším bodem byla prezentace ohledně plánu firmy do budoucna.

Co se  u AMD bude dít příští rok je již po dlouhou dobu známo. Firma připravuje svoje 64-bitové procesory SledgeHammer (serverový procesor) a ClawHammer (high-end desktopový procesor). Startovací frekvence bude větší než 2 GHz. Díky revoluční architektuře (dvě jádra, zdvojená paralelicita) budou tyto procesory možná i o více než 100 % rychlejší než současné Pentia 4 i Athlony na stejné frekvenci. Procesory budou vyráběny nejnovější 0,13 mikron a Silicon on Insulator (dovoluje vyrábět procesory s frekvencí o 30 % vyšší) technologií. 

Klepněte pro větší obrázek

Na jaře bychom se měli dočkat 0,13 mikron Athlonu s kódovým jménem Thoroughbred - česky plnokrevní. (AMD začala pojmenovávat své budoucí procesory podle slavných koní - Appaloosa a Barton jsou důkazem). Startovací frekvence tohoto procesoru je 1,733 GHz. Největším lákadlem je však nízké množství vyzařovaného tepla - při 1,7 GHz modelu (model 2100+) by měla být okolo 40 W (Athlon 1,4 GHz vyzáří dvojnásobek tepla). Procesor bude s největší pravděpodobností vybaven 512 KB L2 cache.

Appaloosa bude 0,13 mikron Duron startující na frekvenci kolem 1,5 GHz. Objevit by se měl v létě příštího roku a bude mít 256 KB L2 cache, stejně jako dnešní Athlony XP (bude také tak výkonný).  

Na konec roku chystá AMD vyrábět Athlony pomocí technologie Silicon on Insulator. Procesory mají kódové označení Barton a budou pracovat na frekvencích někde kolem 2 GHz. 

Dnes AMD odhalila informace ohledně velikosti jader budoucích procesorů. Nynější Athlony XP mají velikost jádra 128 mm2, nové Thoroughbredy budou mít jádro jen 80 mmvelké. Takže budou o 36 mm2 menší než Pentia 4 (0,13 mikron) s kódovým názvem Northwood. ClawHammery budou mít velikost jádra 104 mm2, což je poměrně málo když vezmeme v potaz o jak složité procesory se bude jednat. Díky tomu bude jejich tepelné vyzařování asi na úrovni dnešních Athlonu XP. Obrovských chladičů s větráky otáčejícími se 7000 otáček za minutu se nemusíme bát. 

Klepněte pro větší obrázek

V roce 2003 plánuje firma AMD přechod na 0,09 mikron technologii (přechod je plánován na léto 2003). Athlony vyráběny touto technologií by se měly začít prodávat někdy v třetím kvartále roku 2003. Velikost čipu bude neuvěřitelně malá - pouze 50 mm2, takový procesor již budete moci chladit pasivním chladičem. Díky této pokročilé technologii bude možné k jádru integrovat až 1 MB L2 cahce. Frekvence není známa, ale pravděpodobně se bude pohybovat hodně vysoko (kolem 3 GHz). ClawHammery vyráběné 0,09 mikronů budou jen 64 mm2 velké a budou pracovat na frekvencích nad 3 GHz. Vize je to úžasná, ale těžko říci jestli AMD časový harmonogram splní.

Na rok 2005 se plánuje přechod na 0,065 mikron technologii a 300 mm waffery. Tím by se měla několikanásobně zvýšit výtěžnost výroby procesorů. Produkce firmy by tak mohla vzrůst až na 100 miliónu procesorů za rok (na rok 2003 se plánuje vyrobit 50 miliónů čipů).

Kdy AMD dosáhne magických 10 GHz? Tak rychle to zas nebude, ale jedná se maximálně o záležitost 5 let. Kdyby se vývoj procesorů vyvýjel stejným tempem jak doteď, tak se 10 GHz frekvence dočkáme někdy v roce 2006 nebo 2007.

Osud továren firmy AMD je již předurčen. Největší naděje se dávají do drážďanské FAB 30. Starší FAB 25 se celá přebuduje na výrobu flash pamětí. O nejmodernější FAB 35 se jen šušká. Objevili se jisté informace, že AMD skupuje parcely v oblasti Austinu. Podle zvyku firmy je však jasné, kdy bude nová továrna otevřena - v roce 2004 (35 let po založení firmy). 

Celou prezentaci týkající se firma AMD si můžete prohlédnout zde.

Diskuze (202) Další článek: MusicCity ve sporu se zábavním průmyslem

Témata článku: Technika, Největší naděje, Velká naděje, Appaloosa, Budoucí plán, Hector, Fab, High end desktop, Technolog, Nízké množství, Meeting, Austin


Určitě si přečtěte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 20

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 206

Jiří Kuruc
Apple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5