AMD v roce 2005: 0,065 um technologie na 300 mm wafferech

Firma AMD dnes večer odhalila své plány až do roku 2005. Nejenže chce AMD plně udržet krok s Intelem, ale dokonce ho chce i v mnoha ohledech překonat. Dosáhneme magické hranice 10 GHz v roce 2005? Odpověď hledejte v článku ...

Odhalení informací ohledně plánů firmy AMD na příštích několik let proběhlo na konferenci Annual Analysts Meeting, kterou pořádala sama AMD. Na konferenci byly účastni všichni nejvyšší představitelé firmy včetně Jerry Sanderse (CEO a předseda správní rady) a Hectora Ruize (prezident a Jerryho nástupce). Nejzajímavějším bodem byla prezentace ohledně plánu firmy do budoucna.

Co se  u AMD bude dít příští rok je již po dlouhou dobu známo. Firma připravuje svoje 64-bitové procesory SledgeHammer (serverový procesor) a ClawHammer (high-end desktopový procesor). Startovací frekvence bude větší než 2 GHz. Díky revoluční architektuře (dvě jádra, zdvojená paralelicita) budou tyto procesory možná i o více než 100 % rychlejší než současné Pentia 4 i Athlony na stejné frekvenci. Procesory budou vyráběny nejnovější 0,13 mikron a Silicon on Insulator (dovoluje vyrábět procesory s frekvencí o 30 % vyšší) technologií. 

Klepněte pro větší obrázek

Na jaře bychom se měli dočkat 0,13 mikron Athlonu s kódovým jménem Thoroughbred - česky plnokrevní. (AMD začala pojmenovávat své budoucí procesory podle slavných koní - Appaloosa a Barton jsou důkazem). Startovací frekvence tohoto procesoru je 1,733 GHz. Největším lákadlem je však nízké množství vyzařovaného tepla - při 1,7 GHz modelu (model 2100+) by měla být okolo 40 W (Athlon 1,4 GHz vyzáří dvojnásobek tepla). Procesor bude s největší pravděpodobností vybaven 512 KB L2 cache.

Appaloosa bude 0,13 mikron Duron startující na frekvenci kolem 1,5 GHz. Objevit by se měl v létě příštího roku a bude mít 256 KB L2 cache, stejně jako dnešní Athlony XP (bude také tak výkonný).  

Na konec roku chystá AMD vyrábět Athlony pomocí technologie Silicon on Insulator. Procesory mají kódové označení Barton a budou pracovat na frekvencích někde kolem 2 GHz. 

Dnes AMD odhalila informace ohledně velikosti jader budoucích procesorů. Nynější Athlony XP mají velikost jádra 128 mm2, nové Thoroughbredy budou mít jádro jen 80 mmvelké. Takže budou o 36 mm2 menší než Pentia 4 (0,13 mikron) s kódovým názvem Northwood. ClawHammery budou mít velikost jádra 104 mm2, což je poměrně málo když vezmeme v potaz o jak složité procesory se bude jednat. Díky tomu bude jejich tepelné vyzařování asi na úrovni dnešních Athlonu XP. Obrovských chladičů s větráky otáčejícími se 7000 otáček za minutu se nemusíme bát. 

Klepněte pro větší obrázek

V roce 2003 plánuje firma AMD přechod na 0,09 mikron technologii (přechod je plánován na léto 2003). Athlony vyráběny touto technologií by se měly začít prodávat někdy v třetím kvartále roku 2003. Velikost čipu bude neuvěřitelně malá - pouze 50 mm2, takový procesor již budete moci chladit pasivním chladičem. Díky této pokročilé technologii bude možné k jádru integrovat až 1 MB L2 cahce. Frekvence není známa, ale pravděpodobně se bude pohybovat hodně vysoko (kolem 3 GHz). ClawHammery vyráběné 0,09 mikronů budou jen 64 mm2 velké a budou pracovat na frekvencích nad 3 GHz. Vize je to úžasná, ale těžko říci jestli AMD časový harmonogram splní.

Na rok 2005 se plánuje přechod na 0,065 mikron technologii a 300 mm waffery. Tím by se měla několikanásobně zvýšit výtěžnost výroby procesorů. Produkce firmy by tak mohla vzrůst až na 100 miliónu procesorů za rok (na rok 2003 se plánuje vyrobit 50 miliónů čipů).

Kdy AMD dosáhne magických 10 GHz? Tak rychle to zas nebude, ale jedná se maximálně o záležitost 5 let. Kdyby se vývoj procesorů vyvýjel stejným tempem jak doteď, tak se 10 GHz frekvence dočkáme někdy v roce 2006 nebo 2007.

Osud továren firmy AMD je již předurčen. Největší naděje se dávají do drážďanské FAB 30. Starší FAB 25 se celá přebuduje na výrobu flash pamětí. O nejmodernější FAB 35 se jen šušká. Objevili se jisté informace, že AMD skupuje parcely v oblasti Austinu. Podle zvyku firmy je však jasné, kdy bude nová továrna otevřena - v roce 2004 (35 let po založení firmy). 

Celou prezentaci týkající se firma AMD si můžete prohlédnout zde.

Diskuze (202) Další článek: MusicCity ve sporu se zábavním průmyslem

Témata článku: Technika, Technolog, Appaloosa, Austin, High end desktop, Nízké množství, Fab, Velká naděje, Hector, Meeting, Budoucí plán, Největší naděje


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky